|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
Lata 1925-1928 , Junkers F-13 "P-PALO" na lotnisku Lublinek. W roku 1922 przedsiębiorstwo lotnicze Aerolloyd kupiło 6 Junkersów F 13, a w latach 1923 i 1925 po 3 następne. Nosiły one znaki od P-PALA do P-PALH i od P-PALK do P-PALN. Po reorganizacji przedsiębiorstwa i zmianie nazwy na Aerolot, zakupiło one 4 dalsze Junkersy (P-PALO, P-PALP, P-PALR i P-PALS). Łącznie więc polskie lotnictwo cywilne posiadało 16 samolotów tego typu. Jeden z nich, P-PALS został rozbity w 1925. Utworzone w 1929 Polskie Linie Lotnicze „Lot” przejęły 15 pozostałych Junkersów. Otrzymały one w tym roku też nowe znaki rejestracyjne: od SP-AAA do SP-AAH, od SP-AAJ do SP-AAK i od SP-AAT do SP-AAW. Kilka samolotów zostało skasowanych w latach 30., a pozostałe 9 sprzedano wytwórni Junkers w 1936 w zamian za samolot pasażerski Ju 52/3mge (po remoncie miały być używane w Kanadzie, ale nigdy tam się nie znalazły). |
Ten konkretny F-13a zakupiono w listopadzie 1924 w Niemczech. Miał tam oznaczenie D-344. W Aerolocie miał wlasną nazwę "Olek" w LOT to "Walek". Latał do 1935 Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Korekta 2025-08-25 16:52:55 (10 miesięcy temu)
2025-08-25 17:01:52 (10 miesięcy temu)
do Michał. K: Z niemieckiego rejestru wykreślony 7 listopada 1924 2025-08-25 17:17:58 (10 miesięcy temu)
do Michał. K: Zmieniłem przypisanie. 2025-08-25 19:22:15 (10 miesięcy temu)
|
|
Na stronie od 2023 luty
3 lata 4 miesiące 16 dni |