Nie wskazuję zdjęcia jako dubel, bo może ta wstawka "MPK" w lewym górnym rogu ma jakiś swój walor, ale przypisania się rozjechały. U góry konstrukcji wiszą szkielety po poprzecznych świetlikach a dalej w tle wygląda jakby się, któryś ostał.
Słup ogłoszeniowo-zegarowy już bez zegara, chyba tuż po ponownym zamontowaniu, bo czyściutki. Datowanie możliwe od jesieni 1968, a jeszcze rzuca się w oczy brak budki kwiatowej, ostały się jeno parasole, więc może jeszcze dalej.
do ZPKSoft: Do lipca albo sierpnia. Nie pamiętam który kierunek najpierw został przeniesiony na trasę W-Z ale chyba północny - różnica nie była duża, jakieś 2 tygodnie.
do † Andrzej Mastalerz: Faktycznie - po przeróbkach niemieckich (m.in. zabudowanie pomstów) które zostały później zlikwidowane aby przywrócić wygląd pojazdów do wyglądu zbliżonego do oryginalnego.
do Dürgoy Marcin :
Namalowane na nim pasy wskazują, że to wóz techniczny, a nie żadna buda ciecia. Rura może być w tle, ale w wozie technicznym też mógł być piecyk. Pamiętam z dzieciństwa samochody Star z blaszaną budą, używane przez różne pogotowia techniczne jako mobilne warsztaty. Tam często z tyłu właśnie wystawała rura od piecyka.
do mirekjot: Hmm... może nie 1959 ale 1969 też może nie być bo cała seria zdjęć wygląda na wykonaną w 1964 roku lub nieco wcześniej - na jednej fotce widać ruiny zamku, rozebrane około 1965 roku -
do Neo[EZN]: Rzecz w tym, ze mam trochę wrocławskich fotografii tramwajowych z 1966 i enki nie mają jeszcze dodatkowego gniazda na froncie. Standardem fabrycznym były 3 sztuki - każda inna ilość to już były lokalne "usprawnienia". Natomiast na fotografiach z 1969 te dodatkowe gniazda już są. Prawdopodobnie ma to związek z modernizacjami enek zapoczątkowanymi w 1967 (lub 1968 - tego dokładnie nie wiem).
Fajnie można było zmienić tablicę kierunkową - bez wysiadania. W niemieckim wariancie i tuż powojennym trzeba było się wspinać do tej "kierownicy" na dachu".
Tu są dwie możliwości - pętla przy ulicy Robotniczej albo dawna pętla przy Strzegomskiej. Wydaje mi się, że to jednak jest ta dawna pętla bo po lewej stronie jest znak zakazu wjazdu pojazdów o masie pow. 15t - ten znak pasuje do sypiącego się wiaduktu na Strzegomskiej. Ta pętla została zlikwidowana w 1964 albo 1965 roku. Po prawej stronie widać ogrodzenie przemysłowych terenów
do Neo[EZN]: Jak dla mnie, to chyba jednak pętla przy Robotniczej. Betonowy płot z prawej dokładnie tak jest położony względem tej pętli, po drugie ten znak "15 t" idealnie pasuje do obecnego biegu ul. Fabrycznej w stosunku do tej pętli, odchodzącej od Robotniczej. Wreszcie datowanie - ten 1968 rok dotyczy całej serii zdjęć - musiałyby być raczej wszędzie błędnie datowane o kilka lat do przodu, bo w 1968 - jak wiemy - ta pętla już nie istniała. Pasuje też położenie wiaty przystankowej, vide:
do zygmunt_ra: Ten płot i wiata tak samo mogłyby być położone na starej pętli. A znak ograniczenia do 15t na ulicy Fabrycznej w jakim celu? Tam nie było ani wiaduktu ani przejścia podziemnego pod jezdnią. Oprócz tego płot w tym miejscu wyglądał inaczej, nie był betonowy -
do Neo[EZN]: W sumie też bym wolał aby o było zdjęcie pętli przy Strzegomskiej - bo dotąd nie było śladu zobrazowania tegoż obiektu (podobnie jak trasa/pętla przy Weigla). Być może tak właśnie jest - musiałby autor zdjęcia zabrać głos. Notabene, ciekawe, czy w tym czasie kopnął się na Weigla (d. Czerską) - jest nadzieja, skoro chciało mu się podjeżdżać do Pa-fa-wagu :-)
do zygmunt_ra: No to jak widać ten płot przy torach jest zupełnie inny. Jak dla mnie ten znak z zakazem bardzo dużo mówi - pasowałby tylko do wjazdu na most albo wiadukt.