| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Komunikacja miejska we Wrocławiu

Autobusy we Wrocławiu

Filmy "Autobusem po Wrocławiu"

Filmy "Tramwajem po Wrocławiu"

Historia komunikacji miejskiej we Wrocławiu (1945 - 1948)

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

Komunikacja miejska (artykuły)

Schematy sieci komunikacji miejskiej

Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej

Tramwaje we Wrocławiu

Trolejbusy we Wrocławiu

Wykazy linii komunikacji miejskiej we Wrocławiu

Zajezdnie tramwajowe i autobusowe

OBIEKTY - Komunikacja miejska we Wrocławiu

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Komunikacja miejska we Wrocławiu

1 subskrypcja
Linie tramwajowe i autobusowe we Wrocławiu w roku 1956
dodano: 2010-04-20, autor: † ☻
We Wrocławiu linia trolejbusowa istniała jedynie rok, w latach 1912-13.
dodano: 2010-09-27, autor: pawulon
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...209210następna
Bubziom
 
Nie wskazuję zdjęcia jako dubel, bo może ta wstawka "MPK" w lewym górnym rogu ma jakiś swój walor, ale przypisania się rozjechały. U góry konstrukcji wiszą szkielety po poprzecznych świetlikach a dalej w tle wygląda jakby się, któryś ostał. Na zdjęciach z 1947 widać, że ten dłuższy budynek hali (i przylegający łącznik chyba też) częściowo stracił dach. Tutaj sklejka "dawniej, dziś" . Z tych dwóch typów (Grabiszyńska, Popowice) trudno zaproponować mi coś innego.
2026-06-04 08:46:08 (23 dni temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Na zdjęcie załapała się zmodernizowana eNka, która miała obły przód i tył oraz kierownicę jako nastawnik :)
2010-02-27 11:15:06 (16 lat temu)
† maras
 
+2 głosów:2
No tak, tylko Neo może w taki wyczerpujący sposób opisywać tramwaje - wiadomo ekspert :)
2010-02-27 15:07:50 (16 lat temu)
Jazzek
 
Słup ogłoszeniowo-zegarowy już bez zegara, chyba tuż po ponownym zamontowaniu, bo czyściutki. Datowanie możliwe od jesieni 1968, a jeszcze rzuca się w oczy brak budki kwiatowej, ostały się jeno parasole, więc może jeszcze dalej.
2021-01-22 12:01:06 (5 lat temu)
Może Tereska po wózkach wydatuje?Są co najmniej dwa.Drzewko "Przyjaźni P-Cz"już spore.
2021-01-22 12:16:22 (5 lat temu)
TW40
 
do Dürgoy Marcin : Słabo wózek widać... Chyba nie później niż 1974.
2021-01-22 18:44:47 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
do TW40: Na pewno bo stację paliw zlikwidowano w 1974.
2021-01-22 20:02:52 (5 lat temu)
Dürgoy Marcin
 
+1 głosów:1
Mam pocztówkę z lipca 1969r.
2025-11-29 15:18:04 (6 miesięcy temu)
Kto pamięta że kiedyś Tramwaje jeżdziły po Rynku i Placu solnym...??? A ja Pamiętam sami nimi jeżdziłem.!!!
2026-05-12 19:10:13 (miesiąc temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
do Bombaj66: Dziesiątki razy z Legnickiej na Biskupin do babci jeździłem w pierwszych w latach 1970-1973.
2026-05-12 19:15:09 (miesiąc temu)
do Bombaj66: Ja już nie mogłem pamiętać ale jeżeli ktoś przed 1978 rokiem miał chociaż 4-5 lat to może coś już pamięta.
2026-05-12 21:26:31 (miesiąc temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Bombaj66: Jeździły po całym Rynku, najdłużej wzdłuż pierzei południowej, na pewno jeszcze do 1978.
2026-05-12 21:38:04 (miesiąc temu)
do ZPKSoft: Do lipca albo sierpnia. Nie pamiętam który kierunek najpierw został przeniesiony na trasę W-Z ale chyba północny - różnica nie była duża, jakieś 2 tygodnie.
2026-05-12 21:42:44 (miesiąc temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
Jest to już mocno zaawansowana odbudowa. 1952 wzwyż.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: rok.
2016-06-21 11:24:19 (10 lat temu)
Jazzek
 
