starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6

Kresy woj. małopolskie Kraków Stacja kolejowa Kraków Główny Nastawnia dysponująca KGB

27 sierpnia 2025 , Budynek nastawni po remoncie elewacji, za lasem bramek trakcyjnych

Skomentuj zdjęcie
Tomasz123
+1 głosów:1
To jest dosłownie przestępstwo w jak szpetny sposób wyremontowano w 2022 roku ten modernistyczny budynek nastawni z lat 70., a raczej oblano go bezrozumnie betonem, tynkiem i papą przy tym niszcząc wszelkie detale architektoniczne, które były finezyjne! Przykład chamstwa i głupoty to aktualny wygląd tego budynku i brak szacunku dla historii. Mam nadzieję, że pojawią się tutaj także zdjęcia sprzed remontu. To była bardzo dobra architektura i w niczym nie gorsza niż podobna nastawnia we Francji albo w Niemczech. Teraz już jest gorsza. Wygląda topornie i prostacko.
2026-03-16 02:49:55 (3 miesiące temu)
Tomasz123
+1 głosów:1
Budynek przed remontem wyglądał pięknie, lekko i był pełen szkła jak Willa Savoye:
2026-03-16 17:02:24 (3 miesiące temu)
elot360
Na stronie od 2024 maj
2 lata 1 miesiąc 21 dni
Dodane: 21 lutego 2026, godz. 18:49:15
Autor zdjęcia: elot360
Rozmiar: 2666px x 2000px
Licencja: CC BY-SA 4.0
Aparat: VOG-L29
1 / 600sƒ / 3.4ISO 5014.5 mm (35 mm eq)
0 pobrań
344 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia elot360
Obiekty widoczne na zdjęciu

Pierwotny dworzec kolejowy w Krakowie powstał w latach 1844-1847 według neogotyckiego projektu wrocławskiego architekta Petera Rosenbauma, jako stacja końcowa Kolei Krakowsko-Górnośląskiej. Przedłużenie linii w kierunku wschodnim (1856) i dalsza rozbudowa węzła kolejowego spowodowała konieczność znacznej rozbudowy dworca, której dokonano w latach 1869-1871, przy zachowaniu nowoczesnego jak na tę epokę układu funkcjonalnego. Po likwidacji ogrodów przydworcowych, budynek dworca został wówczas powiększony niemal dwukrotnie, do obszaru zajmowanego obecnie, nadano mu też nieco nowocześniejszą formę architektoniczną. Kolejne modernizacje miały miejsce w latach 1892-1893 (budowa żelbetonowego tunelu pod peronami) i 1920 (rozbudowa). Równocześnie powstawały elementy infrastruktury przydworcowej, jak m.in. hala peronowa (ok. 1870, zastąpiona przez nową halę ok. 1895), parowozownia z warsztatami, osiedle dla pracowników kolei (realizowane etapami 1869-1925), wiadukt nad ul. Lubicz (1898, autorstwa Teodora Talowskiego), wieża wodna (najnowsza ok. 1925) czy drukarnia kolejowa (1927). W latach 30., w związku m.in. z budową linii kolejowej do Kielc i Warszawy, całkowicie przebudowano układ torowy dworca, burząc halę dworcową i zwiększając liczbę peronów. W tej, z grubsza biorąc, postaci dworzec przetrwał przez kolejne kilkadziesiąt lat.



W minionym stuleciu kilkakrotnie myślano o likwidacji dworca w dotychczasowej lokalizacji. Plan rozbudowy Krakowa z 1934 roku zakładał realizację nowego budynku w odległości ok. 300 metrów na północ od dotychczasowego, który zamierzano rozebrać. W okresie Generalnego Gubernatorstwa niemieccy okupanci rozważali likwidację średnicowej linii kolejowej (w jej miejscu miałaby powstać aleja miejska) i budowę nowej po zachodniej stronie miasta, wraz z nowym dworcem kolejowym w planowanej monumentalnej dzielnicy rządowej na Dębnikach. Podobne zamierzenia sformułowały władze PRL w związku z budową w latach 50. Nowej Huty, z tym że nowa linia średnicowa miała przebiegać na wschód od dotychczasowej, a nowy dworzec powstałby w okolicach Ronda Mogilskiego. Wszystkie te plany nie wyszły poza fazę wstępnych projektów.



Źródło:

Licencja: /p>