Zabytkowy park przy Placu Kościuszki położony jest blisko centrum miasta obok skrzyżowania ulic Narutowicza i Ofiar Katynia. Obecnie trwały zarząd nad parkiem sprawuje Miejski Zakład Zieleni w Lesznie a właścicielem jest Urząd Miasta Leszna. Powierzchnia parku, jako terenu rekreacyjno-wypoczynkowego, wynosi 1,4916 ha. W otoczeniu parku znajdują się zabytkowe budynki. W północnej części parku zachował się murowany, piętrowy, podpiwniczony budynek, w którym obecnie mieści się Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych oraz III Liceum Ogólnokształcące. Dawniej było to gimnazjum Komeniusza. Szkołę wzniesiono w 1898 r. podczas obchodów 300-lecia J. A. Komeńskiego. Od wschodniej strony parku do dawnego pałacu Sułkowskich prowadzi asfaltowa droga dojazdowa. Jest to dwupiętrowa barokowa budowla na rzucie prostokąta, murowana z cegły. Dawny pałac został rozebrany w II połowie XVI lub na początku XVII wieku. Obecnie mieści się tu Delegatura Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obok pałacu, na murze więziennym umieszczono tablicę poświęconą pamięci Polaków rozstrzelanych w tym miejscu 21. X. 1939 roku przez gestapo. Pomnik składa się z kolumny marmurowej i dwóch kolumn lastricowych z rzeźbą orła. Na tablicy znajdują się imiona i nazwiska rozstrzelanych oraz następujące słowa: “Tu spłynęła krew pomordowanych w dniu 21.10.1939 r. przez zwyrodniałego najeźdźcę niemieckiego obywateli miasta Leszna”. Od strony południowej parku przy ulicy Ofiar Katynia w otoczeniu zieleni również znajduje się pomnik wzniesiony ku czci oficerów polskich zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Historia: Park pochodzi z końca XVII wieku. Zachował się w swoich dawnych granicach. Pierwotnie stanowił ogród włoski. Obecny kształt uzyskał w XVIII wieku. Park został wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzją z dnia 20.08 1985 r. (nr. 975/A). Na terenie parku znajdowała się prawdopodobnie pierwsza siedziba Leszczyńskich. Był to zamek otoczony fosą, w miejscu gdzie występuje obecnie półwysep między stawami. W połowie XVI w. ówczesny dziedzic, Rafał V Leszczyński, wzniósł w tym miejscu renesansowy pałac, który spłonął podczas “potopu” w 1656 r. Autorem odbudowy u schyłku XVII w. był Pompeo Ferrari – architekt sprowadzony z Włoch przez Rafała i Stanisława Leszczyńskich. Odbudowana rezydencja uległa jednak zniszczeniom w kolejnych pożarach. Dopiero w połowie XVIII w. nowy właściciel miasta – Aleksander Józef Sułkowski zlecił gruntowną przebudowę. Budowla zyskała nowy kształt dostosowany do zmieniających się stylów architektonicznych. W latach 60-tych XVIII w. śląski architekt – Martin Frantz nadał wnętrzom pałacu barokowo-rokokowy charakter. Dzieje budynku były burzliwe. Znajdował się w nim szpital, gimnazjum, sąd a obecnie przeznaczony jest na cele administracyjne. Stad też wnętrza gmachu zatraciły zupełnie historyczny charakter i klimat. Z dawnego wyposażenia zachowały się jedynie drzwi i rokokowa dekoracja (z ok. 1770 r.) oraz plafon w jednym z dawnych pokoi paradnych.
Pałac znajduje się w otoczeniu zieleni zapewniającej cień i tłumiącej hałas z pobliskich ulic. Po tafli wody pływają majestatyczne łabędzie nadające temu miejscu wytworności. Te eleganckie ptaki zamieszkiwały przypałacowe stawy już w połowie XVII w. Na prośbę Bogusława Leszczyńskiego sprowadzono je wtedy z Anglii. W oddalonej około 9 km od Leszna Rydzynie znajduje się zamek będący wówczas główną rezydencją rodu Leszczyńskich.
