starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 5.33
Skomentuj zdjęcie
Dodam, że widoczny po prawej pierwszy budynek zawierał pomieszczenia agregatu prądotwórczego, który zaopatrywał przejście w zasilanie, gdy takowe zanikło. Agregat miał zapas ropy w zbiorniku oraz w kanistrach i mógł nieprzerwanie dostarczać energii elektrycznej, jednak nie podtrzymywał wszystkich obwodów elektrycznych, tylko wydzielone obwody zasilania awaryjnego. Miał moc ok. 150 kW. Za tym budynkiem jest szereg garaży, a na parterze budynku głównego była tuż po wejściu w prawo, rozdzielnia elektryczna. Tam też przełączano (automatyczne praz ręczne sprzęgło) zasilanie z podstawowego na awaryjne. Obiekt posiadał zasilanie dwustronne, co jednak nie zawsze oznaczało dużą tzw. "pewność zasilania", którą właściwie powinny określać umowy podpisane przez służby wojewody (gospodarz przejścia - wówczas wojewoda Bielski) i energetyką.

Do zaników zasilania dochodziło kilka razy na początku pracy przejśćia (ok. 1989 r.), gdy (uwaga) obsunęła się skarpa (usytuowana blisko tego miejsca, trzeba by sie odwrócić w tył, aby ją ujrzeć - widać ją po prawej na tym zdjęciu => - to ta skośna skarpa po prawej, już z krzakami stabilizującymi grunt, ale tak jest teraz, wtedy była to dość ostra skarpa, co widać tutaj => , wraz z obsuwami skarpy z roku 1989), a wraz z nią, podziemny kabel energetyczny, zasilający przejście, który doznawał rozerwania.

O tych obsuwkach pisała wielokrotnie wtedy prasa (głównie GZC). Dochodziło do nich, bowiem zbocza wyciętej w tym terenie drogi dojazdowej były zbyt ostre, zaś dłużej trwające deszcze, powodowały obsuwanie się mas ziemi na zasadzie rozjeżdżania się warstw podgrzanego wafla czekoladowego.. Wafle to warstwy łupka cieszyńskiego, masą czekoladową jest ziemia, znajdująca się jako przekładka między nimi. Ona to właśnie, gdy zanadto namokła, powodowała uślizg znajdującej się nad nią mas ziemi. Te obsunięcia się skarp, są chyba bardzo podobne lub geologicznie) identyczne z obsunięciami ziemi w rejonie Ochodzitej.

Kończąc opis tego zdjęcia dodam, że po lewej stronie od omawianych garaży, były toalety publiczne. Schodziło się do nich po schodach z widocznej po lewej platformy odpraw (gdzie zaparkowane są auta).

Natomiast widoczne po lewej stronie szopy, pierwotnie były miejscem składowania śmieci, zaś później stanęły tam kojce psów tropiących narkotyki i papierosy.

Osobną historię stanowi wyposażenie i przeznaczenie widocznego w tle, wysokiego budynku przejścia, na dachu którego królują do dziś anteny stacji komórkowych. Może coś o tym napiszę pod jakimś bliższym zdjęciem tego obiektu
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Corr2
2015-05-18 23:00:27 (11 lat temu)
308_Banan
Na stronie od 2010 luty
16 lat 4 miesiące 22 dni
Dodane: 13 października 2013, godz. 13:30:32
Autor zdjęcia: 308_Banan
Rozmiar: 1024px x 685px
Aparat: NIKON D60
1 / 125sƒ / 5.6ISO 20023mm
2 pobrania
1479 odsłon
5.33 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 308_Banan
Obiekty widoczne na zdjęciu
granice państwa
Zbudowano: 1988-1991
Zlikwidowano: 2015

Było to największe przejście graniczne pomiędzy Polską i Republiką Czeską (wcześniej Czeska i Słowacka Republika Federacyjna). Przejście graniczne Cieszyn-Kocobędz (Chotěbuz) z miejscem odprawy granicznej w obu miejscowościach granicznych zostało otwarte 15 maja 1991 roku. Czynne było przez całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, autokarów, samochodów osobowych i ciężarowych oraz mały ruch graniczny. Obie miejscowości przygraniczne łączył most graniczny na rzece Olzie. Do przejścia granicznego po polskiej stronie prowadziła droga ekspresowa nr S1, która następnie po czeskiej stronie przechodziła w drogę ekspresową S48.


ul. Graniczna
więcej zdjęć (54)