starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 5.41

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Nadodrze ul. Namysłowska Centrum Grafit

26 marca 2012 , Budowa Centrum Biznesu "Grafit" - budynek przylegający do ul. Dolnej

Skomentuj zdjęcie
To konkretnie zdjęcie przedstawia budowę hali targowej Grafit. Niedawno otwieranej przy wtórze sporej orkiestry wojskowej i mizernej garstki gapiów.
2012-07-16 17:20:21 (13 lat temu)
do Mateusz: Dzięki. Rozdzieliłem obiekty tworząc nowy dla Centrum Biznesu "Grafit", i dopisałem do niego niektóre zdjęcia.
2012-07-16 22:28:43 (13 lat temu)
Mateusz
+1 głosów:1
do pawulon: Mam gdzieś nawet zdjęcia z otwarcia, ale telefonem robione, więc się wstydzę zamieszczać.
2012-07-17 13:22:06 (13 lat temu)
pawulon
Na stronie od 2008 grudzień
17 lat 6 miesięcy 23 dni
Dodane: 18 kwietnia 2012, godz. 13:07:39
Autor zdjęcia: pawulon
Rozmiar: 1400px x 933px
Aparat: NIKON D3100
1 / 250sƒ / 8ISO 10032mm
0 pobrań
1738 odsłon
5.41 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia pawulon
Obiekty widoczne na zdjęciu
Centrum Grafit
więcej zdjęć (21)
Architekt: Stefan Kuryłowicz
Biuro: Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates
Zbudowano: 2011-2012

Inwestorem Centrum Biznesu "Grafit" jest Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Budynek przy Namysłowskiej 8 zaprojektowała pracownia Kuryłowicz & Associates, a wybudowało w ciągu roku przedsiębiorstwo Alfa-Dach. Inwestycja kosztowała ok. 36 mln zł. Część tej sumy pochodzi ze środków własnych ARAW, a reszta z kredytu, który spółka chce spłacić z czynszów za wynajmowane biura.



Centrum początkowo miało być rekompensatą dla kupców ze Stowarzyszenia 1410, którzy stracili swoje stoiska po rozpoczęciu budowy Pasażu Grunwaldzkiego w 2006 roku. Na liście takich osób, które miały pierwszeństwo najmu przy Namysłowskiej, było ich ok. 90. Ostatecznie na wynajęcie stoiska w Graficie zdecydowało się tylko 10 z nich, ale ci wynajęli po co najmniej dwa lokale (jeden - nawet pięć). Czterech najemców to kupcy z "blaszaka" likwidowanego w związku z trwającym właśnie remontem ul. Krzywoustego, są także handlowców z targowiska na ul. Zielińskiego, które zniknie za rok.



Parter i pierwsze piętro budynku zajmuje część handlowo-usługowa. Oprócz stoisk z artykułami spożywczymi będą także odzieżowe i obuwnicze, ale także kawiarnia, poczta, salon prasowy, apteka, kantor i biuro podróży. Na parkingu podziemnym zmieści się 139 aut.



za

br />


==================



Minęło kilka lat, pomysł z kupcami okazał się totalną klapą. Żadnych stoisk już nie ma, ostała się jedynie apteka, biblioteka i parking podziemny. Spółka ARAW nie była w stanie udźwignąć spłaty zaciągniętych na budowę Grafitu kredytów.



Ostatecznie miasto zdecydowało się "podarować" Grafit (wraz z kredytami do spłacenia) spółce Wrocławskie Mieszkania, która sukcesywnie przekształca zbędne już boksy przeznaczone pierwotnie dla kupców w przestrzenie biurowe i usługowe, w tym także na potrzeby instytucji miejskich (np. MOPS) oraz na potrzeby własne (zamierza się wyprowadzić z budynku przy Reja 53-55 i przenieść tutaj). Na wyższych piętrach w części biurowej funkcjonuje między innymi miejskie Centrum Usług Informatycznych, jeden z oddziałów wrocławskiego Sądu Apelacyjnego i kilka innych instytucji.


ul. Namysłowska
więcej zdjęć (99)
Dawniej: Adler Strasse
Ulicę założył w 1877 r. Moritz Wund i wtedy też nazwano ją Adlerstr. (ul. Orlą). Nawierzchnię brukowaną ułożono w 1885 r.
W czasie wojny ulica została w całości zniszczona, a przez wiele lat po wojnie stała tu ruina czteropiętrowej kamienicy z ogromną makietą bomby lotniczej i antywojennym propagandowym napisem: "NIE!"