Tuż za budynkiem III Liceum Ogólnokształcącego, w północnej części parku warto obejrzeć pozostałości leszczyńskich wałów. Dostępu do miasta miała bronić otaczające wały fosa wypełniona wodą. Dziś w miejscu zasypanych fos utworzono tzw. planty – spacerowe aleje. Przemieszczając się od południowej strony parku ulicą Ofiar Katynia i Wolności warto spojrzeć na zabytkowe kamieniczki z XIX w. Na końcu uliczki rozpościera się widok na rynek, którego centrum zdobi barokowo-klasycystyczny budynek Ratusza. Od rynku ulicą Kościelną można udać się do kościoła p.w. św. Mikołaja. Jest to najstarsza sakralna budowla w mieście. Kościół zachował barkowy wystrój nawy i neobarokowy wystrój części prezbiterialnej. Zwiedzając wnętrze zwracamy uwagę na epitafia Bogusława i Rafała Leszczyńskich należące do najpiękniejszych barokowych pomników nagrobnych w Polsce. Ulicą Wąską warto skierować się w stronę placu dr Metziga, przy którym wznosi się kościół św. Krzyża – dawny zbór luterański. Na cmentarzu przy kościele utworzono w latach 1956-1960 lapidarium, gdzie zgromadzano płyty, obeliski i pomniki nagrobne. Natomiast na pierzei zachodniej placu w narożnym budynku barokowym od strony kościoła mieście się Muzeum Okręgowe w Lesznie.
Przyroda: Park przy Placu Kościuszki stanowi swoiste arboretum Leszna, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w mieście. Można tu spotkać wiele rzadkich i ciekawych gatunków flory oraz fauny. Przed większością drzew znajdują się tabliczki z nazwami gatunków, co ułatwia ich rozpoznawanie. Warto dodać, że drzewa wchodzące w skład parku stanowią “grupowy pomnik przyrody”. Park ma niezwykle urozmaicony skład gatunkowy. Występuje tu 26 gatunków krajowych i obcego pochodzenia tzw. egzotów. Z ciekawszych rosną tu: platan klonolistny (Platanus acerifolia) – 7 drzew o obwodach pni od 270 do 400 cm, wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) o obwodzie 310 cm, klon pospolity – 17 drzew o obwodach 80-195 cm, grab pospolity (Carpinus betulus) – 10 drzew o pierśnicy powyżej 100 cm, klon srebrzysty (Acer saccharinum), kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea) – 4 drzewa, klon jawor odmiana purpurowa (Acer pseudoplatanus ‘Atropurpureum’), dąb szypułkowy (Quercus robur)– m. in. okaz o obwodzie 400 cm, iglicznia trójcierniowa (Gleditschia triacanthos), buk pospolity odmiana purpurowa (Fagus sylvatica ‘Atropurpurea’), metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) i dąb czerwony (Quercus rubra), świerk kłujący (Picea pungens) i żywotnik (Thuja sp.) Na szczególną uwagę zasługuje jedyny w mieście egzemplarz miłorzębu dwuklapowego (Ginko biloba) – swoista żyjąca skamieniałość wśród dzisiejszych drzew.
Wiosną na trawnikach widoczne są stanowiska ziarnopłonu wiosennego (Ranunculus ficaria) i stokrotki pospolitej (Bellis perennis). Spośród ptactwa można tu spotkać sierpówki (Streptopelia decaocto), wróble (Passer domesticus), sikorki bogatki (Parus major), kosy (Turdus merula), drozdy (Turdus philomelos), piegże (Sylvia curruca), kowaliki (Sitta europaea). Tuż nad wodą często przebywają kaczki krzyżówki (Anas platyrhynchos) oraz łabędzie nieme (Cygnus olor). Na stawach (pow. 3508 m2) ptaki wodne mają swoją wysepkę i miejsce schronienia.