starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 32 głosy | średnia głosów: 5.96

Kresy Fotopolska Fotopolanie w akcji

27 lutego 2013 , Ul. Wiejska. Wybaczcie sentymentalne podejście. Próbowałem stanąć w tym samym miejscu :-)

Skomentuj zdjęcie
Danuta B.
+4 głosów:4
Mamy Cię!
2013-02-28 11:00:34 (13 lat temu)
† Yanek
+2 głosów:2
Stoisz (prawie) w tym samym miejscu, to "pstrykacz" się przesunął ;)
2013-02-28 18:25:53 (13 lat temu)
PEŻ
+3 głosów:3
do † Yanek: Minęło 22 lata. Domy nie do poznania.
2013-02-28 18:40:12 (13 lat temu)
† Yanek
+3 głosów:3
do PEŻ: Ulica też.
2013-02-28 19:15:32 (13 lat temu)
Neo[EZN]
+4 głosów:4
Mam sentyment do tego miejsca - byłem tu trzy razy w czasie trzech wakacji na przełomie lat 80. i 90. - ostatni raz w 1993 roku... mam nadzieję, że jeszcze za żywota uda się odwiedzić to miejsce. W dodatku w Helu pierwszy raz zasiadłem przed komputerem - w jednym domku rybackim był salon z grami komputerowymi - stały komputery "Atari" - zagrałem tam w "Montezumę" :)
2013-02-28 19:24:38 (13 lat temu)
PEŻ
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Mój sentyment do Półwyspu sięga 1968 roku. Pierwszy raz w Juracie (wrzuciłem z dwa zdjęcia). Niestety, postępująca w błyskawicznym tempie zabudowa (na Helu armia odstapiła tereny) powoduje, że w sezonie trzeba mieć silne nerwy aby tu wypocząć. Dlatego jeżdzę od kilku lat na przełomie lutego/marca aby odbywać swoje sentymentalne wędrówki. Z pozytywów: podoba mi się dzialałność Muzeum Obrony Wybrzeża.
2013-02-28 19:29:53 (13 lat temu)
Neo[EZN]
+3 głosów:3
do PEŻ: No właśnie słyszałem, że sporo się tam zmieniło - i na lepsze i na gorsze w ciągu ostatnich 20 lat. Ponoć wyjazd z samego półwyspu w czasie wakacji jest fatalny i korek samochodowy potrafi mieć ponad 20 km długości.

Pamiętam, że w lesie między Helem a Bałtykiem było sporo okopów - wyłożonych betonowymi płytami a obok okopów masa łusek po pociskach artyleryjskich.

Pamiętam też, że po drodze z Władysławowa do Helu były chyba dwie bramki na których żołnierze sprawdzali dokumenty. Nie pamiętam jednak jakie dokumenty sprawdzali i czy każdy w tym czasie mógł sobie wjechać do tej miejscowości. W samym porcie były organizowane wycieczki - również w jego wojskowej części.
2013-02-28 19:44:26 (13 lat temu)
PEŻ
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Taki stan trwał do 1990/91 roku. Na bramkach dostawało się przepustkę na przejazd samochodem. Jadac pociągiem tego problemu nie było, tylko żołnierze stawali na schodach pierwszego i ostatniego wagonu. Teren po jednostce rakietowej (okopy, umocnienia przeciwdesantowe wyprute z ziemi oddanej developerom). Część schronów przewieziono do MOW. Bunkry pod Jastarnią, te z 1939 r., odrestaurowane. Port Wojenny tylko z nazwy, opustoszały.
2013-02-28 20:00:46 (13 lat temu)
PEŻ
+1 głosów:1
do PEŻ: Płot przegradzajacy plażę w Juracie:
2013-02-28 20:04:36 (13 lat temu)
esski
+1 głosów:1
do PEŻ: Neo, litości, poproszę ładnie o przywrócenie wśró komentarzy tego , co trwało niezmiennie od zarania dziejów, jeden wątek, jedno zdjęcie, Teraz to ja oczopląsu dostaję , i chyba nie tylko ja, od powtarzających się za każdym wpisem pod każdym z poszczególnych zdjęć.
2013-02-28 20:05:59 (13 lat temu)
do esski : O, faktycznie dalej jest problem, za chwilę to sprawdzę i naprawię.
2013-02-28 20:25:54 (13 lat temu)
WW
+1 głosów:1
do † Yanek: Styropian + blachodachówka, mi się niestety odechciewa zwiedzać powoli.
2013-02-28 20:54:56 (13 lat temu)
† Yanek
+1 głosów:1
do WW: Ostatnio bylem w sierpniu, mnóstwo ludzi, nic nie widać, styropian w oczy się nie rzuca ;)
2013-02-28 20:59:42 (13 lat temu)
PEŻ
+2 głosów:2
do † Yanek: To co zrobiono z Klifem Chłapowskim to koszmar. Punkty widokowe niedostępne, tonące w tymczasowej gastronomii i ogrodzonych polach campingowych. Do klifu nie ma już praktycznie dostępu, chyba, że w okolicach Rozewia. Działalność architektoniczna....szkoda mówić. Władysławowo - kombinat dla "letników". Może rano wrzucę parę kwiatków z "Władka".
2013-02-28 21:06:58 (13 lat temu)
4elza
+1 głosów:1
Dodałam porównanie.
2023-10-25 07:38:30 (2 lata temu)
PEŻ
Na stronie od 2012 kwiecień
14 lat 2 miesiące 19 dni
Dodane: 28 lutego 2013, godz. 9:15:09
Rozmiar: 1246px x 850px
Aparat: DSC-HX100V             
1 / 1600sƒ / 2.8ISO 1005mm
3 pobrania
2009 odsłon
5.96 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia PEŻ
Obiekty widoczne na zdjęciu
Fotopolanie w akcji
więcej zdjęć (790)
Fotopolska
więcej zdjęć (18)
ul. Wiejska
więcej zdjęć (705)
Dawniej: Dorfstraße, Waltera gen.
Ulica Wiejska w Helu – reprezentacyjny deptak o długości 900 metrów w centrum Helu. Rozciąga się od skrzyżowania z ul. Przybyszewskiego na północy do ronda z ul. Kuracyjną i Leśną na południu. Ruch samochodowy na tej ulicy jest bardzo ograniczony. Na niektórych odcinkach jest to ogólnodostępna droga jednokierunkowa, a na pozostałych odcinkach możliwość wjazdu mają tylko mieszkańcy, zaopatrzenie, służby mundurowe itp. Przy ulicy znajduje się m.in. ratusz, poczta, zabytkowa Maszoperia oraz liczne kawiarnie i restauracje, m. in. historyczna Lwia Jama (niem. Lövengrube).

Początkowo ulica była nazywana Morską. Później otrzymała oficjalną nazwę Wiejska. W latach 1945-1990 nosiła nazwę generała Waltera. Od 1990 ulica ponownie nosi nazwę Wiejska.


Ulica Wiejska
Tu panuje atmosfera dawności dzęki ryglowym domkom rybackim z końca XVIII i połowy XIX wieku. Wczesniej ta ulica nosiła nazwę ul. gen. Waltera, dopiero w 1989 roku przywrócono jej przedwojenną nazwę, która wywodzi się z okresu, gdy po utracie w roku 1872 praw miejskich Hel stał się na blisko 100 lat osadą wiejską .

Ograniczona długoscią wału wydmowego przestrzeń, na której lokowano budynki, zmusiła helan do wprowadzenia ścisłych zasad budowy domów. Reprezentacyjnym frontem, skierowanym ku ulicy, wąska ściana szczytowa w której centralnie umieszczano drzwi. Pomiędzy budynkami zachowywano wąskie przejscia, pozwalajace na komunikację między ulica a brzegiem. Rozdzielenie budynków miało zapobiegać - w wypadku pożaru przenoszeniu się ognia.