|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 15 głosów | średnia głosów: 6
19 września 2022 , |
|
Na stronie od 2019 styczeń
7 lat 5 miesięcy 27 dni |
![]() |
cerkwie
|
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Drohiczynie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zbudowana w 1792 z fundacji Konstancji z Kuczyńskich i Jakuba Ciecierskiego jako unicka pod wezwaniem św. Mikołaja dla klasztoru bazylianów. Po spłonięciu w 1806 parafialnej cerkwi unickiej (również pod wezwaniem św. Mikołaja) przeniesiono tu nabożeństwa. W 1826 przekazana unickiemu klerowi świeckiemu. W 1839 po synodzie połockim świątynia przeszła pod jurysdykcję Kościoła prawosławnego. Po uoadku Powstania styczniowego dokonano jej przebudowy około 1870 roku w celu nadania bardziej prawosłanego wyglądu - w wyniku czego z zewnątrz zwieńczono ją dodatowymi trzema niewielkimi sygnaturkami, w wewnątrz nadano jej nowy wystrój m.in. poprzez usunięcie bocznych ołtarzy, organów i ambony.