starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Katowice Śródmieście ul. Bankowa Lodowisko Torkat

lipiec 1961 , Robi wrażenie - centralna akademia z okazji 17 lecia narodzin władzy ludowej

Skomentuj zdjęcie
To było sztuczne lodowisko TORKAT.

2017-03-22 18:20:58 (9 lat temu)
Na stronie od 2004 sierpień
21 lat 10 miesięcy 6 dni
Dodane: 29 listopada 2013, godz. 21:50:37
Rozmiar: 1200px x 1052px
36 pobrań
5293 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia bonczek_hydroforgroup
Obiekty widoczne na zdjęciu
Lodowisko Torkat
więcej zdjęć (53)
Zbudowano: 1930
Zlikwidowano: 1973
Dawniej: Torkat

W 1930 roku na terenie Katowic powstało pierwsze w Polsce sztuczne lodowisko „Torkat”, stworzone jako rezerwowe na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych w czasie Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie organizowanych w lutym 1931 roku w Krynicy-Zdroju. Na katowickim lodowisku w okresie międzywojennym odbywały się między innymi zawody łyżwiarskie i mecze hokejowe. Zniszczony przez pożar w 1973 r. „Torkat” zaczął podupadać, a w 1994 r. podjęto decyzję o jego zamknięciu.


Zbudowano: 1961

Jurij Gagarin przyjechał do Katowic w dniu 21 lipca 1961 roku. Jego wizyta miała zaszczycić obchody święta 22 Lipca i centralna akademię z tej okazji jaka miała odbyć się w Katowicach przy udziale najwyższych władz państwowych i partyjnych. Wśród gości uczestników byli:

- I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka

- Przewodniczący Rady Państwa Aleksander Zawadzki

- pierwszy kosmonauta mjr Jurij Gagarin

- ambasador ZSRR w PRL Awierkij Aristow

- wicepremier Piotr Jaroszewicz

- I sekretarz KW PZPR w Katowicach Edward Gierek

I inni, także polonia.

Gagarin pojawił się na katowickim dworcu kolejowym 21 lipca o godzinie 9.10. Na peronie wśród tłumów uroczyście powitał go Edward Gierek i przedstawiciele władz wojewódzkich. Odegrano hymny obu krajów i o 9.40 wśród tłumu witających Gagarin rusza w kawalkadzie pojazdów z katowickiego Rynku.

Pierwszy etap podróży to Huta „Baildon” (Gagarin też był hutnikiem!). Następnie konwój jedzie do Chorzowa gdzie witają go pracownicy z „Konstalu” i „Azotów”

Kolejne zakłady to świętochłowicka huta „Zgoda” i Nowy Bytom a tam huta „Pokój”.

Kolejne miasta to Ruda Śląska i Zabrze gdzie Gagarin spotyka się z załogą KWK „Pstrowski” a następnie pojechał do Bytomia i wrócił do Katowic przez Chorzów.

W sumie jak szacują dane na trasie przejazdu Jurija Gagarina witało go około 1.5 miliona mieszkańców i pracowników Górnego Śląska.

Jurij Gagarin uczestniczył w dniu 22 lipca uroczystej akademii z okazji 22 Lipca na katowickim Torkacie

a następnie pojechał z wizytą do Częstochowy skąd z lotniska odleciał samolotem.

b/h/2013


ul. Bankowa
więcej zdjęć (294)
Dawniej: Reichsbank Strasse