starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 36 głosów | średnia głosów: 5.9

Kresy woj. małopolskie powiat brzeski Czchów Rynek Kościół Narodzenia NMP Wnętrze kościoła

3 sierpnia 2013 , Kościół Narodzenia NMP.

Skomentuj zdjęcie
To jest ta XIV-wieczna polichromia ? Interesująca kolorystyka.
2013-08-06 16:24:39 (12 lat temu)
maj
+3 głosów:3
Według mnie to zdjęcie do końca nie jest udane "nasz" mistrzu pod czarno białym próbował ukryć niedoskonałości, orginalna kolorystyka pewnie nie do końca tak przebija czerwono - pomarańczowym no cóż tak się naświetliło.
2013-08-06 23:52:18 (12 lat temu)
Mariusz Brzeziński
+4 głosów:4
do maj: Nie ma nic trudniejszego niż fotografowanie malarstwa. Porównując z oryginałem nigdy nie ma identycznego odcienia.
2013-08-06 23:56:35 (12 lat temu)
Dlatego jeszcze dzisiaj w dobie wszechobecnych cyfrówek kopie tego rodzaju dzieł sztuki wykonuje się na materiałach srebrowych negatywach lub pozytywach (slajdach) ze względu na najwierniejsze oddanie barw i tzw pojemnośc tonalną .
2013-08-07 01:48:09 (12 lat temu)
x xx
+1 głosów:1
do maj: zdjęcie było zrobione przy świetle zastanym, czyli mieszaninie światła dziennego i halogenowego, na wysokim ISO , w kierunku pod słońce, faktycznie, zapomniałem o balansie bieli, podmieniłem na poprawniejsze, białe tkaniny na ołtarzu są białe, reszta białego może być szara, na skutek niedoświetlenia, tak czy inaczej uwaga słuszna, zdarza mi się podmieniać zdjęcia wrzucone zbyt pośpiesznie, gdy zauważę błędy.
To tyle "wasz mistrzu"

Hanna Janiszewska
Mistrzu, błagam, nie obraź się! Może być "na skutek", albo " wskutek". Nigdy "na wskutek" Popraw! Zlikwiduję ten komentarz jak już to zrobisz.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błąd
2013-08-07 08:28:11 (12 lat temu)
Dariusz Milka
+2 głosów:2
do maj: Nonsensowny komentarz - "kolorystyka pewnie nie do końca...". Wiesz czy dywagujesz? Pokaż zdjęcie z tą "prawdziwą" kolorystyka.
2013-08-07 09:46:32 (12 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do x xx: Teraz mi się podoba. Szkoda tylko , że nie mamy malowidła w całości, ale cóż nie można mieć wszystkiego :)
2013-08-07 10:23:14 (12 lat temu)
do ZPKSoft: mam więcej zdjęć, może kiedyś, teraz mam tyły, muszę robić coś dla chleba :)
2013-08-07 10:32:28 (12 lat temu)
Hanna Janiszewska
+4 głosów:4
Mistrzu, błagam, nie obraź się! Może być "na skutek", albo " wskutek". Nigdy "na wskutek" Popraw! Zlikwiduję ten komentarz jak już to zrobisz.
2013-08-07 10:35:47 (12 lat temu)
Hanna Janiszewska
+1 głosów:1
do maj: Oczywiście miałeś na myśli "oryginalną kolorystykę"?
2013-08-07 10:40:15 (12 lat temu)
x xx
+4 głosów:4
do Hanna Janiszewska: proszę nie usuwać tego komentarza, to bardzo dobry, wzorcowy i merytoryczny komentarz, pisząc poprawiam to co na czerwono korektor pokaże, ma Pani rację, trzeba dbać o czystość, języka również.
Ukłony :)
2013-08-07 10:43:55 (12 lat temu)
Dariusz Milka
+1 głosów:1
do x xx: Pomódl się w tym kościele, "... chleba naszego...".
2013-08-07 10:58:21 (12 lat temu)
x xx
+2 głosów:2
do Dariusz Milka: dzięki Bogu, jestem ateistą.
2013-08-07 11:01:34 (12 lat temu)
do x xx: No to jak tak, to jeszcze - Ma Pan tendencje, w odróżnieniu od innych koleżanek i kolegów, rozpoczynać zdanie małą literą. Ja wiem, to z pośpiechu, ale radzę przeczytać przed opublikowaniem. A tak w ogóle, to proponuję przejście na "ty". Jestem Hania. Ewentualnie Haneczka, Hanusia, Hanulka. Byle nie Hanka, bo Hanka to Ordonka albo Bielicka.
2013-08-07 11:11:09 (12 lat temu)
x xx
+1 głosów:1
do Hanna Janiszewska: to jak więc Haniu, jak widzisz, "to jak więc" jest po dwukropku, i cały komentarz jest z automatu pisany z małej litery, cytuję " do Zygmunt Kaczmarek:.........................
zastanawiałem się nad tym, i wywnioskowałem że mała litera w zaczętym zdaniu po dwukropku, jest bardziej właściwa od dużej litery ?
2013-08-07 11:30:09 (12 lat temu)
Dariusz Milka
+1 głosów:1
do x xx: No to jasne czemu wnętrze było przedstawione w nieprawdziwych barwach.
2013-08-07 11:38:32 (12 lat temu)
maj
do Dariusz Milka: W swoich wywodach poszedłem na skróty i wyszedł z tego mały pasztecik a można było przeczytać między wierszami i obraz byłby oryginalny.
2013-08-07 22:59:18 (12 lat temu)
do maj: Nawet "Pastete aus Sprotten".
2013-08-08 10:01:16 (12 lat temu)
pawulon
+6 głosów:6
No, widzę że Zygmunt robi sobie z nas jaja, i to na całego. Jeśli tak to ma wyglądać, to w takim razie ta fotka także powinna wylądować tam gdzie jej miejsce, czyli w śmietniku. Ktoś tu chyba ma zamiar ułożyć sobie FP według swojej wizji świata, i nie potrafi się podporządkować obowiązującym wszystkich tu regułom. Taka osoba to tzw. troll internetowy, który tak działa, aby jak najwięcej zamieszać i skłócić innych, bo tym się karmi. Wydaje mi się że tego już za wiele i coś z tym trzeba zrobić, bo tak być nie może. Co wy na to?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-08-10 14:10:42 (12 lat temu)
x xx
+1 głosów:1
do pawulon: pierwsza była wersja czarno biała, na życzenie Mariusza Brzezińskiego dałem kolorową, i tylko czarno biała była pierwotną wersją autorską, jest jeszcze kilka zdjęć w dwóch wersjach, kolorowe również na życzenie specjalne.

i tu:

można , a nawet powinno się usunąć wszystkie.
2013-08-10 14:18:41 (12 lat temu)
do x xx: Fakt, jestem za.
2013-08-10 14:27:15 (12 lat temu)
do pawulon: :)))))))))))))))))))))))))))))
2013-08-10 14:29:05 (12 lat temu)
do x xx: Panie Zygmuncie niech Pan się nie wygłupia i przywróci te kolorowe zdjęcie bo wiadomo że kolorowe się ogląda lepiej niż czarno-białe no chyba że nie ma kolorowego zdjęcia to trzeba się zadowolić tym co jest .
2013-08-10 17:28:01 (12 lat temu)
x xx
+1 głosów:1
do Rafał Eckiert (Beuther) : przywróciłem, co najmniej z trzech powodów, jeden z nich z nich to Twoje życzenie.
2013-08-10 17:32:42 (12 lat temu)
do x xx: Bardzo dziękuję za przywrócenie zdjęcia , zaraz lepiej się ogląda wersję kolorową .
2013-08-10 17:39:21 (12 lat temu)
x xx
Na stronie od 2012 marzec
14 lat 3 miesiące 27 dni
Dodane: 6 sierpnia 2013, godz. 15:37:36
Autor zdjęcia: x xx
Rozmiar: 998px x 1500px
Aparat: NIKON D700
1 / 100sƒ / 5.6ISO 320024mm
10 pobrań
3801 odsłona
5.9 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia x xx
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrze kościoła
więcej zdjęć (12)
Kościół Narodzenia NMP
więcej zdjęć (24)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1346,1430,1841
Zabytek: A-9 z 04.04.1968

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny jest kościołem orientowanym, tzn. ustawionym na wschód. Wzniesiony został w 1346 roku w stylu gotyckim, na planie podłużnym z szeroką prostokątną nawą i węższym prezbiterium. Powiększony ok. 1430 roku, a w 1841 roku rozbudowany o neogotycką fasadę. Kościół w Czchowie jest najstarszym i najlepiej zachowanym zabytkiem architektury sakralnej ziemi brzeskiej. Jego walory historyczne i artystyczne podnosi zachowana do dziś gotycka polichromia ścienna należąca do najstarszych i najcenniejszych zabytków dawnego malarstwa w Małopolsce. Polichromia powstała w latach 1368 – 1380 być może z fundacji rycerza czchowskiego Jędrzeja, jako dowód wdzięczności za pozwolenie papieża Innocentego VI na odbycie pielgrzymki do Rzymu i Jerozolimy. Zawiera także pewne elementy pochodzące z połowy XV w. W 2011 r. podczas prac konserwatorskich odkryto polichromię znajdująca się także na sklepieniu w prezbiterium.



