Forum Skyscrapercity, zdjęcie 1300px:
Duże zdjęcie - link bezpośredni:
Blog: Miniatura podlinkowana do dużego zdjęcia na fotopolsce:
Duże zdjęcie: link do zdjęcia:
Miniatura: link do miniatury:
do pawulon: Myszkowski od moich prarodzinnych stron niedaleko. Takiego budownictwa tam nie ma. Owszem są stare domy, ale nie z bala, tylko szalowane deskami i mają zupełnie inne proporcje. Strzechy są na zdjęciach z lat 50. Tu widać gont. To jakieś kresy.
do pawulon: Chyba znowu chybiona lokalizacja, popatrz na Pułtusk i Grójec - tam zabudowa całkiem miejska, ich powiaty nie mogły mieć takiej zabudowy. Poczekamy jednak na rozstrzygającą opinię WW.
Ja jestem za powiatem myszkowskim. To było jedyne miasto Koziegłowy, a zabudowa na zdjęciu jest małomiasteczkowa. Ten region bardzo się zmienił w XX w., a w Koziegłowach czy Siewierzu trudno jest w ogóle znaleźć wcześniejsze budynki. To był biedny rejon i wg mnie taka zabudowa jak na zdjęciu była tam absolutnie możliwa, choć pewnie została już wyparta w zasadzie już do 1939 r. Zobaczcie choćby na koziegłowską farę:
Chałupa ze zdjęcia Danuty jest późniejsza, XX-wieczna (no i dlaczego "śląska"?"). Oczywiście może być też tak, że podpis jest błędny, ale ja bym dał wiarę.
do WW: Dzisiaj ja jednak mam wątpliwości, czy to są te Koziegłowy. Wtedy w miasteczku było 15 ulic, po analizie starych map nie znalazłem żadnej takiej ulicy, która pasowałaby do tego zdjęcia (jednocześnie łuk, gęsta zabudowa, większy spadek, brak innej zabudowy w tle). Ostatnio obszedłem wkoło to miasto i znalazłem jeszcze trochę drewnianych domów, ale żaden nie wyglądał tak, jak te domy na zdjęciu i tu chyba muszę zgodzić się z tym, co napisała kiedyś Danuta.
Historia Polski w latach 1914-1918 to krótki, pięcioletni fragment dziejów. Wydarzenia tego pięciolecia zaważyły na sytuacji Polski na arenie tak międzynarodowej, jak i wewnętrznej.
W 1914 roku wybuchła I wojna światowa z udziałem mocarstw rozbiorowych: Austro-Węgier, Niemiec i Rosji. Doprowadziła ona do rozbudzenia wśród Polaków poczucia tożsamości narodowej, a jej przebieg i rezultaty (przede wszystkim upadek wszystkich trzech mocarstw zaborczych) umożliwiły odtworzenie niepodległego państwa polskiego.
Okres ten charakteryzował się fatalnym stanem zaopatrzenia i wyżywienia społeczeństwa, a także znacznymi stratami, zarówno wśród żołnierzy wcielonych do walczących ze sobą armii, jak i ludności cywilnej, która zmuszona do świadczeń na rzecz armii okupujących kraj, ponosiła ogromne ciężary. Na skutek śmierci i deportacji liczba ludności zamieszkującej późniejszą II Rzeczpospolitą zmalała o około 14,9%[1]. Niebagatelne też były straty materialne, spowodowane działaniami wojennymi. Kolejne armie, przechodzące przez terytoria zaborów stosowały taktykę spalonej ziemi. Rosjanie, wycofując się na wschód podpalili szyby naftowe w Galicji i deportowali setki tysięcy ludzi. Natomiast Niemcy nie omieszkali wywozić do Rzeszy całych fabryk, przede wszystkim z terenu Łodzi[2]. Ocenia się, że w okresie 1914-1920 zniszczeniu uległo około 30% majątku narodowego na ziemiach polskich, zaś poziom produkcji przemysłowej w roku 1919 wyniósł w Polsce 30% stanu z roku 1913 w tych samych granicach[3].
Okres ten zawiera się pomiędzy dwiema datami – 3 sierpnia 1914 przemówienie Piłsudskiego do żołnierzy w krakowskiej dzielnicy Oleandry i 11 listopada 1918 przekazanie Piłsudskiemu władzy wojskowej przez Radę Regencyjną (14 listopada 1918 przekazano Piłsudskiemu władzę cywilną). Na przestrzeni tego czasu – wraz z przesuwaniem się frontów i zmiennymi losami poszczególnych mocarstw zaborczych, kształtowały się zarówno koncepcje polskie (dotyczące sposobów i dróg do odzyskania niepodległości), jak i koncepcje zaborców oraz Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, prowadzące do rozwiązania sprawy polskiej. W rezultacie, trudnego wcześniej do przewidzenia, przebiegu wojny wszystkie zainteresowane strony musiały prześcigać się w deklaracjach, a wkrótce także i w czynach, które legły u podstaw tworzenia polskiego wojska (Austro-Węgry, okupacja niemiecka, Rosja, Francja) i zalążków organizmu państwowego (okupacja niemiecka, Francja). Wszystko to razem sprawiło, że gdy 11 listopada 1918 roku I wojna światowa została zakończona, Polska powstała jako państwo uznane na arenie międzynarodowej, dysponujące przygotowaną kadrą polityczną i administracyjną oraz zawiązkami wojska, organów władzy wykonawczej i sądowniczej.