starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 22 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. śląskie Piekary Śląskie ul. Brzechwy Jana Kopalnia Węgla Kamiennego "Andaluzja"

10 marca 2014 , Wczoraj padła ostatnia wieża /żelbetonowa/ KWK Andaluzja - # Żeromski.
Więcej o niej i o samym zakładzie znajdziecie tu od 16 min 30 sek ->

Skomentuj zdjęcie
Arkadiusz K. (Arro)
+1 głosów:1
Przykra to wieść ale super, że ktoś od nas tam był. Dzięki.
2014-03-11 18:44:05 (12 lat temu)
Marek Stańczyk
+4 głosów:4
do Arkadiusz K. (Arro): Ja Arku jestem z reguły w takich miejscach - bo zajmuję się totalną archiwizacją przemysłu.
2014-03-11 21:50:41 (12 lat temu)
do Marek Stańczyk: To dobrze Marku. Szkoda, że nie wiedziałem, też bym może podjechał. Niestety przemysł - górniczy zwłaszcza - ma się u nas nie najlepiej. Przeglądałem Twoje zdjęcia - kawał dobrej roboty. :)
2014-03-11 22:00:49 (12 lat temu)
Marek Stańczyk
+1 głosów:1
do Arkadiusz K. (Arro): Podziękował. Zapraszam w maju na wystawę do Bytomia... Info na pw poślę ;)
2014-03-11 22:27:09 (12 lat temu)
do Marek Stańczyk: Będę wdzięczny i z przyjemnością odwiedzę. Do Bytomia mam lekko ponad kwadrans jazdy.
2014-03-11 22:30:29 (12 lat temu)
do Marek Stańczyk: Marku liczę też na info na maila.
2014-03-11 23:03:17 (12 lat temu)
do Eugeniusz S.: Marek zbierze prężną ekipę Fotopolan :)
2014-03-11 23:14:21 (12 lat temu)
do Arkadiusz K. (Arro): Panowie - podeślijcie na pw adresy emailowe. Zapraszam raczej zainteresowanych niż ludzi dla sztucznego tłumu. :)
2014-03-12 07:21:29 (12 lat temu)
Czeka nas jeszcze jedna atrakcja tego typu wysadzanie szpitala w Zabrzu. Obecnie odcinają wewnątrz specjalnymi piłami widoczne na zdjęciu skrzydła a potem buuum. Mam nadzieje ze Tomasz Górny (Nemo5576)* tez jest tym faktem zainteresowany. Jeszcze jedno, widoczność tylko z daleka Objechałem cały szpital i wszystko zarośnięte . Pierwsza próba wysadzenia już była , wysadzono z lewej strony budynku widoczny ( jasny ) szyb windowy koło balkonów
2014-03-12 12:17:07 (12 lat temu)
do piotr brzezina : Piotrze - czy wiadomo kiedy kolejne etapy z detonacją..? Czytałem w portalu zabrzańskim że mają szpital unicestwiać.. Oby nie było tylu ludzi co podczas likwidacji # Żeromski. Dla wielu to była zabawa tylko, a dla mnie podsumowanie 5 lat fotografowania tego zakładu... Pozdrawiam!
2014-03-12 18:56:46 (12 lat temu)
do Marek Stańczyk: Na razie nic nie wiadomo. Jak tylko będę coś wiedział to dam znać. Do trzech miesięcy nie ma być śladu po szpitalu
2014-03-12 22:05:38 (12 lat temu)
do piotr brzezina : Dzięki! Jak na moje oko - 3 miesiące to mało.. będzie milion ton gruzu - ciekawe gdzie to zutylizują..?
2014-03-13 14:05:00 (12 lat temu)
Marek Stańczyk
Na stronie od 2014 styczeń
12 lat 5 miesięcy 25 dni
Dodane: 11 marca 2014, godz. 7:49:57
Autor zdjęcia: Marek Stańczyk
Rozmiar: 1280px x 832px
Aparat: Canon EOS 30D
1 / 1600sƒ / 4.5ISO 10030mm
14 pobrań
4551 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Marek Stańczyk
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1908
Zlikwidowano: 2006
Dawniej: Andalusien Grube
Początki Kopalni „Andaluzja” sięgają 1903 roku, kiedy to nastąpiło połączenie czterech pól górniczych: Andalusien, Rest Phoenix, Rest Opuurg, Kronprinzess, które znajdowały się w Brzozowicach-Kamieniu. Ich właścicielem był książę Guido Henckel von Donnersmarck. W 1908 roku odsprzedał je spółce Schlesische A.G. für Bergbau und Zinkhuttenbetrieb, która rozpoczęła budowę Kopalni Andaluzja.
Głębienie pierwszego szybu rozpoczęto w 1908 roku, niestety w 1909 roku kurzawka zalała wszystkie urządzenia znajdujące się na dole. W wyniku tego wypadku nikt nie ucierpiał. Nastąpiło to w momencie, kiedy szyb osiągnął głębokość 160 m. Szyb o którym mowa nazywał się Żeromski. Wypadek ten spowodował opóźnienie w robotach dopiero w 1910 roku rozpoczęto prace przy głębieniu szybu.
Jednocześnie prowadzono roboty górnicze przy drugim szybie o nazwie Sienkiewicz, który miał służyć jako szyb wdechowy dla kopalni. Obydwa szyby osiągnęły poziom 334 m.
W 1912 roku rozpoczęto wydobycie węgla uzyskano 14 594 tony. To rok rozpoczęcia normalnej pracy zakładu. Wydobycie węgla wzrastało i tak w 1922 roku wydobyto 391 337 ton węgla przy zatrudnieniu 2300 osób, a w 1938 roku 495 505 ton. W okresie do 1945 roku eksploatowano pokłady:419, 501, 504. W latach 1948-1950 wybudowano urządzenie podsadzkowe szybu Żeromski. Rozwój eksploatacji podsadzkowej nastąpił w latach 1954-1970. W 1973 roku kopalnia, przy zatrudnieniu 5085 osób, osiągnęła wynik w zakresie wydajności pracy wynoszący 3312kg/na dzień pracy jednego pracownika.
Od maja 2006 roku trwa likwidacja tego oddziału KWK Piekary. Latem 2009 roku wysadzony został jeden z symboli kopalni, szyb "Reymont". W gruzach legła większość zabudowań kopalni.
Na podst. Naszemiasto.pl

ul. Brzechwy Jana
więcej zdjęć (71)