Po dokładnie dwóch latach mogę się pokusić o dokładniejsze datowanie, czyli 1955-56 :)
2018-06-20 12:00:01 (8 lat temu)
Nie wiem, czy to tylko na moim monitorze tak te napisy na siebie nachodzą?
2026-06-08 11:12:24 (19 dni temu)
ZPKSoft
 
do da signa: U mnie też.
2026-06-08 11:19:09 (19 dni temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Już jest dobrze.
2026-06-08 11:35:02 (19 dni temu)
To późniejsze Jaś i Małgosia.
2014-03-22 23:48:13 (12 lat temu)
do † Andrzej Mastalerz: Faktycznie - po przeróbkach niemieckich (m.in. zabudowanie pomstów) które zostały później zlikwidowane aby przywrócić wygląd pojazdów do wyglądu zbliżonego do oryginalnego.
2014-03-22 23:53:22 (12 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+2 głosów:2
Wspaniała fotografia!
2014-03-23 10:08:12 (12 lat temu)
Fonik1
 
+1 głosów:1
Zdjęcie chyba omyłkowo zostało przypisane do Śródmieścia Północnego w Warszawie.
2026-06-21 21:50:21 (6 dni temu)
yani
 
do Fonik1:
Skorygowane.
2026-06-21 22:21:42 (6 dni temu)
Autobus po prawej. Co to za wynalazek. Rura wskazuje że służył jako buda ciecia.
2026-06-22 14:03:37 (5 dni temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
2026-06-22 14:04:45 (5 dni temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Dürgoy Marcin :
Namalowane na nim pasy wskazują, że to wóz techniczny, a nie żadna buda ciecia. Rura może być w tle, ale w wozie technicznym też mógł być piecyk. Pamiętam z dzieciństwa samochody Star z blaszaną budą, używane przez różne pogotowia techniczne jako mobilne warsztaty. Tam często z tyłu właśnie wystawała rura od piecyka.
2026-06-22 14:24:28 (5 dni temu)
To nie 1959, a 1969!
2014-12-26 20:26:18 (11 lat temu)
do mirekjot: Hmm... może nie 1959 ale 1969 też może nie być bo cała seria zdjęć wygląda na wykonaną w 1964 roku lub nieco wcześniej - na jednej fotce widać ruiny zamku, rozebrane około 1965 roku -
2014-12-26 20:32:21 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: A tu widać Warszawę sedan produkowaną od 1965 roku - - czyli może to 1965...
2014-12-26 20:33:03 (11 lat temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Rzecz w tym, ze mam trochę wrocławskich fotografii tramwajowych z 1966 i enki nie mają jeszcze dodatkowego gniazda na froncie. Standardem fabrycznym były 3 sztuki - każda inna ilość to już były lokalne "usprawnienia". Natomiast na fotografiach z 1969 te dodatkowe gniazda już są. Prawdopodobnie ma to związek z modernizacjami enek zapoczątkowanymi w 1967 (lub 1968 - tego dokładnie nie wiem).
2014-12-26 20:49:17 (11 lat temu)
czarek
 
Wystarczy sprawdzić kiedy wybudowano blok mieszkalny za pętlą , mini weszło w modę pod koniec lat 60-tych ( w Polsce)
2014-12-26 23:46:22 (11 lat temu)
Bombaj66
 
+1 głosów:1
Pętla na Biskupinie moja ulubiona, tu mieszkałem ponad 50 lat.Połowa kolegów i koleżanek z klasy mieszkało wtych blokach.
2026-05-12 19:08:30 (miesiąc temu)
Nysa także zabytkowa.
2026-06-27 22:29:37 (6 godzin temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Karłowice.
2026-05-11 23:55:12 (miesiąc temu)
labeo7
 
do Neo[EZN]: Dzięki.
2026-05-12 13:50:51 (miesiąc temu)
Bombaj66
 
+2 głosów:2
Całe dzieciństwo i młodość jeżdziłęm takimi tramwajami, fajnie był, tylko ciężko było drzwi zamknąć , jak si ę zacieły !
2026-05-12 19:06:23 (miesiąc temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do Bombaj66: Zgadza się. Jak miałem kilka lat to przy wsiadaniu do tramwaju szukałem dorosłego, który otwierał drzwi, bo sam nie dawałem rady,
2026-05-12 23:08:16 (miesiąc temu)
FilipAP
 
+1 głosów:1
W ostatnich dniach coś ciągle jeździ Ołbin-Gaj - w samym tym tygodniu pod Głównym widziałem go już z trzy razy
2026-06-11 21:14:37 (16 dni temu)
ZPKSoft
 
