Ostatnie komentarze
|
|
Łomża Dom Pomocy Społecznej |
|
Krzyś_ (2026-06-28 01:03:49)
Tu nieco więcej widać:
Lokalizacja:
|
|
|
Kolno pl. Wolności |
|
Krzyś_ (2026-06-27 23:42:10)
|
|
|
Suwałki Osiedle II 8 |
|
vetinari (2026-06-27 16:57:51)
Mam pare uwag, po pierwsze, brakuje znacznika Os.IIbl.8. I po drógie, jeźeli dobrze rozmiem, ten maly domek w centru kadru... warto mu dodać wlasny obiekt Noniewicza Teofila NN, i jego znacznik bym postawil na miejscu nieistniejącego pawilonu Delikatesy Centrum Delikatesy Centrum....
|
|
suwal (2026-06-27 17:52:03)
Delikatesy czynne dzisiaj do 21:00. Mam podobne, drugie zdjęcie tego budynku. I to są chyba jedyne w moim posiadaniu. Pewnie tak będzie trzeba zrobić. Dzięki.
|
|
blaggio. (2026-06-27 18:40:47)
Do Suwal & Vetinari: Skupisko budynków na Osiedlu II to nietypowy przypadek. W bazie TERYT widnieje jako osiedle w kategorii obiektów "ulice". Jednak na FP w tej kategorii nie ma osiedla. Dlatego zgodnie z systematyką przypisań w miejscowości z ulicami Osiedle II trzeba określić jako ulicę (raczej nie jako plac). Obecnie obiekt ze zdjęciami Osiedle II jest przypisany bezpośrednio do miasta jako osiedle, do którego nie przypisujemy obiektów, jak do ulicy, a jako ulica będzie widoczny w spisie ulic. Żeby tak było, musiałem utworzyć ulicę Osiedle II w trybie tworzenia ulic i oznaczyłem na mapie w dwojaki sposób: jako obszar dla łatwej orientacji, które budynki mają adresy na Osiedlu, i znacznikami liniowymi wewnętrzne drogi dojazdowe. Dodam też krótki opis wyjaśniający specyfikę obiektu.
Wobec tego konieczne będzie przeniesieni obiektów i zdjęć do Osiedla II jako ulicy i skasowanie dotychczasowego obiektu, pozostawioniy w zasadzie będzie dublował ulicę. Nazwy budynków mieszkalnych powinny być skorygowane do postaci, jak teraz widać pod powyższym zdjęciem. Niezależnie od tego niektóre budynki osiedla, jak nr 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 19, mogą być przypisane dodatkowo do sąsiednich ulic bez numeru posesji.
Samodzielny obiekt domku ze zdjęcia należy przypisać z tym samym adresem, jaki ma sklep.
|
|
|
Sejny Bazylika Nawiedzenia NMP |
|
suwal (2026-06-27 10:28:36)
Zdjęcie w wersji kolorowej ukazało się w "Na Szerokim Świecie" z 1935 w wydaniu styczniowym
Podpisane jako Suwałki. Pierwsza litera imienia autora też jest inna w podpisie fotki niż w opisie Szukaj w archiwach.
|
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A2%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A8%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22podlaskie%22%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Miejscowość na Białostocczyźnie. nn
Miłkowice-Maćki. Kościół św. Rocha.
Miłkowice-Maćki. Kościół św. Rocha - brama i dzwonnica.
Drohiczyn. Cerkiew św. Mikołaja.
|
|
1 2 3 4 |
|
|
|
proszę czekać...
| Najnowsze opisy obiektów |
|
|
Osiedle II nie jest typową ulicą. W bazie TERYT obiekt ten należy do kategorii "ulice" jako osiedle, jednak jako obiekt na portalu Fotopolska musi widnieć jako ulica z powodu braku w tej kategorii określenia "osiedle". Budynki z numerami porządkowymi Osiedla II usytuowane są na obszarze zawartym pomiędzy ulicami Waryńskiego, 1 Maja, Ciesielską i Noniewicza. Dojazd do większości tych budynków możliwy jest drogami wewnętrznymi wytyczonymi na tym obszarze i nietworzącymi jednolitego układu.
