Forum Skyscrapercity, zdjęcie 1300px:
Duże zdjęcie - link bezpośredni:
Blog: Miniatura podlinkowana do dużego zdjęcia na fotopolsce:
Duże zdjęcie: link do zdjęcia:
Miniatura: link do miniatury:
Według mnie to zdjęcie do końca nie jest udane "nasz" mistrzu pod czarno białym próbował ukryć niedoskonałości, orginalna kolorystyka pewnie nie do końca tak przebija czerwono - pomarańczowym no cóż tak się naświetliło.
Dlatego jeszcze dzisiaj w dobie wszechobecnych cyfrówek kopie tego rodzaju dzieł sztuki wykonuje się na materiałach srebrowych negatywach lub pozytywach (slajdach) ze względu na najwierniejsze oddanie barw i tzw pojemnośc tonalną .
do maj: zdjęcie było zrobione przy świetle zastanym, czyli mieszaninie światła dziennego i halogenowego, na wysokim ISO , w kierunku pod słońce, faktycznie, zapomniałem o balansie bieli, podmieniłem na poprawniejsze, białe tkaniny na ołtarzu są białe, reszta białego może być szara, na skutek niedoświetlenia, tak czy inaczej uwaga słuszna, zdarza mi się podmieniać zdjęcia wrzucone zbyt pośpiesznie, gdy zauważę błędy.
To tyle "wasz mistrzu"
Hanna Janiszewska
Mistrzu, błagam, nie obraź się! Może być "na skutek", albo " wskutek". Nigdy "na wskutek" Popraw! Zlikwiduję ten komentarz jak już to zrobisz.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błąd
do Hanna Janiszewska: proszę nie usuwać tego komentarza, to bardzo dobry, wzorcowy i merytoryczny komentarz, pisząc poprawiam to co na czerwono korektor pokaże, ma Pani rację, trzeba dbać o czystość, języka również.
Ukłony :)
do x xx: No to jak tak, to jeszcze - Ma Pan tendencje, w odróżnieniu od innych koleżanek i kolegów, rozpoczynać zdanie małą literą. Ja wiem, to z pośpiechu, ale radzę przeczytać przed opublikowaniem. A tak w ogóle, to proponuję przejście na "ty". Jestem Hania. Ewentualnie Haneczka, Hanusia, Hanulka. Byle nie Hanka, bo Hanka to Ordonka albo Bielicka.
do Hanna Janiszewska: to jak więc Haniu, jak widzisz, "to jak więc" jest po dwukropku, i cały komentarz jest z automatu pisany z małej litery, cytuję " do Zygmunt Kaczmarek:.........................
zastanawiałem się nad tym, i wywnioskowałem że mała litera w zaczętym zdaniu po dwukropku, jest bardziej właściwa od dużej litery ?
do Dariusz Milka: W swoich wywodach poszedłem na skróty i wyszedł z tego mały pasztecik a można było przeczytać między wierszami i obraz byłby oryginalny.
No, widzę że Zygmunt robi sobie z nas jaja, i to na całego. Jeśli tak to ma wyglądać, to w takim razie ta fotka także powinna wylądować tam gdzie jej miejsce, czyli w śmietniku. Ktoś tu chyba ma zamiar ułożyć sobie FP według swojej wizji świata, i nie potrafi się podporządkować obowiązującym wszystkich tu regułom. Taka osoba to tzw. troll internetowy, który tak działa, aby jak najwięcej zamieszać i skłócić innych, bo tym się karmi. Wydaje mi się że tego już za wiele i coś z tym trzeba zrobić, bo tak być nie może. Co wy na to?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
do pawulon: pierwsza była wersja czarno biała, na życzenie Mariusza Brzezińskiego dałem kolorową, i tylko czarno biała była pierwotną wersją autorską, jest jeszcze kilka zdjęć w dwóch wersjach, kolorowe również na życzenie specjalne.
do x xx: Panie Zygmuncie niech Pan się nie wygłupia i przywróci te kolorowe zdjęcie bo wiadomo że kolorowe się ogląda lepiej niż czarno-białe no chyba że nie ma kolorowego zdjęcia to trzeba się zadowolić tym co jest .
Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny jest kościołem orientowanym, tzn. ustawionym na wschód. Wzniesiony został w 1346 roku w stylu gotyckim, na planie podłużnym z szeroką prostokątną nawą i węższym prezbiterium. Powiększony ok. 1430 roku, a w 1841 roku rozbudowany o neogotycką fasadę. Kościół w Czchowie jest najstarszym i najlepiej zachowanym zabytkiem architektury sakralnej ziemi brzeskiej. Jego walory historyczne i artystyczne podnosi zachowana do dziś gotycka polichromia ścienna należąca do najstarszych i najcenniejszych zabytków dawnego malarstwa w Małopolsce. Polichromia powstała w latach 1368 – 1380 być może z fundacji rycerza czchowskiego Jędrzeja, jako dowód wdzięczności za pozwolenie papieża Innocentego VI na odbycie pielgrzymki do Rzymu i Jerozolimy. Zawiera także pewne elementy pochodzące z połowy XV w. W 2011 r. podczas prac konserwatorskich odkryto polichromię znajdująca się także na sklepieniu w prezbiterium.
