starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. wielkopolskie Poznań Stare Miasto ul. Święty Marcin Zamek Cesarski

15 sierpnia 1930 , Uroczystości w Poznaniu z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. Oddziały przysposobienia wojskowego podczas defilady.

Skomentuj zdjęcie
Stenek
+1 głosów:1
piękny kwiat oświetleniowy!
2026-05-09 21:50:21 (miesiąc temu)
grgrz
+2 głosów:2
do Stenek: Takie oświetlenie ,w ilości 20 szt, zostało wykonane na zlecenie Elektrowni Miejskiej przez Stanisława Trawczyńskiego i ustawione na terenach PWK, Stadionie Miejskim i różnych skwerach Poznania. Były wysokości 8-10 m
2026-05-12 06:59:32 (miesiąc temu)
do grgrz: HA, ale to lata 30-te..... Masz jakieś namiary na ta firmę? cokolwiek, stare reklamy w gazetach, jakieś książki? Kiedyś zbierałem takie materiały, głównie po antykwariatach, mam pozycję odnośnie do windek korbowych z przed wojny
2026-05-12 19:01:59 (miesiąc temu)
Stenek
+1 głosów:1
do grgrz: Wg mojej wiedzy, Stanisław Trawczyński wykonał tylko słupy oświetleniowe, lecz nie był dostawcą opraw oświetleniowych o które mi chodzi. Mnie interesuje oświetlenie na słupach, a nie same słupy. Tak więc szukam , pewnie bez rezultatu, jaka firma była producentem tych opraw oraz ew jaka je tu zamontowała, choć ważniejsze dla mnie jest kim był ich producent, wszak jestem miłośnikiem oświetlenia ulicznego ;-)
2026-05-12 20:43:47 (miesiąc temu)
Ten kadr wygląda dziś tak:
Byłem tam niedawno i mieszkałem tuż obok w hotelu, ale tego słupa z latarniami nie widziałem, czas zrobił swoje, choć wiem, że inne stare słupy są jeszcze w gdzieś Poznaniu, może ktoś mi podpowie ????
2026-05-12 20:49:30 (miesiąc temu)
do Stenek: Był budowniczym , prowadził przedsiębiorstwo robót budowlano- inżynierskich. Był w zarządzie Cechu Mistrzów Murarskich i Ciesielskich "Strzecha Poznańska" , biegłym sądowym , udzielał się w klubie KW04. Budował obiekty na Targach a także uczestniczył w budowie pomnika Najświętszego Serca Jezusowego. Poznałem jego podczas szukania informacji o tym kto budował Bank Gospodarstwa Krajowego .Miał go skończyć w listopadzie 1939 r. Co do takich kandelabrów to były wykonywane w większości w warsztatach Elektrowni Miejskiej. Słupów różnej maści powstało około 400szt. Były umieszczone uliczkach na terenach PWK i w okolicy tych terenów i na różnego rodzajach skwerach, parkach. Po wojnie zostały do czasów neonów. Na początku lat 60 zaczęto wymieniać oprawy na słupach na jarzeniowe. Te kandelabry, już z zupełnie innymi oprawami, zlikwidowane zostały Ihmo w 1977 r ( możesz zobaczyć to na zdjęciach) .
2026-05-13 09:55:25 (miesiąc temu)
do grgrz: Wielkie Ci dzięki! Tez znalazłem co nieco o tym Staszku. Byłbym wdzięczny gdybyś mógł zapodac linki do stron gdzie jest więcej info o tych słupach które produkował - cokolwiek: reklamy, katalogi produktów, opisy, rysunki, zdjęcia itp. W Poznaniu jest chyba do dziś taki ogromny słup, z dołu duża murowana czy kamienna baza, potem słup idzie w górę, a na szczycie, juz nie pamiętam, ale chyba jakiś kwiat opraw oświetleniowych, gdzieś mam takie zdjęcie, jak znajdę to pokażę lub może ktoś z Poznaniaków pokaże? Jestem ciekawy, czy to też dzieło p. S. Trawczyńskiego ???
2026-05-16 18:54:56 (miesiąc temu)
do Stenek: Tu Ci raczej nie pomogę, nie mam takiej wiedzy. Czytałem ,że chciał tą tęchnikę opatentować ale czy to zrobił? Może kwerenda w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej coś znajdzie.
2026-05-18 07:56:06 (miesiąc temu)
4elza
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 7 dni
Dodane: 6 maja 2026, godz. 8:30:53
Rozmiar: 3497px x 2320px
1 pobranie
163 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 4elza
Obiekty widoczne na zdjęciu
zamki
Zamek Cesarski
więcej zdjęć (362)
Architekt: Franz Schwechten
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1904-1910
Dawniej: Königliche Schloss
Zabytek: A 213
Powstał według projektu Franza Schwechtena, w którym wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II. Cesarz osobiście ustalił szczegółowy plan swojej nowej rezydencji.

Budowę rozpoczęto w 1905 (pierwsze prace terenowe miały miejsce jeszcze w 1904), a już pięć lat później architekt osobiście wręczył klucze cesarzowi w dniu 21 sierpnia 1910 roku podczas jego wizyty w Poznaniu, zwanej Posener Kaisertage. Na ówczesne czasy wysoki koszt budowy wyniósł 5 milionów marek. Jest to najmłodszy zamek w Europie. Pierwszym i jedynym burgrabią (niem. – Schlosshauptmann) zamku (1906–1918) był pomorski ziemianin hrabia Bogdan Hutten-Czapski.

Zamek został wzniesiony na planie nieregularnego wieloboku w stylu neoromańskim, uważanym przez cesarza za najbardziej germański i reprezentujący świetność Świętego Cesarstwa Narodu Niemieckiego. Nowa siedziba miała raz na zawsze potwierdzić przynależność Wielkopolski do Rzeszy. Znajdujący się w południowej części budynek główny składał się z dwóch skrzydeł – zachodniego, które było większe i mieściło pomieszczenia mieszkalne, oraz wschodniego, w którym mieściły się pomieszczenia reprezentacyjne. Na parterze zachodniej części znajdowały się pokoje marszałka dworu, ochmistrzyni oraz pozostałych członków świty cesarskiej. Pierwsze piętro zajmowały apartamenty pary cesarskiej i prywatna kaplica (zaprojektowana w stylu bizantyńskim przez Augusta Oetkena), znajdująca się w wieży. Wejście przeznaczone wyłącznie dla cesarza znajdowało się w zachodniej elewacji wieży skąd schody prowadziły bezpośrednio na pierwsze piętro. Sypialnię cesarza i cesarzowej łączył korytarz, w którym stały posągi czterech władców: Gerona, Ottona I, Fryderyka Barbarossy i Władysława II Śląskiego. Drugie piętro przeznaczone było dla następcy tronu (tzw. pokoje książęce). Większość pomieszczeń miała połączenie z foyer biegnącym dookoła wewnętrznego dziedzińca.

Źródło: [ Wikipedia]. Autorzy: [ Wikipedyści] Licencja: [ CC-BY-SA-3.0]
ul. Święty Marcin
więcej zdjęć (1604)
Dawniej: Am Berliner Tor (St Martinstrasse), Wjazdowa, Schlossbrücke, Czerwonej Armii
Powstała w postaci obecnej po zburzeniu Bramy Berlińskiej i otrzymała w roku 1908 nazwę "Przy Bramie Berlińskiej" (Am Berliner Tor). Dawniej liczyła się częściowo do ulicy "Przed Bramą Berlińską". Od 15.11.1919r. zwie się "ul.Wjazdową". Tak nazwana, ponieważ stanowi ze strony dworca kolejowego trakt wjazdowy. (Osada przy kościele Św.Marcina powstała rychlej niż miasto autonomiczne (była już około roku 1240), stanowiła własną jednostkę organizacyjną i była własnością Proboszcza Św.Marcińskiego. Wcielona do miasta w 1797. Część ulicy zawsze należała do miasta. Droga idącą od starej bramy Wrocławskiej przy kościele prowadziła do Frankfurtu nad Odrą. Ulica ta w nazwie swej zachowała miano dawnej osady. Nazwa polska aprobowana urzędowo 16.06.1919r.

Opis Z.Zaleskiego