Dodał: blaggio., 2026-06-27 18:54:09
więcej  |
|
|
| Cerkiew św. Mikołaja |
| Drohiczyn |
|
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Drohiczynie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zbudowana w 1792 z fundacji Konstancji z Kuczyńskich i Jakuba Ciecierskiego jako unicka pod wezwaniem św. Mikołaja dla klasztoru bazylianów. Po spłonięciu w 1806 parafialnej cerkwi unickiej (również pod wezwaniem św. Mikołaja) przeniesiono tu nabożeństwa. W 1826 przekazana unickiemu klerowi świeckiemu. W 1839 po synodzie połockim świątynia przeszła pod jurysdykcję Kościoła prawosławnego. Po uoadku Powstania styczniowego dokonano jej przebudowy około 1870 roku w celu nadania bardziej prawosłanego wyglądu - w wyniku czego z zewnątrz zwieńczono ją dodatowymi trzema niewielkimi sygnaturkami, w wewnątrz nadano jej nowy wystrój m.in. poprzez usunięcie bocznych ołtarzy, organów i ambony.
Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/C...._Miko%C5%82aja_w_Drohiczynie" >Cerkiew w Drohiczynie
/p>
Dodał: mamik, 2026-06-26 19:26:26
więcej  |
|
|
| II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej |
| Łomża |
|
Reprezentatywny przykład budownictwa przeznaczonego dla szkół z końca XIX wieku. Świetnie zachowany układ przestrzenny wnętrza oraz detale architektoniczne.
Historia
Pierwszą szkołę w Łomży otwarto na początku XVII w., prowadzili ją Jezuici, a znajdowała się na nadnarwiańskiej skarpie, w pobliżu dzisiejszego pl. T. Kościuszki. W 1696 r. drewniane budynki spłonęły. W 1754 r. z fundacji Jana i Ewy Szembeków w pobliżu pierwotnej lokalizacji wzniesiono murowany budynek kolegium, który po kasacie zakonu Jezuitów w 1774 r. przejęli Pijarzy. Pod zaborem rosyjskim szkoła funkcjonowała jako Łomżyńskie Klasyczne Gimnazjum Męskie. Za chęć udziału w powstaniu styczniowym pięćdziesięciu wychowanków Gimnazjum zostało bestialsko zamordowanych. Fakt ten upamiętnia umieszczona w ogrodzeniu tablica komemoratywna. Budynki były w złym stanie technicznym i w 1898 r. podjęto decyzję o budowie nowego gmachu wg projektu arch. Feliksa Nowickiego. Męskie gimnazjum przeprowadziło się do nowego budynku w 1900 roku. Po zakończeniu I wojny światowej szkoła męska została przeniesiona do gmachu przy ob. ul. Feliksa Bernatowicza - dzisiaj jest to I Liceum Ogólnokształcące, natomiast do budynku przy pl. T. Kościuszki wprowadziło się istniejące od 1869 r. gimnazjum żeńskie. Po II wojnie światowej w tym miejscu mieściły się różne szkoły, a od 1992 r. jest to siedziba II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej.
Opis
Szkoła usytuowana jest w centralnej części miasta, na zach. od ścisłego centrum, na działce ograniczonej ulicami Piękna, Zjazd i Plac T. Kościuszki, na pn. zach. graniczy z terenem szkoły podstawowej. Fasada zwrócona w kierunku pd., w stronę Placu T. Kościuszki. Styl: Neorenesansowy, klasycyzujący. Budynek na planie prostokąta z wydatnym ryzalitem w części wejściowej oraz skrzydłem na rzucie prostokąta od strony pn.-zach., dwukondygnacyjny, w części ryzalitu wyższy. Murowany z cegły, tynkowany, na fundamencie z ciosów kamiennych. Dach dwuspadowy z naczółkami, kryty blachą. Fasada od strony pd. wieloosiowa z 5-osiowym ryzalitem w środkowej części. Na wysokim cokole oddzielonym profilowanym uskokiem, boniowana, okna prostokątne, gzymsy w linii parapetów, pod oknami szerokie, gładkie fryzy, zwieńczenie wydatnym gzymsem. Ryzalit w porządku toskańskim, okna flankowane pilastrami, trzyosiowa część środkowa z wejściem głównym z dwiema kolumnami na wysokich postumentach, akcentowana trzema oknami porte-fenetre zamkniętymi półłukami w kondygnacji piętra, zwieńczenie uproszczonym belkowaniem. Pozostałe elewacje analogicznie jak frontowa. Układ wnętrza trzytraktowy zachowany bez zmian, w środkowym trakcie na parterze przesklepiony korytarz, w pozostałych sale lekcyjne, układ powtórzony na piętrze. Wejście w osi ryzalitu, na wprost reprezentacyjna klatka schodowa. We wszystkich pomieszczeniach zachowana oryginalna posadzka z ceramicznych płytek ułożonych w geometryczne wzory. Obiekt dostępny dla zwiedzających. Możliwość zwiedzania po uzgodnieniu z administracją obiektu.
Oprac. Grażyna Rogala, OT NID w Białymstoku, 10-12-2015 r.
