starsze
Kopalnia Węgla Kamiennego "Andaluzja"
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 22 głosy | średnia głosów: 5.84

Kresy woj. śląskie Piekary Śląskie ul. Brzechwy Jana Kopalnia Węgla Kamiennego "Andaluzja"

11 maja 2013 , Pozostałość po KWK Andaluzja - wieża i budynek nadszybia szybu Żeromski.

Skomentuj zdjęcie
Wczoraj bidaka wysadzili w powietrze. Szkoda :(
2014-03-10 18:08:30 (12 lat temu)
do Tomasz Górny (Nemo5576): Czyli po Andaluzji ślad znika :( Byłeś Tomku przy tym?
2014-03-10 18:10:21 (12 lat temu)
do Arkadiusz K. (Arro): Nie. W wiadomościach na fejsbooku mi się przewinęło.
2014-03-10 18:57:44 (12 lat temu)
do Tomasz Górny (Nemo5576): Przykre to wieści. Dobrze, że choć tyle udało się sfocić.
2014-03-10 18:58:45 (12 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
+2 głosów:2
Zdjęcie zdobi Wikipedię i przypisane jest do miejsca pracy Joachima Knychały.
2023-03-29 20:12:39 (3 lata temu)
do bonczek_hydroforgroup: Dzięki Tomku za informację :)
2023-03-30 05:56:21 (3 lata temu)
Arkadiusz K. (Arro)
Na stronie od 2009 wrzesień
16 lat 9 miesięcy 2 dni
Dodane: 18 maja 2013, godz. 20:42:07
Autor zdjęcia: Arkadiusz K. (Arro)
Rozmiar: 1400px x 873px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: NIKON D5000
1 / 1000sƒ / 3.5ISO 32018mm
13 pobrań
3349 odsłon
5.84 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Arkadiusz K. (Arro)
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1908
Zlikwidowano: 2006
Dawniej: Andalusien Grube
Początki Kopalni „Andaluzja” sięgają 1903 roku, kiedy to nastąpiło połączenie czterech pól górniczych: Andalusien, Rest Phoenix, Rest Opuurg, Kronprinzess, które znajdowały się w Brzozowicach-Kamieniu. Ich właścicielem był książę Guido Henckel von Donnersmarck. W 1908 roku odsprzedał je spółce Schlesische A.G. für Bergbau und Zinkhuttenbetrieb, która rozpoczęła budowę Kopalni Andaluzja.
Głębienie pierwszego szybu rozpoczęto w 1908 roku, niestety w 1909 roku kurzawka zalała wszystkie urządzenia znajdujące się na dole. W wyniku tego wypadku nikt nie ucierpiał. Nastąpiło to w momencie, kiedy szyb osiągnął głębokość 160 m. Szyb o którym mowa nazywał się Żeromski. Wypadek ten spowodował opóźnienie w robotach dopiero w 1910 roku rozpoczęto prace przy głębieniu szybu.
Jednocześnie prowadzono roboty górnicze przy drugim szybie o nazwie Sienkiewicz, który miał służyć jako szyb wdechowy dla kopalni. Obydwa szyby osiągnęły poziom 334 m.
W 1912 roku rozpoczęto wydobycie węgla uzyskano 14 594 tony. To rok rozpoczęcia normalnej pracy zakładu. Wydobycie węgla wzrastało i tak w 1922 roku wydobyto 391 337 ton węgla przy zatrudnieniu 2300 osób, a w 1938 roku 495 505 ton. W okresie do 1945 roku eksploatowano pokłady:419, 501, 504. W latach 1948-1950 wybudowano urządzenie podsadzkowe szybu Żeromski. Rozwój eksploatacji podsadzkowej nastąpił w latach 1954-1970. W 1973 roku kopalnia, przy zatrudnieniu 5085 osób, osiągnęła wynik w zakresie wydajności pracy wynoszący 3312kg/na dzień pracy jednego pracownika.
Od maja 2006 roku trwa likwidacja tego oddziału KWK Piekary. Latem 2009 roku wysadzony został jeden z symboli kopalni, szyb "Reymont". W gruzach legła większość zabudowań kopalni.
Na podst. Naszemiasto.pl

ul. Brzechwy Jana
więcej zdjęć (71)