starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 5.89
Skomentuj zdjęcie
augiasz
 
+2 głosów:2
Przy budowie mostu wykorzystywano jako "grzejki" parowozy z cementowni w Goleszowie. Tu materiał na ten temat na stronie Koleje Śląska Cieszyńskiego:
2012-11-04 12:10:16 (13 lat temu)
Stenek
+1 głosów:1
do augiasz: "Parowozy te początkowo ustawione zostały w okolicach ulicy Kościelnej, gdzie służyły do podgrzewania kruszywa stosowanego w betoniarni, a po zakończeniu budowy mostu przeniesiono je do bazy Dromexu na ul. Frysztackiej. Ostatecznie pocięto je na złom na przełomie lat 1993/94."

To ciekawe, bo nigdy nie przypuszczałem, że kruszywo stosowane do betonu trzeba by podgrzewać.

Dodam inną ciekawostkę. Kiedyś w latach 90 będąc w biurze Dromexu na Stawowej, pod wiaduktem, dowiedziałem się, że most to ciekawa konstrukcja - to także obiekt, który jest jakby dużym i długim przewodnikiem (zbrojenie) zawieszonym w powietrzu. W sposób naturalny wytwarza się w takim zbrojeniu potencjał elektryczny, i to ponoć niemały. Most ma specjalne zwody tego potencjału do uziemienia, gdyż w innym wypadku powodowałoby to niszczenie betonu - prądy te błądziły by bezładnie po całej konstrukcji, powodując efekty elektrolizy, co w przypadku zamoczonego betonu doprowadza do jego powolnej destrukcji. Zatem są tam specjalne miejsca, w których z konstrukcji mostu są odprowadzane do ziemi te potencjały.

Druga ciekawostka jest taka, że most ten jest pusty w środku, ma jedynie takie jakby wręgi wzmacniające, jak statek. Gdyby nie to, to w środku tej konstrukcji można by spokojnie jechać autem, no np. Maluchem. Wejście do środka po każdej stronie granicy było dobrze zamknięte aby komuś nie przyszło do głowy sobie tamtędy przejść z kontrabandą, wiem, gdzie są te wejścia.
2012-11-04 23:19:00 (13 lat temu)
palo
Na stronie od 2012 styczeń
14 lat 5 miesięcy 1 dzień
Dodane: 4 listopada 2012, godz. 11:55:21
Rozmiar: 1059px x 675px
Aparat: DSC-H5
1 / 13sƒ / 3.2ISO 12510mm
8 pobrań
2312 odsłon
5.89 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia palo
Obiekty widoczne na zdjęciu
wiadukty i estakady
Wykonawca: Budimex Dromex S.A.
Zbudowano: 1988-1991
Zlikwidowano: przejście 2007

Most drogowy o długości 760 m, szerokości 14,6 m jest podparty 14 filarami o wysokości 26 m. Most zbudowano technologią nasuwu podłużnego. Łaczy Cieszyn - Boguszowice ( droga ekspresowa S1 ) i Kocobędz / Chotěbuz k. Czeskiego Cieszyna ( czeska droga ekspresowa R48 ). Estakada została zbudowana przez PEBK Dromex w latach 1988-1991. Projekt zrealizował architekt Stańka z Brna. W budowie zastosowano technikę nasuwania podłużnego gotowych elementów. Uroczyste otwarcie mostu nastąpiło 19 maja 1991 r. W latach 2001 - 2002 przebiegał remont mostu. Natomiast w 2010 r. przebudowano dawną platformę odpraw i zredukowano trzy pasy jezdne na dwa. Kolejnym punktem modernizacji było zbudowanie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.


ul. Graniczna
więcej zdjęć (54)