starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 14 głosy | średnia głosów: 5.67

Kresy woj. śląskie Katowice Śródmieście ul. 3 Maja 3 Maja 38

2013 , W podwórku ul.Maja 38

Skomentuj zdjęcie
Super zdjęcie, intrygujące. Czemu na końcu jest nicość? Mgła? Ślepa ściana? I co to za lampiony wiszące?
2014-04-13 21:23:58 (12 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2014-04-13 21:30:41 (12 lat temu)
Grał ktoś z Was kiedyś w Maxa Payne'a? Ta gra miała swój niesamowity klimat. Patrząc na to zdjęcie znów poczułem takie uczucie. Jakiegoś wyobcowania, nieokreśloności, niepewności, tajemnicy, ciekawości co mnie czeka za rogiem. No świetne to zdjęcie jest!
2014-04-13 21:31:20 (12 lat temu)
Zastanawiam się, w którym to miejscu tak wygląda 3 Maja... Co do gry, pamiętam ją - zawsze wnerwiały mnie "filmiki" będące jakby przerywnikami w grze ;)
2014-04-13 21:34:52 (12 lat temu)
do Arkadiusz K. (Arro): Podwórko kamienicy 38, knajpa Biała Małpa. GSV też tam dotarł, wygląda tak samo.
2014-04-13 21:38:04 (12 lat temu)
s_mile
+1 głosów:1
do s_mile: A przy okazji warto zajrzeć z GSV do wnętrza lokalu Biała Małpa. Na końcu przy kontuarze czeka niespodzianka :-D
Najwygodniej przez obiekt
2014-04-13 21:43:14 (12 lat temu)
do Arkadiusz K. (Arro): W podwórku 3 Maja nr 38 z tego miejsca zrobiłem te zdjęcie.
2014-04-13 21:44:09 (12 lat temu)
do s_mile: No to było pierwsze, na co zwróciłem uwagę, podwórko kamienicy nr 38 jest zamknięte bryłami innych budynków, może to ściana tegoż pomalowana na biało? Od dołu widać taki szary pasek, jakby niepomalowany.
Być może kol. Ireneusz "wyciął" budynek w tle i zapełnił go bielą? Pobawiłem się cieniami w edytorze zdjęć, i nie wiem, może to tak właśnie było?
Efekt - o ile to efekt - jest znakomity, uzyskano niemal fotograficzną "próżnię" ;-) ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: correcta
2014-04-13 21:46:09 (12 lat temu)
do Stenek: Google Street View pokazuje tak samo nicość. Niech koledzy z regionu potwierdzą czy mam rację - zdjęcie satelitarne jest nieaktualne, widać ścianę nowowybudowanej galerii, tak?
2014-04-13 21:50:34 (12 lat temu)
do s_mile: Też mnie to zdjęcie przyciągnęło na dłużej - bardzo zagadkowa pustka w oddali.
2014-04-13 21:50:49 (12 lat temu)
do s_mile: A jak się zajrzy z Wujkiem Góglem do wnętrza lokalu to można wejść również na piętro, gdzie podobna niespodzianka jak na dole.
2014-04-13 21:51:46 (12 lat temu)
do Neo[EZN]: Ale to podwórko jest ślepe, chyba,, że jest inaczej. Natomiast jeśli tam się mieści ściana nowej galerii (nie podoba mi sie jak fiks) to faktycznie wszystko tłumaczy
2014-04-13 21:53:13 (12 lat temu)
ireneusz1966
+4 głosów:4
do Stenek: Nic nie kombinowane i wycinane po prostu tak to wygląda z galerią w tle
2014-04-13 21:53:21 (12 lat temu)
do Neo[EZN]: Ale to podwórko jest ślepe, chyba,, że jest inaczej. Natomiast jeśli tam się mieści ściana nowej galerii (nie podoba mi sie jak fiks) to faktycznie wszystko tłumaczy
2014-04-13 21:53:23 (12 lat temu)
