starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 5.43

Kresy woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Bobrek ul. Bielska Bielska 57

22 września 2012 , Bielska 57 - ganek wejściowy. Zachowane detale świadczą o starym rodowodzie budynku. Obecnie - jak to się mówi - pozbawionego ogólnie cech stylowych ; )

Skomentuj zdjęcie
WW
Ten portyk jest trochę konfudujący, bo raczej nie jest starszy niż 1910.
2012-09-23 20:08:58 (13 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do WW: podzielam konfuzję, choć portyku z definicji tu nie widzę. niemniej ten balkon wygląda dosyć nowozytnie. ale - myslę że ten budynek kryje wiele zagadek. zadanie dla pionu śledczego cieszyńskiej FP ; )
2012-09-23 20:17:50 (13 lat temu)
WW
+1 głosów:1
do stoik: Nie widzisz tu portyku? A to ciekawe.
2012-09-23 20:30:28 (13 lat temu)
stoik
 
do WW: nie będę sie bił. sorry - nie widzę.
2012-09-23 20:32:42 (13 lat temu)
WW
+2 głosów:2
do stoik: W takim razie zapewniam Cię, że jest to portyk :)
2012-09-23 21:04:55 (13 lat temu)
stoik
 
do WW: niech mu będzie... : )
2012-09-23 21:13:07 (13 lat temu)
stoik
 
+4 głosów:4
do stoik: ( żeby była jasność - ja się nie kłócę bez sensu - moja wiedza ma charakter czysto amatorski - jako dziecko studiowałem Trzeciaka. potem - niestety - minąłem się z powołaniem. tu się rozwijam. chłonę wiedzę. uczę się od tych, którzy coś wiedzą & nauczyłem się tyle, że największym honorem jest umiejętność przyznania się do niewiedzy. czego i innym Towarzyszom życzę. to dużo ułatwia ; )
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: potrzebne to ?
2012-09-23 21:15:28 (13 lat temu)
Stenek
+3 głosów:3
do stoik: Oj święte słowa! Popieram wszystkimi ręcyma i palcyma.
2012-09-23 21:38:20 (13 lat temu)
stoik
Na stronie od 2009 sierpień
16 lat 10 miesięcy 18 dni
Dodane: 23 września 2012, godz. 8:06:56
Autor zdjęcia: stoik
Rozmiar: 900px x 1200px
Aparat: Canon PowerShot G5
1 / 80sƒ / 2.510mm
2 pobrania
1289 odsłon
5.43 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia stoik
Obiekty widoczne na zdjęciu
Bielska 57
więcej zdjęć (8)
Zbudowano: Przed 1836
Zlikwidowano: 2023
Dawniej: Restauracja Ernsta Brunnera

Zabudowania restauracji Ernsta (Ernesta) Brunnera zlokalizowane były w katastrze samodzielnej wówczas wsi Bobrek. Widoczne są na mapie katastralnej z 1836 r. pod numerem 24. W późniejszym okresie dodano numer posesji, który wynosił 49. Numer konskrypcyjny był 1. Zabudowania składały się z co najmniej dwóch obiektów. Jeden mały (parterowy) stojący bezpośrednio przy obecnej ul. Bielskiej oraz drugi duży (dwukondygnacyjny) w kształcie litery L położony poniżej - jakoby na dziedzińcu. Trudno ustalić, kiedy owe obiekty wzniesiono. Najstarsza wzmianka w prasie lokalnej (Gwiazdka Cieszyńska) pochodzi z 1864 r. oznajmia ona sprzedaż dużego domu zajezdnego i gościnnego wraz z polami i zabudowaniami sklepionymi w gminie Bobrek pod numerem 1 przy drodze cesarskiej, blisko rzeki, bardzo korzystnie położony. Pełnomocniczką w tym czasie była Karolina Zwilling. Od 1904 r. pojawia się informacja o nowej (zapewne przebudowanej) restauracji należącej do Ernesta Brunnera. Na pocztówce reklamującej restaurację Brunnera

można dostrzec na dużym obiekcie słabo widoczny napis: neuen - nowy. Chodzi zapewne o zajazd, który został otwarty w 1899 r., co poświadcza ulotka w niemieckojęzycznej Silesii. Właściwa restauracja z gospodą znajdowała się (przypuszczalnie) w parterowym budynku, na zapleczu zaś restauracja ogrodowa (Garten Restaurant). W dużym obiekcie mieściła się sala, w której mogło się pomieścić nawet 400 osób (w 1908 r. odbyło się tu zgromadzenie ludowe Związku Śląskich Katolików). Salę wynajmowały róże organizacje i stowarzyszenia. Urządzano w niej bale Ochotniczej Straży Pożarnej, dożynki, festyny, przedstawienia teatralne, występy chórów etc. Osoba właściciela restauracji (od co najmniej 1889 r.) Ernesta Brunnera (według ksiąg przynależności do gminy Bobrek pochodził z Markersdorf - opawskie) była znana i szanowana w Bobrku, choć w polskiej prasie lokalne wytykano mu prenumeratę gazety Ślązak (gazeta wydawana przez Józefa Kożdonia dla Ślązaków orientacji proniemieckiej) oraz afisze na restauracji wyłącznie w języku niemieckim. Mimo to Ernst (Ernest) Brunner (1855-1941) był radnym gminy Bobreckiej, członkiem budowy cmentarza i dzwonnicy w Bobrku w 1900 r. , składał datki na budowę Domu Narodowego w Cieszynie a w czasie I wś. wspierał biedną ludność z Galicji (Małopolska). Dla sprawy polskiej (przebudzenia narodowego) nie pobierał opłaty za wynajem lokalu. Jego restauracja bez wątpienia należała do jednego z ośrodków życia społecznego wsi Bobrek. Do czasów obecnych ostał tylko duży obiekt, który znacząco zmienił swój wygląd. Stało się tak w 1930 r., kiedy majster murarski i ciesielski Jaroslav Kubesch przeprowadził adaptację budynku, która polegała na rozbudowie o dodatkowe piętro. Po adaptacji z pomieszczeń korzystał m.in. Jakób Schwarz - fabryka wyrobów galanteryjnych oraz Leopolda Borgera - serownia.


ul. Bielska
więcej zdjęć (538)
Dawniej: Bielitzerstraße