Obecny kościół parafialny stoi na miejscu kościoła romańskiego z XII wieku, w całości murowanego, którego fundatorem mógł być Kazimierz Sprawiedliwy i z którego do dziś pozostały jedynie nieliczne relikty:
- luźne ciosy kamienne użyte wtórnie przy budowie gotyckich szkarp od strony prezbiterium,
- fragmenty gzymsu romańskiego wmurowanego we wschodnią ścianę obecnego prezbiterium,
- dwie rzeźby kamienne w tym lew romański znajdujący się obecnie u stóp figury św. Floriana w rynku.
Do kościoła prowadzą wejścia otoczone gotyckimi portalami. Przy wejściu głównym i południowym (od strony plebanii) portale są ostrołukowe, trzeci portal w wejściu z prezbiterium do zakrystii jest prostokątny.
W prezbiterium sklepienie jest krzyżowo-żebrowe. Tutaj też znajdują się wsporniki sklepienne w kształcie maszkaronów. Dwa z nich mają ludzkie twarze, które wyrażają różnego rodzaju grymasy. Jedna postać posiada ośle uszy a na twarzy wyraz spokoju. Druga z otwartymi ustami wyraża bunt i złość. Prawdopodobnie w tym miejscu znajdowała się pierwotna tęcza kościoła z krzyżem, a owe głowy oznaczają dobrego i złego łotra. Pozostałe cztery wsporniki przybrały formy geometryczne. Żebra sklepienne połączone są zwornikiem, czyli elementem architektonicznym, który łączy je w jednym punkcie.
W prezbiterium na ścianie wschodniej jest gotyckie tabernakulum ścienne. Ma kształt stojącego prostokąta. Przed ołtarzem stoi gotycka chrzcielnica z 1506 roku w kształcie kielicha z drewnianą późniejszą przykrywą.
Przy prezbiterium od strony północnej jest zakrystia, a w niej XVII wieczny krucyfiks.
Na granicy prezbiterium i nawy umieszczone są dwa renesansowe nagrobki. Po stronie lewej znajduje się nagrobek Kaspra Wielogłowskiego wykonany z czerwonego marmuru i piaskowca. We wnęce umieszczono stojącego mężczyznę ubranego w zbroję. W ręce trzyma buzdygan – rodzaj maczugi o kulistej głowicy a za sobą długi miecz.
Powyżej znajduje się marmurowa tablica z napisem w języku staropolskim. Tekst uchodzi za najstarszy znany wiersz nagrobny w języku polskim. Pomnik wykonał prawdopodobnie w II połowie XVI wieku słynny mediolański rzeźbiarz Hieronim Canavessi. Drugi pomnik nagrobny Magdaleny z Koczmerowskich Wielogłowskiej wykonany został w całości z piaskowca. Przedstawia kobietę w długiej sukni i chuście na głowie. W lewej ręce trzyma książkę, prawą podtrzymuje chustę. Datowany jest też na wiek XVI. Wielogłowscy herbu Stary Koń byli dziedzicami Jurkowa oraz części Drużkowa. Przeznaczyli znaczne sumy pieniężne na kościół.
W nawie umieszczona jest barokowa ambona z XVIII wieku i dwa boczne ołtarze, wykonane z początku XX wieku w stylu zwanym tyrolskim. W jednym z lewej strony jest rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w ołtarzu z prawej rzeźba Matki Bożej Bolesnej – „Pieta” – wykonana przez anonimowego artystę w XV wieku.
Na ścianie północnej widnieje epitafium księdza Ludwika Świderskeigo – proboszcza czchowskiego zmarłego 1811 roku. Wykonane jest z marmurowej prostokątnej płyty z portretem.
W wieku XVIII bryłę kościelną rozbudowano o kaplice boczne. Do czasów współczesnych zachowała się kaplica od strony północnej, obecnie pod wezwaniem św. Józefa. Ma ona wyraźny styl barokowy, a nakryta jest kopułą. Znajduje się tutaj obraz Madonny z Dzieciątkiem datowany na XVII wiek, wzorowany na ikonie Matki Boskiej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Kaplica boczna południowa dziś nie istnieje, ale jest po niej ślad w postaci zamurowanej arkady.
W kruchcie kościoła sklepienie krzyżowe ze zwornikiem, na którym jest pieczęć w formie kościoła z wieżyczką. Przy ścianie kropielnica z XVI wieku a na ścianie krucyfiks z wieku XVII.
Nad bocznym wyjściem od strony południowej znajduje się obraz św. Anny.
Od strony południowej kościoła, na zewnątrz zobaczymy drzwi wiodące do bocznej kaplicy pochodzące prawdopodobnie z zamku czchowskiego. Wykonane są z żelaznej kutej blachy, jednoskrzydłowe, podzielone na kwadratowe pola za pomocą listew przybitych gwoździkami o rozetowych główkach.