Forum Skyscrapercity, zdjęcie 1300px:
Duże zdjęcie - link bezpośredni:
Blog: Miniatura podlinkowana do dużego zdjęcia na fotopolsce:
Duże zdjęcie: link do zdjęcia:
Miniatura: link do miniatury:
Od znajomego wiem, że na terenie tej stacji, na tzw. międzytorzu, znajdował się budynek kolejowy, z dwóch stron otoczony torami. Gdy jechał pociąg, w budyneczku tym podskakiwały do góry szklanki na podstawkach ;-)
Linia stanowiła przedłużenie linii z Cieszyna do Zebrzydowic, która łączyła Cieszyn z dawną Koleją Północną, a tym samym z Górnym Śląskiem. Plany jej budowy powstały już w roku 1925, ale ze względu na brak funduszy prace opóźniły się i ostatecznie odcinek Zebrzydowice - Moszczenica oddano do użytku 16 listopada 1935 roku.
Wiosną 1945 roku nasyp torowiska stanowił linię frontu niemiecko-sowieckiego, a sama linia znacznie ucierpiała podczas zaciętych walk.
W okresie PRLu linia została zelektryfikowana (prace zakończono 29 listopada 1985 roku).
W roku 1997 zawieszono przewozy pasażerskie, a w 1999 towarowe, aby w roku 2000 zdemontować elektryczną sieć trakcyjną i praktycznie rozebrać linię do marca 2005 roku.
Na podstawie