starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. łódzkie Łódź Lublinek ul. Maczka Stanisława, gen. Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta (Lublinek) Kompleks budynków lotniska przedwojennego Hangar 2

Lata 1925-1928 , Junkers F-13 "P-PALO" na lotnisku Lublinek. W roku 1922 przedsiębiorstwo lotnicze Aerolloyd kupiło 6 Junkersów F 13, a w latach 1923 i 1925 po 3 następne. Nosiły one znaki od P-PALA do P-PALH i od P-PALK do P-PALN. Po reorganizacji przedsiębiorstwa i zmianie nazwy na Aerolot, zakupiło one 4 dalsze Junkersy (P-PALO, P-PALP, P-PALR i P-PALS). Łącznie więc polskie lotnictwo cywilne posiadało 16 samolotów tego typu. Jeden z nich, P-PALS został rozbity w 1925. Utworzone w 1929 Polskie Linie Lotnicze „Lot” przejęły 15 pozostałych Junkersów. Otrzymały one w tym roku też nowe znaki rejestracyjne: od SP-AAA do SP-AAH, od SP-AAJ do SP-AAK i od SP-AAT do SP-AAW. Kilka samolotów zostało skasowanych w latach 30., a pozostałe 9 sprzedano wytwórni Junkers w 1936 w zamian za samolot pasażerski Ju 52/3mge (po remoncie miały być używane w Kanadzie, ale nigdy tam się nie znalazły).
Fotografia pochodzi z zasobów Areoklubu Łódzkiego im.kpt.pil. Franciszka Żwirki.

Skomentuj zdjęcie
Ten konkretny F-13a zakupiono w listopadzie 1924 w Niemczech. Miał tam oznaczenie D-344. W Aerolocie miał wlasną nazwę "Olek" w LOT to "Walek". Latał do 1935
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Korekta
2025-08-25 16:52:55 (10 miesięcy temu)
2025-08-25 17:01:52 (10 miesięcy temu)
do Michał. K: Z niemieckiego rejestru wykreślony 7 listopada 1924
2025-08-25 17:17:58 (10 miesięcy temu)
blaggio.
+1 głosów:1
do Michał. K: Zmieniłem przypisanie.
2025-08-25 19:22:15 (10 miesięcy temu)
Michał. K
Na stronie od 2023 luty
3 lata 4 miesiące 16 dni
Dodane: 25 sierpnia 2025, godz. 16:29:59
Źródło: inne
Rozmiar: 2345px x 1357px
4 pobrania
283 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Michał. K
Obiekty widoczne na zdjęciu
Hangar 2
więcej zdjęć (3)
Zbudowano: 1927
Zbudowano: 1925
Zbudowano: 1925
Dawniej: Port Lotniczy Łódź-Lublinek
Międzynarodowy port lotniczy, zlokalizowany 6 km od centrum Łodzi.

Działa nieprzerwanie od września 1925. W 1927 uruchomiono regularne połączenia z Poznaniem i Warszawą, później również ze Lwowem i Wilnem. W czasie II wojny światowej Niemcy zmodernizowali lotnisko dla celów wojskowych, budując 1200-metrowy betonowy pas startowy. Po zakończeniu wojny w latach 1945-1958 lotnisko stało się ważnym węzłem komunikacyjnym w Polsce. Uruchomiono loty na trasie Warszawa – Łódź – Kraków – Rzeszów – Lublin – Poznań – Katowice – Łódź – Warszawa. Potem ruszyły już bezpośrednie loty do Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania. W tym okresie ruch pasażerski w Łodzi stanowi ponad 20% przewozów krajowych. Do 1958 Lublinek stał się drugim portem lotniczym po Okęciu w kraju, z 40 tys. pasażerów. Pod koniec lat 50. z bliżej nieokreślonych powodów, mimo iż łódzkie lotnisko obsługiwało bardzo dużą część polskiego ruchu lotniczego, zlikwidowano regularne połączenia pasażerskie z Lublinka. Prawdopodobnie port lotniczy nie pasował do robotniczego wizerunku miasta i władze komunistyczne wyszły z założenia, że ludzie mogą latać przez Okęcie. Od tego czasu lotnisko było wykorzystywane jedynie przez Aeroklub Łódzki oraz do celów ratunkowych. W kolejnych latach planowano zlikwidować lotnisko. Później były również plany stworzenia z Lublinka głównego węzła lotniczego w Europie z dwoma pasami startowymi. Ostatecznie zdecydowano się na kategorię lotniska miejskiego o zasięgu regionalno-międzynarodowym.

Na początku lat 90. XX wieku rozpoczęto starania o ponowne przywrócenie na Lublinku regularnego ruchu pasażerskiego. Decyzją prezydenta Grzegorza Palki utworzono lotnisko dyspozycyjne, obsługujące mały ruch pasażerski (awionetki, taksówki powietrzne). W 1996 roku wybudowano terminal pasażerski przy ul. gen. Maczka (wcześniej dworzec znajdował się przy ul. Dubois), przebudowano pas startowy, drogę kołowania, płytę postojową, instalacje świateł nawigacyjnych i instalację zasilającą. Po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa krajowego i międzynarodowego ruchu lotniczego (w tym utworzenie Lotniskowej Straży Pożarnej) lotnisko otrzymało status międzynarodowego portu lotniczego.

Lotnisko posiada trzy terminale:

Terminal I, zmodernizowany w 1997, jest terminalem krajowym, obsługującym obecnie lotnictwo ogólne (ang.: general aviation) i loty VIP-ów. Ulokowane tu są m.in. wypożyczalnia samochodów, lotnicze firmy usługowe, pomieszczenia wypoczynkowe dla pilotów, Lotniskowe Biuro Meteorologiczne, Straż Graniczna i Policja).
Terminal II, wybudowany w 2005, jest terminalem międzynarodowym, przeznaczonym do obsługi tanich linii lotniczych i czarterów.
Terminal Cargo otwarty 16 września 2009 przeznaczony jest do obsługi połączeń samolotów towarowych.

8 stycznia 2010 oficjalnie rozpoczęto budowę nowego trzykondygnacyjnego terminalu pasażerskiego nr 3. Budynek portu będzie miał 137 m długości, do 80 m szerokości i 15 m wysokości. Nowy port będzie mógł obsłużyć ok. 2 mln pasażerów rocznie. Planowane zakończenie prac i oddanie terminalu do użytku powinno nastąpić we wrześniu 2011

Dużym wydarzeniem związanym z lotniskiem było odprawienie na jego płycie 13 czerwca 1987 uroczystej mszy świętej podczas III podróży apostolskiej do Polski papieża Jana Pawła II.

Źródło: Autorzy: Licencja: [ CC-BY-SA 3.0]
ul. Maczka Stanisława, gen.
więcej zdjęć (140)