|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Lata 1939-1940 , Wnętrze baraku w obozie dla wysiedleńców.Skomentuj zdjęcie |
0 pobrań 68 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia labeo7 Obiekty widoczne na zdjęciu
Obóz dla wysiedleńców więcej zdjęć (4) Zbudowano: 1939 Zlikwidowano: 1940 W dniu 5 listopada 1939 roku w Poznaniu zaczęły się masowe wywłaszczenia mieszkańców miasta. Zdecydowaną większość z nich ulokowano w przejściowym obozie znajdującym się przy ulicy Głównej w Poznaniu. Obóz był jedną wielką improwizacją. Jego większą część stanowiły stare baraki po dawnych magazynach wojskowych bez jakichkolwiek sanitariatów, czy innych"udogodnień". Obóz otoczony był drutem kolczastym i wieżami wartowniczymi. Obóz planowany był na 5 tysięcy osób. Finalnie obiekt jako obóz dla wysiedlonych zamknięto 22 maja 1940 roku po przesiedleniu ponad 30 tysięcy Poznaniaków. W późniejszym okresie teren i baraki służyły jako obóz przejściowy dla Żydów w ich drodze do obozów koncentracyjnych. W sumie przez teren obozu "przeszło" ponad 100 tysięcy przesiedleńców i więźniów. b/h/2012 ul. Bałtycka więcej zdjęć (20) |