Obecny kościół parafialny stoi na miejscu kościoła romańskiego z XII wieku, w całości murowanego, którego fundatorem mógł być Kazimierz Sprawiedliwy i z którego do dziś pozostały jedynie nieliczne relikty:



- luźne ciosy kamienne użyte wtórnie przy budowie gotyckich szkarp od strony prezbiterium,



- fragmenty gzymsu romańskiego wmurowanego we wschodnią ścianę obecnego prezbiterium,



- dwie rzeźby kamienne w tym lew romański znajdujący się obecnie u stóp figury św. Floriana w rynku.



Do kościoła prowadzą wejścia otoczone gotyckimi portalami. Przy wejściu głównym i południowym (od strony plebanii) portale są ostrołukowe, trzeci portal w wejściu z prezbiterium do zakrystii jest prostokątny.



W prezbiterium sklepienie jest krzyżowo-żebrowe. Tutaj też znajdują się wsporniki sklepienne w kształcie maszkaronów. Dwa z nich mają ludzkie twarze, które wyrażają różnego rodzaju grymasy. Jedna postać posiada ośle uszy a na twarzy wyraz spokoju. Druga z otwartymi ustami wyraża bunt i złość. Prawdopodobnie w tym miejscu znajdowała się pierwotna tęcza kościoła z krzyżem, a owe głowy oznaczają dobrego i złego łotra. Pozostałe cztery wsporniki przybrały formy geometryczne. Żebra sklepienne połączone są zwornikiem, czyli elementem architektonicznym, który łączy je w jednym punkcie.



W prezbiterium na ścianie wschodniej jest gotyckie tabernakulum ścienne. Ma kształt stojącego prostokąta. Przed ołtarzem stoi gotycka chrzcielnica z 1506 roku w kształcie kielicha z drewnianą późniejszą przykrywą.



Przy prezbiterium od strony północnej jest zakrystia, a w niej XVII wieczny krucyfiks.

Na granicy prezbiterium i nawy umieszczone są dwa renesansowe nagrobki. Po stronie lewej znajduje się nagrobek Kaspra Wielogłowskiego wykonany z czerwonego marmuru i piaskowca. We wnęce umieszczono stojącego mężczyznę ubranego w zbroję. W ręce trzyma buzdygan – rodzaj maczugi o kulistej głowicy a za sobą długi miecz.

Powyżej znajduje się marmurowa tablica z napisem w języku staropolskim. Tekst uchodzi za najstarszy znany wiersz nagrobny w języku polskim. Pomnik wykonał prawdopodobnie w II połowie XVI wieku słynny mediolański rzeźbiarz Hieronim Canavessi. Drugi pomnik nagrobny Magdaleny z Koczmerowskich Wielogłowskiej wykonany został w całości z piaskowca. Przedstawia kobietę w długiej sukni i chuście na głowie. W lewej ręce trzyma książkę, prawą podtrzymuje chustę. Datowany jest też na wiek XVI. Wielogłowscy herbu Stary Koń byli dziedzicami Jurkowa oraz części Drużkowa. Przeznaczyli znaczne sumy pieniężne na kościół.

W nawie umieszczona jest barokowa ambona z XVIII wieku i dwa boczne ołtarze, wykonane z początku XX wieku w stylu zwanym tyrolskim. W jednym z lewej strony jest rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w ołtarzu z prawej rzeźba Matki Bożej Bolesnej – „Pieta” – wykonana przez anonimowego artystę w XV wieku.



Na ścianie północnej widnieje epitafium księdza Ludwika Świderskeigo – proboszcza czchowskiego zmarłego 1811 roku. Wykonane jest z marmurowej prostokątnej płyty z portretem.



W wieku XVIII bryłę kościelną rozbudowano o kaplice boczne. Do czasów współczesnych zachowała się kaplica od strony północnej, obecnie pod wezwaniem św. Józefa. Ma ona wyraźny styl barokowy, a nakryta jest kopułą. Znajduje się tutaj obraz Madonny z Dzieciątkiem datowany na XVII wiek, wzorowany na ikonie Matki Boskiej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Kaplica boczna południowa dziś nie istnieje, ale jest po niej ślad w postaci zamurowanej arkady.



W kruchcie kościoła sklepienie krzyżowe ze zwornikiem, na którym jest pieczęć w formie kościoła z wieżyczką. Przy ścianie kropielnica z XVI wieku a na ścianie krucyfiks z wieku XVII.



Nad bocznym wyjściem od strony południowej znajduje się obraz św. Anny.



Od strony południowej kościoła, na zewnątrz zobaczymy drzwi wiodące do bocznej kaplicy pochodzące prawdopodobnie z zamku czchowskiego. Wykonane są z żelaznej kutej blachy, jednoskrzydłowe, podzielone na kwadratowe pola za pomocą listew przybitych gwoździkami o rozetowych główkach.



źródło :

/p>
Rynek
więcej zdjęć (85)