+3 głosów:3
Neo a gdzie przypisanie do miejsca? ;-)
2026-06-12 13:58:05 (15 dni temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Fajnie można było zmienić tablicę kierunkową - bez wysiadania. W niemieckim wariancie i tuż powojennym trzeba było się wspinać do tej "kierownicy" na dachu".
2026-06-19 15:55:34 (8 dni temu)
Tu są dwie możliwości - pętla przy ulicy Robotniczej albo dawna pętla przy Strzegomskiej. Wydaje mi się, że to jednak jest ta dawna pętla bo po lewej stronie jest znak zakazu wjazdu pojazdów o masie pow. 15t - ten znak pasuje do sypiącego się wiaduktu na Strzegomskiej. Ta pętla została zlikwidowana w 1964 albo 1965 roku. Po prawej stronie widać ogrodzenie przemysłowych terenów
2026-06-19 09:14:48 (8 dni temu)
do Neo[EZN]: Jak dla mnie, to chyba jednak pętla przy Robotniczej. Betonowy płot z prawej dokładnie tak jest położony względem tej pętli, po drugie ten znak "15 t" idealnie pasuje do obecnego biegu ul. Fabrycznej w stosunku do tej pętli, odchodzącej od Robotniczej. Wreszcie datowanie - ten 1968 rok dotyczy całej serii zdjęć - musiałyby być raczej wszędzie błędnie datowane o kilka lat do przodu, bo w 1968 - jak wiemy - ta pętla już nie istniała. Pasuje też położenie wiaty przystankowej, vide:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2026-06-19 11:32:49 (8 dni temu)
do zygmunt_ra: Ten płot i wiata tak samo mogłyby być położone na starej pętli. A znak ograniczenia do 15t na ulicy Fabrycznej w jakim celu? Tam nie było ani wiaduktu ani przejścia podziemnego pod jezdnią. Oprócz tego płot w tym miejscu wyglądał inaczej, nie był betonowy -
2026-06-19 11:52:41 (8 dni temu)
do Neo[EZN]: ... no i zdjęcia wyglądają tak, jakby mogły być zrobione w 1964 roku lub nieco wcześniej.
2026-06-19 11:53:41 (8 dni temu)
do Neo[EZN]: W sumie też bym wolał aby o było zdjęcie pętli przy Strzegomskiej - bo dotąd nie było śladu zobrazowania tegoż obiektu (podobnie jak trasa/pętla przy Weigla). Być może tak właśnie jest - musiałby autor zdjęcia zabrać głos. Notabene, ciekawe, czy w tym czasie kopnął się na Weigla (d. Czerską) - jest nadzieja, skoro chciało mu się podjeżdżać do Pa-fa-wagu :-)
2026-06-19 12:04:22 (8 dni temu)
do zygmunt_ra: Co do opisu obiektu - ta pętla miała na różnych rozkładach różne nazwy - "Strzegomska", Pa-fa-wag" a nawet "Muchobór Mały".
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2026-06-19 12:06:36 (8 dni temu)
do Neo[EZN]: A co do betonowego płotu - to miałem bardziej na względzie ten fragment odgradzający tory kolejowe:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2026-06-19 12:17:33 (8 dni temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: No to jak widać ten płot przy torach jest zupełnie inny. Jak dla mnie ten znak z zakazem bardzo dużo mówi - pasowałby tylko do wjazdu na most albo wiadukt.
2026-06-19 15:54:10 (8 dni temu)
labeo7
 
do Neo[EZN]: Jeśli pętla została zlikwidowana w 1964, to może trzeba zmienić datowanie całej serii zdjęć, które wrzuciłem. Np. 1960-1963?
2026-06-19 16:48:30 (8 dni temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do labeo7: Tak, moim zdaniem to zdjęcie zostało wykonane do 1964 roku - ten rok też wchodzi w grę bo nową pętlę uruchomiono chyba na 22 lipca.
2026-06-19 17:37:37 (8 dni temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Wówczas to była data "klucz" :-)
2026-06-20 00:26:23 (8 dni temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Jest to na pewno mocny argument - może pojawią się jeszcze jakieś zdjęcia tej pętli to rozjaśniłoby się nam w którąś stronę.
2026-06-20 00:31:10 (8 dni temu)
Pokaż na mapie
2095 Dyskusji (ostatnia 6 godzin temu)
Komunikacja miejska we Wrocławiu - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet