starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 25 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
"Zaczątki" Wzgórza Andersa?
2014-02-05 21:51:39 (12 lat temu)
esski
+1 głosów:1
Tu, w tym miejscu, długie lata, była fabryka domów, skłonny byłbym podać datowanie pod głosowanie. W sierpniu 1980 teren jak każdy inny był oflagowany, produkcja trwała jeszcze kilka lat. Na tym zdjęciu ni widu ni słychu żadnych elementów składowych tego przedsięwzięcia , Nawet parkingu nie wiidać, a był już w tym rejonie czasowym, gdyż w miejscu gdzie widać ogórka na linii 113 miałem bliskie spotkanie 3/4 stopnia z tańcującym po jezdni taksiarzem, który brylował ze środka jezdni właśnie w ten wjazd na parking. Na placu tym, w okolicy wejścia do Aquaparku umiejscowiono raz wielką imprezę, zapewnie uwiecznioną gdzieś w zbiorach FP, przyjechał osobiście spawacz i wmurował kamień węgielny pod budowę pomnika, bodajże "Powrotu do Macierzy", zanim się spawacz zjawił to służby miejskie wkopały w całe wzgórze wiele latarni świetlnych, po których zaniedługo ostały się tylko kikuty.
2014-02-05 22:15:54 (12 lat temu)
do Neo[EZN]: Jeśli "zaczątki", to Wzgórza Gomułki ;)
2014-02-05 22:20:12 (12 lat temu)
do pawulon: No właśnie, Gomułki, sam maczałem palce w 1991 przy Andersie.
2014-02-05 22:21:02 (12 lat temu)
Pani Gomułkowa przy wmurowaniu tej tablicy była
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka
2014-02-05 22:44:03 (12 lat temu)
† KazimierzP
+2 głosów:2
do esski : Zakład poligonowy prefabrykatów powstał pod koniec lat sześćdziesiątych pomiędzy ulicą Sieradzką, a dzisiejszą Petrusewicza. Wiem bom w czasie wakacji 1969 roku dorabiał sobie w wakacje przy wylewaniu fundamentów pod suwnicę. Za plecami widocznej pani jeżeli coś bywało to tymczasowe parkingi.
2014-02-05 22:57:37 (12 lat temu)
mamik
+1 głosów:1
do † KazimierzP: Jest zdjęcie, a nawet dwa
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2014-02-05 23:08:49 (12 lat temu)
Na stronie od 2011 grudzień
14 lat 6 miesięcy 7 dni
Dodane: 5 lutego 2014, godz. 17:40:29
Autor zdjęcia: † Andrzej Mastalerz
Rozmiar: 1247px x 1200px
Licencja: CC-BY-SA 2.0
24 pobrań
4605 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia † Andrzej Mastalerz
Obiekty widoczne na zdjęciu
wzgórza
Wzgórze Władysława Andersa
więcej zdjęć (48)
Zbudowano: 1945
Dawniej: Wzgórze Władysława Gomułki "Wiesława"
Przestrzenna 1
więcej zdjęć (6)
Architekt: Maria Kiełczewska
Jelcz 272 MEX
więcej zdjęć (31)
Zbudowano: 1963
Jelcz 272 MEX - zaadaptowana do potrzeb komunikacji miejskiej wersja autobusu Jelcz 043, produkowany w JZS w Jelczu w latach 1963-1977 N. Obie wersje były eksploatowane liniowo we Wrocławiu, z tym że model 043 - z racji mniejszego przystosowania do ruchu miejskiego - w znacznie mniejszym zakresie i głównie na liniach podmiejskich.
Autobusy we Wrocławiu
więcej zdjęć (20)
Zbudowano: 1862
ul. Borowska
więcej zdjęć (2918)
Dawniej: Bohrauer Strasse
Fragment ulicy Borowskiej w pobliżu \"Skowroniej Góry\" - Przedwojenna nazwa ulicy - Am Lerchenberge - wywodziła się od Skowroniej Góry. Przy ulicy znajdowało się niewielkie osiedle o nazwie Lerchenberg, a także cmentarze parafialne. Po wojnie w latach 1946-1977 ulica nosiła nazwę Krynicka. Od 1978 roku ulica nie ma własnej nazwy i jest zaliczana do ul. Borowskiej.
ul. Przestrzenna
więcej zdjęć (249)
Dawniej: Goethe Strasse, Wielka
Do lat 70. XX w. ul. Wielka i ul. Przestrzenna tworzyły jedną długą ulicę od pl. Hirszfelda do ul. Hubskiej. Założył ją w 1871 r. graf Pinto i od jego imienia nazwano ulicę Pintostr. Obok niej występowała też nazwa Hugostr. od właściciela pracowni rzeźbiarskiej i kamieniarza Hugo Laubego. Wktótce po wytyczeniu ulicy, jej założyciel sprzedał parcele bankowi Friedentahl & Co., następnie przejął je Wrocławski Bank Budowlany, by na koniec trafić w ręce Wrocławskiego Towarzystwa Akcyjnego Nieruchomości. Ciągłe zmiany właścicieli spowodowały, że dopiero w 1887 r. zakończono budowę ulicy. Wtedy też zmieniono nazwę na Goethestr.

W czasie wojny zniszczono niemal całą zabudowę ulicy, zwłaszcza w jej zachodnim odcinku. Po wojnie, do 20 grudnia 1974 r. ulicę nazywano ul. Wielką. Wtedy podzielono ją, tworząc w środkowym odcinku wysypisko gruzu (Wzgórze Andersa). Odcinek od ul. Powstańców Śląskich do ul. Ślężnej pozostał ul. Wielką, zaś od ul. Borowskiej na wschód nazwano ul. Przestrzenną.