| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Lodowisko Torkat

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1930
Zlikwidowano: 1973
Dawniej: Torkat
2 subskrypcje

W 1930 roku na terenie Katowic powstało pierwsze w Polsce sztuczne lodowisko „Torkat”, stworzone jako rezerwowe na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych w czasie Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie organizowanych w lutym 1931 roku w Krynicy-Zdroju. Na katowickim lodowisku w okresie międzywojennym odbywały się między innymi zawody łyżwiarskie i mecze hokejowe. Zniszczony przez pożar w 1973 r. „Torkat” zaczął podupadać, a w 1994 r. podjęto decyzję o jego zamknięciu.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Krzyś_
 
+1 głosów:1
Raczej Torkat w Katowicach:

Nawet flagi pasują :-)
2016-03-31 01:16:41 (10 lat temu)
do Krzyś_: Dzięki Krzysiu :)
2016-03-31 01:28:05 (10 lat temu)
To było sztuczne lodowisko TORKAT.

2017-03-22 18:20:58 (9 lat temu)
fantom
 
2016-01-31 19:45:37 (10 lat temu)
Krzyś_
 
Torkat.
2016-01-31 20:16:30 (10 lat temu)
Torkat a w tle KWK Katowice
2016-02-01 07:59:38 (10 lat temu)
Jorg
 
Patrząc na skąpe zabezpieczenia zawodników śmiem domniemywać że strzały spod niebieskiej linii były wykluczone. A strój bramkarza, jak na tak kontuzjogenny sport - mistrzostwo świata !
2016-02-01 08:39:39 (10 lat temu)
Wilimowski grał nie tylko w piłkę ;)
2016-02-01 15:30:28 (10 lat temu)
do fantom: Nic dodać nic ująć.
2016-01-31 19:58:54 (10 lat temu)
do Krzyś_: Zgadza się. Dzięki.
2016-01-31 20:27:20 (10 lat temu)
do Jarosław Dubowski: To była normalka chyba do końca lat 60 :) Piłkarze Odry Opole grali w lato w piłkę a w zimie w hokeja. Powodem był inny system treningów. Nikt wtedy nigdzie nie wyjeżdżał na zimowe obozy, nie trenował w halach. jedyną szansą na utrzymanie formy była zmiana dyscypliny na zimowe miesiące :)
2016-02-01 16:09:09 (10 lat temu)
A w tle kopalnia Ferdynand (Katowice).
2016-09-30 12:14:57 (9 lat temu)
cm
 
Na moje oko nie Kielce. Nie kojarzę takich budynków.
2018-02-09 16:32:40 (8 lat temu)
ArcB
 
Raczej na wyjeździe - być może na mecz; z Radomiakiem w Radomiu, albo ze Spójnią Rzeszów?
2018-02-15 11:37:40 (8 lat temu)
nukebro
 
Odpisałem od Kielc.
2025-04-23 15:17:53 (rok temu)
Krzyś_
 
+2 głosów:2
2025-04-23 16:06:06 (rok temu)
Woj11
 
2025-04-23 15:47:10 (rok temu)
nukebro
 
do Woj11: Dzięki, czyli najpewniej Radom.
2025-04-23 16:05:01 (rok temu)
nukebro
 
do Krzyś_: A jednak Katowice. No brawo :-)
2025-04-23 16:07:52 (rok temu)
nukebro
 
+1 głosów:1
Odpisałem od Kielc.
2025-04-23 15:20:38 (rok temu)
O wiele później - lata 80-te.
2026-06-06 18:31:58 (21 dni temu)
ulec
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Z tyłu widoczna konstrukcja stołówki (Roździeńskiego 12). Kiedy wybudowano trybuny widoczne na zdjęciu: .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dopisek.
2026-06-06 20:25:26 (21 dni temu)
do ulec: Wg fotomapy na stołówka w 1986 wygląda na gotową a budowa trybun nie jest rozpoczęta, teren dookoła tafli jest rozkopany.
2026-06-06 22:50:43 (21 dni temu)
do ulec: Budynek stołówki to chyba obecnie mieści siłownię SMART GYM i ma adres Roździeńskiego 14.
2026-06-07 05:20:48 (21 dni temu)
ulec
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: To górną granicę datowania można obniżyć.
2026-06-07 00:37:55 (21 dni temu)
do ulec: Tak - przycinam do 1985.
2026-06-07 05:16:43 (21 dni temu)
ulec
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Tak, to ten budynek. Mamy obiekt: , ale źle zaadresowany. Rzeczywiście to 14 nie 12.
2026-06-07 08:51:30 (20 dni temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do ulec: Wyprostowałem numerację i skorygowałem przeznaczenie wskazanego obiektu. 12 wzięło się być może z tego że nr 14 używa też stacja BP - wg Geoportalu formalnie bez adresu (!).
2026-06-07 11:02:07 (20 dni temu)
Grzegorz Małyszczuk
 
+1 głosów:1
Moim zdaniem to teren Torkatu. Policyjne boisko znajdowało się zdecydowanie na zachód od tego miejsca. Po wschodniej stronie obecnej ul. Uniwersyteckiej. Następne było boisko Kolejarza. Widać to tutaj: . Natomiast po wschodniej stronie ul. Bankowej był Torkat. Dokładnie na wysokości kopalni Ferdynand. Zresztą wymiary tego obiektu również bardziej pasują do lodowiska niż boiska. Oczywiście imprezy letnie taż tam się odbywały: .
2021-07-22 00:55:05 (4 lata temu)
Torkat zdecydowanie, zresztą podpisane "sztuczny tor".
2021-07-22 05:36:32 (4 lata temu)
Ewqa100
 
do Grzegorz Małyszczuk: Tak rzeczywiście to Torkat. Zmyliła mnie ta bliskość kopalni Ferdynad i to, że zawody lekkoatletyczne odbywaja sie lodowisku :)
2021-07-23 05:00:44 (4 lata temu)
Krzyś_
 
Ale to Katowice, a nie Krynica.
2025-01-15 00:46:41 (rok temu)
4elza
 
do Krzyś_: Dzięki, skorygowane.
2025-01-15 05:41:58 (rok temu)
Woj11
 
+5 głosów:5
To musi być zdjęcie wcześniejsze. Z oboma panami w 1957 już się inaczej obchodzono
2025-11-30 13:46:18 (6 miesięcy temu)
do Woj11: Znając tylko jednego z tych towarzyszy, to jakie datowanie proponujeś ? Ja tylko uźylem opis z artikulu i napewno w przypadku zmiany datowania bym informowal i tym zprostawal informacjie podane przez Portal sportowy Śąska Ciezsyńskiego.
2025-11-30 15:09:56 (6 miesięcy temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do vetinari: Drugi to "nasza wersja" Stalina - Bolesław Bierut. Na stronie klubu, też z archiwalnymi zdjęciami jest opis mówiący , że hokeiści z Cieszyna na Torkacie gościli często. Ja bym dał maksymalnie 1955
2025-11-30 15:22:40 (6 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
10 Dyskusji (ostatnia 20 dni temu)
Budowa lodowicka Torkat. NAC sygnatura: 1-S-1333-1
Mecz na lodowisku Torkat; z tyłu kopalnia "Ferdynand". NAC sygnatura: 1-S-296-1.
1930
-
1931
1930
-
1931
1930
-
1931
1930
-
1940
1930
-
1940
1935
-
1939
1935
-
1947
1939
-
1949
1947
-
1949
1949
-
1949
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet