starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Borek ul. Sudecka Willa "Halpaus II"

1970 , 1-F-527-98
Jacek Fedorowicz zjeżdża ze schodów Willi Halpausa. Kadr z filmu "Motodrama" w reżyserii Andrzeja Konica. Zdjęcie wykorzystane za zgodą Filmoteki Narodowej (sygnatura 1-F-527-98)

Skomentuj zdjęcie
mamik
+4 głosów:4
Zdjęcia z tego źródła dodajemy na podstawie umowy z Fototeką (wynegocjowanej przez Danutę) wg ściśle określonych zasad. Uprasza się szanownych użytkowników o niepodbieranie samodzielnie zdjęć z tego źródła. Nieautoryzowane wrzutki będą kasowane.
2012-03-19 20:02:25 (14 lat temu)
Danuta B.
+1 głosów:1
Ale namawiamy do penetrowania tego wspaniałego żródła fotosów, jakim jest strona . Wyszukane sygnatury proszę przesyłać na skrzynkę admina (kontakt@fotopolska.pl) . Zdjęcia dostajemy specjalnie przygotowane dla nas, z mniejszą liczbą napisów (dla porównania oryginał zdjęcia na stronie fototeki
2012-03-19 21:34:24 (14 lat temu)
Danuta B.
+1 głosów:1
Pewno w kadrze nie było widać górnej części kolumn i scenografia kończy się przed głowicami kolumn. Drzwi wejściowe chyba nigdy nie były takie. A schody na biało pomalowano dla potrzeb filmu. Wtedy jeszcze nie było problemów z zamaskowaniem plastikowych okien. Pamiętam, jak kręcono tu film, szkoda, ze kolega szopa do nas nie zagląda, ucieszyłby się.
2012-03-19 21:50:40 (14 lat temu)
mamik
+1 głosów:1
do Danuta B.: Kolumny też jakimś białym papierem oblepiono.
2012-03-19 21:58:12 (14 lat temu)
mamik
+1 głosów:1
do Danuta B.: Przy okazji prośba i pytanie do Neo. Jak zrobić aby link ze źródła kierował do fototeki?
2012-03-19 22:00:26 (14 lat temu)
Neo[EZN]
+1 głosów:1
do mamik: Póki co źródło musiałoby być tylko linkiem ale na nowej FP pomyślę o klikalnych linkach będących elementem źródła.
2012-03-19 22:02:59 (14 lat temu)
mamik
+1 głosów:1
To trzeba będzie zmienić na link bo na tym zależało Fototece z tego co pamiętam
2012-03-19 22:06:08 (14 lat temu)
mamik
+2 głosów:2
do Danuta B.: I gdyby ktoś szukał ciekawych ujęć to musi jeszcze zwrócić uwagę na prawa autorskie. Interesują nas tylko te które w tej rubryce mają wpisane "Filmoteka Narodowa"
2012-03-19 22:09:50 (14 lat temu)
Prawdopodobnie dubler
2012-08-29 09:37:21 (13 lat temu)
do † ☻: W Fototece w podpisie zdjęcia jest Fedorowicz.
2012-08-29 10:33:51 (13 lat temu)
schoppa
+3 głosów:3
do Danuta B.: Szopa tu zagląda jako schoppa:)
2014-10-24 13:12:41 (11 lat temu)
do schoppa: Ale niespodzianka, kopę lat...! :) (to już chyba dokładnie 10! :)
Nie zapomnę tego ciekawego i przypadkowego spotkania na ruinach dawnej restauracji Haasego :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dodatek
2014-10-24 13:15:31 (11 lat temu)
schoppa
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Cześć Neo. Pamiętam to spotkanie, gdy pozyskiwałem kawałki restauracji Haasego:)
2014-10-24 13:44:16 (11 lat temu)
mamik
Na stronie od 2004 wrzesień
21 lat 9 miesięcy 4 dni
Dodane: 19 marca 2012, godz. 19:32:13
Rozmiar: 900px x 900px
6 pobrań
3826 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mamik
Obiekty widoczne na zdjęciu
Willa "Halpaus II"
więcej zdjęć (34)
Architekt: Fritz Klattig
Inwestor: Hans Halpaus
Zbudowano: 1924
Dawniej: Villa Halpaus

Willa wybudowana w roku 1924 dla Hansa Halpausa właściciela fabryki papierosów "Dr. Alexander Halpaus" przy pl. Solidarności 1/3/5. Autorem projektu willi był architekt Leo Schlesinger.


ul. Sudecka
więcej zdjęć (1599)
Dawniej: Hohenzollern Strasse, Platanen Allee, Süd-Park Allee
Pierwsze plany wytyczenia ulicy powstały w latach 80. XIX wieku. Jednak dopiero w 1895 r. powstał plan, według którego zrealizowano później nową drogę. Szeroka, dwujezdniowa ulica, rozdzielona pasem zieleni prowadziła od ul. Grabiszyńskiej do al. Wiśniowej. Trzeba zaznaczyć, że powstawała ona w kolejnych etapach. Najstarsze odcinki ulicy znajdowały się przy ul. Grabiszyńskiej i w okolicach pl. Postańców Śląskich. Około 1904 r. do nowej ulicy przyłączono dawną ul. Platanową (Platanenalle), która ciągnęła się od al. Wiśniowej do al. Dębowej oraz nienazwany odcinek ulicy od al. Dębowej na południe (na niektórych mapach nosi on nazwę Parkstr.). Około 1920 r. ulicę wydłużono jeszcze od wiaduktu kolejowego do toru wyścigów konnych na Partynicach, lecz już wkrótce nadano mu nową nazwę Rennbahnstr. Przedwojenną nazwę ulicy nadano na cześć niemieckiej dynastii Hohenzollernów, królów Prus, a po 1871 r. cesarzy niemieckich.

W czasie walk o Festung Breslau zabudowa ulicy do pl. Powstańców Śląskich została prawie w całości zniszczona. Były to głównie wysokie, bogate kamienice. Najmniej ucierpiał południowy, willowy odcinek ulicy. Po wojnie ulicę na całej długości nazwano Sudecką. Jednak taki stan utrzymywał się do 1969 r. Wtedy właśnie władze ukraińskiego miasta Zaporoże nazwały jedną z ulic Wrocławską. Żeby nie być gorszymi władze Wrocławia przemianowały odcinek ul. Sudeckiej od ul. Grabiszyńskiej do pl. Powstańców Śląskich na ul. Zaporoską. Od tego czasu numeracja ul. Sudeckiej zaczyna się od nr 74.