Źródło: (CC BY-NC-ND 3.0)
Dodał: Gandalf, 2026-06-22 21:36:34
więcej  |
|
|
W mogiłach pochowano prochy ofiar trzech egzekucji:
- starców z domu opieki w Pieńkach Borowych,
- więźniów politycznych z więzienia w Łomży,–
- zakładników spośród inteligencji miasta Łomży.
Mieszkańcy domu starców – ok. 60 osób – zostali zamordowani w lipcu 1942 (dokładna data nie ustalona).
Więźniowie polityczni – 62 osoby – zostali zamordowani w nocy z 29 na 30 czerwca 1943.
Zakładnicy spośród inteligencji miasta Łomży – 52 osoby – zostali zaaresztowani rankiem 15 lipca 1943 w swoich domach i tego samego dnia zamordowani w lesie jeziorkowskim. Tej egzekucji dokonała specjalnie powołana przez Ericha Kocha grupa operacyjna nazwana od nazwiska dowódcy – grupą Müllera. Spośród tej grupy ofiar ocalał tylko Jerzy Smurzyński (ur. 1928) który tego dnia wyszedł rano z domu, dzięki czemu uniknął zaaresztowania. Jego rodzice zginęli w egzekucji.
Na jesieni 1944 jednostka uciekających wojsk hitlerowskich Sonderkommando 1005 odkopała zwłoki pomordowanych i spaliła je na stosach, aby zatrzeć ślady zbrodni.
Na wiosnę 1945 roku staraniem mieszkańców Łomży na terenie zbrodni powstał cmentarz obejmujący trzy mogiły zbiorowe, nad którym od lat opiekę sprawuje Szkoła w Jeziorku. W roku 2006 teren cmentarza został uznany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa za Miejsce Pamięci Narodowej, a funkcję społecznego Kustosza tego Miejsca Pamięci objęła tamtejsza nauczycielka – Beata Sejnowska-Runo, odznaczona w 2007 roku przez Radę Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
/p>
Dodał: da signa, 2026-06-22 17:53:39
więcej  |
|
|
| Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. |
| Łomża |
|
Historia banku /p>
Dodał: mar, 2026-06-20 13:15:03 |
|
|
| Stacja kolejowa Łomża |
| Łomża |
|
Do 1993 roku stacja w Łomży obsługiwała połączenia pasażerskie. Po ich zawieszeniu (31 marca 1993 roku), na stację łomżyńską przyjeżdżały tylko pociągi towarowe z Ostrołęki. Z dawnej infrastruktury kolejowej zachowało się niewiele, zwłaszcza że rozebrano budynki dworcowe, na ich miejscu natomiast zlokalizowano miejski bazar. Na początku 2016 roku rozebrano jedyny peron. Obecnie pociągi pasażerskie przyjeżdżają do Łomży tylko w sporadycznych przypadkach.
Ruch prowadzony jest z jednej nastawni "Łm" usytuowanej w km 16,010, która obsługuje również stacyjny przejazd kolejowo-drogowy. Wcześniej istniał również posterunek "Łm-1" oraz "Łm-2" z którego dyżurny ruchu peronowy wyprawiał pociągi pasażerskie.
/p>
Aktualizacja: 14.06.2026 roku po ponad 30 latach do Łomży wróciły regularne połączenia pasażerskie.
Dodał: andre13, 2026-06-15 22:15:32
więcej  |
|
|
| Żegluga Augustowska Sp. z o. o. |
| Augustów |
|
Budynek administracyjny firmy Żegluga Augustowska.
Dodał: maj, 2026-06-14 16:54:33 |
|
|
| Pensjonat Żagielek |
| Augustów |
|
Budynek dawnej administracji augustowskiego portu. Po przebudowie Pensjonat Żagielek, restauracja o tej samej nazwie , bar, wędzarnia ryb i sklep spożywczy sieci handlowej Chorten.
Dodał: maj, 2026-06-14 16:49:56 |
|
|
| Plaża Postiw z Elektrycznym Wyciągiem Nart Wodnych |
| Augustów |
|
Jedną z największych atrakcji Augustowa jest pierwszy w Polsce profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych. Oddany do użytku w 1999r. Jego długość wynosi 740 m., a maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć - 58 km/h. Z wyciągu może korzystać jednocześnie 8 osób. Za otwarcie wyciągu Miasto otrzymało prestiżową nagrodę Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej „Przebiśnieg ‘99”. Każdego lata odbywa się tu szereg imprez sportowych, m. in. Wodny Slalom Gwiazd z Trójką, Amatorskie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym.
Źródło:
Dodał: Rafał C., 2026-06-14 10:57:21
więcej  |
|
Prev
|