starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 5.86
Skomentuj zdjęcie
Skarpa po prawej, ale nie ta pierwsza, "odjechała" niedługo po oddaniu obiektu do eksploatacji, a wraz z nią budynek stacji trafo (odjechał 10 m w dół), oraz zasilanie przejścia, idące kablem ziemnym właśnie w tej skarpie. Powodem było zbyt ostre wyskarpowanie zbocza oraz rodzaj podłoża, czyli tzw. łupek cieszyński oraz flisz. Są to warstwy czasem tak zbudowane jak wafel z nadzieniem, wafle to skały, nadzienie to ziemia czy inny jej rodzaj. Gdy trwają długie opady, warstwy ziemi w tym waflu nasiąkają wodą, i w pewnym momencie całość podłoża (tej przekładanki) się rozjeżdża jak podgrzany wafel w rękach. Możliwe, że w tym rejonie nie przeprowadzono odpowiednich badań geologicznych lub zrobiono je tylko na papierku, projekt powstawał w PRL. Pewne zjawiska były nieodwracalne, ale być może nie do przewidzenia. Mówię o tym, że dużym kosztem zbudowano platformę odpraw granicznych zorientowaną na eksport towarów, tymczasem w parę lat po otwarciu przejścia, cały ruch się skumulował na przywozie, eksport był raczej marginalny. Podobnie zupełnie nietrafioną dużą obiektowo i finansową inwestycją była budowa terminala granicznego w Zwardoniu.
2012-11-04 21:23:36 (13 lat temu)
palo
Na stronie od 2012 styczeń
14 lat 5 miesięcy 1 dzień
Dodane: 4 listopada 2012, godz. 12:21:38
Rozmiar: 1079px x 691px
Aparat: DSC-H5
1 / 20sƒ / 3.2ISO 12510mm
12 pobrań
2644 odsłony
5.86 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia palo
Obiekty widoczne na zdjęciu
granice państwa
Zbudowano: 1988-1991
Zlikwidowano: 2015

Było to największe przejście graniczne pomiędzy Polską i Republiką Czeską (wcześniej Czeska i Słowacka Republika Federacyjna). Przejście graniczne Cieszyn-Kocobędz (Chotěbuz) z miejscem odprawy granicznej w obu miejscowościach granicznych zostało otwarte 15 maja 1991 roku. Czynne było przez całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, autokarów, samochodów osobowych i ciężarowych oraz mały ruch graniczny. Obie miejscowości przygraniczne łączył most graniczny na rzece Olzie. Do przejścia granicznego po polskiej stronie prowadziła droga ekspresowa nr S1, która następnie po czeskiej stronie przechodziła w drogę ekspresową S48.


ul. Graniczna
więcej zdjęć (54)