starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 5.66

Kresy woj. wielkopolskie powiat poznański Luboń Tunel /wiadukt kolejowy WK5

18 lutego 2014 , Tunel Autostradowy ,widok w kierunku Warszawy

Skomentuj zdjęcie
plany budowy tej autostrady niestety rozpoczął Hitler , po wojnie były betonowe podstawy
2020-06-18 22:39:18 (6 lat temu)
Na stronie od 2013 kwiecień
13 lat 2 miesiące 17 dni
Dodane: 20 lutego 2014, godz. 2:22:56
Autor zdjęcia: Mikołaj Rembikowski
Rozmiar: 1300px x 975px
Aparat: Canon PowerShot SX100 IS
1 / 800sƒ / 4ISO 806mm
2 pobrania
3425 odsłon
5.66 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Mikołaj Rembikowski
Obiekty widoczne na zdjęciu
Tunel /wiadukt kolejowy WK5
więcej zdjęć (6)
Tunel autostrady A2 pod linią kolejową w Luboniu – tunel autostrady A2 pod linią kolejową Poznań - Wrocław, a jednocześnie wiadukt kolejowy, zlokalizowany na terenie Lubonia, przy granicy z Poznaniem. Wykonany eksperymentalną technologią, zastosowaną po raz pierwszy w Polsce (w całej Europie wykonano tą metodą tylko niespełna pięćdziesiąt obiektów). Obydwie jezdnie autostrady na całej długości tunelu - w kierunku zachodnim i wschodnim - mają dwa pasy ruchu. Dodatkowo wybudowana została droga lokalna zapewniająca mieszkańcom Lubonia połączenie lokalne. Tunel ma długość 129,84 m.

Obiekt znajduje się w km 163+500 autostrady pod linią kolejową Wrocław - Poznań wraz z łącznicą kolejową (towarową) Poznań Starołęka - Luboń i terenem PKP S.A. rezerwowanym dla przewidywanej stacji postojowej Poznań. Konstrukcja tunelu składa się z 14 segmentów.

Po zamknięciu torów i wyłączeniu napięcia w sieci trakcyjnej nastąpił demontaż torów, a następnie prace ziemne. W czasie 9,5 godzin wybrano grunt z nasypu i wykonano wykop dla przesuwu wywożąc 11000 m³ gruntu. Przy obiekcie zainstalowano 4 siłowniki o sile maksymalnej 1000 ton każdy, o skoku tłoka 200 mm przy sile nominalnej 580 ton oraz 4 systemy lin złożonych z 55 lin T15S o wytrzymałości na rozciąganie każdej liny 1500 ton[potrzebne źródło].

Wiadukt został wykonany wcześniej na płycie technologicznej bezpośrednio obok nasypu kolejowego, a następnie został przesunięty o 32 m prostopadle do osi toru w czasie 62 godzin[potrzebne źródło].

Prace wykonywane były od 23 marca 2001 godz. 22.00 do 26 marca 2001 godz. 13.00, po czym przywrócony został ruch pociągów. Przesuw wiaduktu wykonało francuskie przedsiębiorstwo Fougerolle International, wykorzystujące opatentowaną technologię Autoprzesuwu IMB Methodes.

Źródło: Autorzy: Licencja: [ CC-BY-SA 3.0]