starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 17 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. małopolskie powiat bocheński Bochnia pl. św. Kingi Bazylika św. Mikołaja Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Dzwonnica

10 lipca 1953 , Zdjęcie zrobione z ul. Wolnica, która nie jest widoczna, jedynie fragment Biblioteki (budynek po prawej).
Budynek po lewej to Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Jachowicza, przy ul. Mickiewicza (Zygmunt Kaczmarek). W głębi dzwonnica Bazyliki św. Mikołaja.

Skomentuj zdjęcie
ZPKSoft
+1 głosów:1
Może Zygmunt Kaczmarek coś by napisał o tej fotce, bo mamy tu nie tylko dzwonnicę.
2013-05-01 19:53:12 (13 lat temu)
x xx
+1 głosów:1
do ZPKSoft: No cóż, zdjęcie zrobione z ul. Wolnica która nie jest widoczna, jedynie fragment Biblioteki (budynek po prawej).
Budynek po lewej to Szkoła Podstawowa nr.1 im. Stanisława Jachowicza,przy ul. Mickiewicza.
Zdjęcia bardzo cenne, dokładnie datowane, zassałem do swoich zasobów, dziękuję, pozdrawiam.
2013-05-01 20:15:29 (13 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do x xx: Pozwoliłam sobie na dodanie pod fotką Twojego opisu. Również pozdrawiam.
2013-05-01 20:23:13 (13 lat temu)
x xx
+3 głosów:3
do ZPKSoft: no to dołączyłem do "piszących" fotopolan,
jesteś pracowitą fotopolską pszczółką, trutni też tu nie brakuje,
2013-05-01 20:27:42 (13 lat temu)
ZPKSoft
+2 głosów:2
do x xx: Ryszard Bielawski wrzuca ciekawe fotki z l. 50-tych z rozmaitych regionów Polski i trzeba mu trochę pomóc w opisach i przypisaniach. Ale warto. Przejrzyj jego pozostałe z Bochni, może coś poprawisz. A co pszczółki to odebrałam to jako komplement, ale uważaj bo to owad z żądłem ;) Jad bywa śmiertelny dla uczuleniowców.
2013-05-01 20:34:14 (13 lat temu)
x xx
+1 głosów:1
do ZPKSoft: pszczoły to miód, jestem uzależniony od miodu, zjadam ok. 30 kg. rocznie, może mnie taka ilość uczulić, i to będzie problem.
Zdjęcia obejrzałem, może kiedyś za pozwoleństwem pana Ryszarda coś udoskonalę w opisach i przypisach, teraz nie mam do tego ani zapału, ani głowy.
Pa
2013-05-01 20:41:01 (13 lat temu)
† Ryszard Bielawski
 
+2 głosów:2
Dziękuję Wszystkim za dobre słowa i uzupełnienia. Proszę na przyszłość o uzupełnienia bo ja nie mam nic więcej tylko miejscowośc i datę.
2013-05-02 09:58:50 (13 lat temu)
Wspaniałe zdjęcia . Pamiętam to wejście do szkoły prosto z ulicy i kostkę brukową .
2013-05-02 18:18:46 (13 lat temu)
Na stronie od 2008 grudzień
17 lat 6 miesięcy 19 dni
Dodane: 1 maja 2013, godz. 18:17:20
Autor zdjęcia: † Ryszard Bielawski
Rozmiar: 1200px x 817px
Aparat: OpticFilm 7200i
6 pobrań
2586 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia † Ryszard Bielawski
Obiekty widoczne na zdjęciu
Dzwonnica
więcej zdjęć (32)
Obecna dzwonnica pochodzi z roku 1991. Została zrekonstruowana po pożarze, który w 1987 roku strawił starą, datowaną na 1 poł. XVI wieku.
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1445
Dawniej:
Bazylika św. Mikołaja w Bochni – najstarszy i największy kościół w Bochni, od 1998 roku bazylika mniejsza, od 2003 roku kolegiata.
Historia
Kościół św. Mikołaja został zbudowany w latach 1440-1445 na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez pożar w 1440 roku. W pierwotnym kształcie był to gotycki halowy kościół ze stosunkowo długim, trójbocznie zamkniętym prezbiterium, przy którym wzniesiono od północy zakrystię oraz kaplicę pod wezwaniem Jedenastu Tysięcy Dziewic (przemianowaną później na kaplicę św. Kingi).

Kościół został znacznie uszkodzony przez pożar miasta w 1655 roku, podczas potopu szwedzkiego. Zniszczone zostały m.in. dach i sklepienia. Odbudowa kościoła w stylu barokowym prowadzona była z funduszy przekazanych przez króla Jana Kazimierza i zakończyła się w 1665 roku.

W 1768 roku stacjonujący w Bochni konfederaci barscy ufundowali do kościoła nowy ołtarz główny, wykonany w latach 1770-1772 przez snycerza i malarza religijnego Piotra Korneckiego z Gdowa. W 1777 roku, dzięki uzyskanej subwencji z dochodów kopalni soli, kościół został odrestaurowany i zyskał od strony południowej kaplicę Matki Boskiej.

W XIX wieku dobudowano do kościoła kruchty północną i południową, skarbczyk nad zakrystią oraz neogotycką sygnaturkę projektu Marcina Borelowskiego. W latach 1901-1905, pod kierunkiem architekta Tadeusza Stryjeńskiego dokonano regotycyzacji kościoła.

W 1998 roku kościół uzyskał godność bazyliki mniejszej. W 2003 roku przy kościele erygowana została kapituła kolegiacka, zaś sam kościół został podniesiony do godności kolegiaty.
Źródło: Licencja: CC-BY-SA 3.0 Polska
pl. św. Kingi
więcej zdjęć (170)