do ireneusz1966: No - i wszystko jasne! Dzięki za wyjaśnienia. Dalej podtrzymuję zdanie, że ta pustka jest jakaś magicznie nierealna, co jest kapitalnym , niezamierzonym efektem tego zdjęcia
2014-04-13 21:54:35 (12 lat temu)
do Stenek: Mnie przy okazji wydaje się, że ta biała ściana jest oddalona od budynków z cegły. Chyba widzę ślady kół idące w lewo, a teren na końcu podnosi się jakby był nadsypany do ściany. Intrygujące.
Dodatkowo utwierdza mnie w tym umieszczenie bajeranckich latarni nad ulicą.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodanie zdania
2014-04-13 21:55:32 (12 lat temu)
do Stenek: Zdjęcie w moim odbiorze jest niesamowite, ode mnie gratulacje dla Ireneusza.
A przy okazji warto spojrzeć jak fajnie galerię sfocił Pawulon:
I jeszcze raz zachęcam do zajrzenia za pośrednictwem Googla do wnętrza lokalu Biała Małpa w tym podwórzu.
2014-04-13 21:57:21 (12 lat temu)
Eugeniusz S.
+1 głosów:1
do s_mile: Tam był taki mały budynek ale został zburzony przy budowie galerii obecnie jest to ściana z betonu tu widać fundament tej ściany.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korek
2014-04-13 21:59:07 (12 lat temu)
do s_mile: Dzięki, nie miałem okazji wcześniej tam bywać ;)
2014-04-13 22:42:44 (12 lat temu)
do Eugeniusz S.: Dzięki :)
2014-04-13 22:43:23 (12 lat temu)
ireneusz1966
Na stronie od 2014 kwiecień
12 lat 2 miesiące 18 dni
Dodane: 13 kwietnia 2014, godz. 14:58:30
Autor zdjęcia: ireneusz1966
Autor: Irek1266 ... więcej (68)
Rozmiar: 1075px x 806px
Aparat: DMC-FZ8
1 / 125sƒ / 3.2ISO 1006mm
1 pobranie
995 odsłon
5.67 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia ireneusz1966
Obiekty widoczne na zdjęciu
3 Maja 38
więcej zdjęć (13)
ul. 3 Maja
więcej zdjęć (1076)
Dawniej: Industriestrasse, Grundmannstrasse
Ulica została wytyczona w 1856 jako łącznik pomiędzy placem Wolności a Rynkiem i otrzymała nazwę Industriestraße. Polscy mieszkańcy miasta nazywali ją ulicą Pańską ze względu na umiejscowienie przy niej eleganckich sklepów i mieszkań lub ulicą Główną. 24 października 1867 Rada Miejska na wniosek magistratu podjęła decyzję o przemianowaniu jej na Grundmannstraße. Było to zjawiskiem wyjątkowym, gdyż Friedrich Grundmann zmarł dwadzieścia lat później − 30 lipca 1887. Świadczyło to o jego zasługach dla miasta.
W 1871 miasto zakupiło dom nr 9 przy Grundmannstraße na cel tymczasowej siedziby magistratu i radnych miejskich. Koszt zakupu wyniósł 21 500 talarów. Wcześniej radni wynajmowali pomieszczenia w domu Immerwartha (również przy tej ulicy). W 1908 na ulicy poprowadzono drugi tor tramwajowy. Od 1907 pod numerem 11 funkcjonowało kino Grand-Kinematograf. W dwudziestoleciu międzywojennym pod numerem 9 funkcjonowała centrala Banku Śląskiego − Banque de Silésie SA i spółka akcyjna "Śląskie Zakłady Elektryczne" (do 1939). W latach 1861/62 na rogu ulic Industriestraße i Schillerstraße (ul. J. Słowackiego) wybudowano pierwszą katowicką synagogę według projektu Ignatza Grünfelda.
Do 1939 pod numerem 3 zlokalizowany był największy damski i dziecięcy dom konfekcyjny w mieście − Baender. Swoją siedzibę w nim posiadała firma Ocularium (oferująca artykuły fotograficzne i optyczne) oraz sklep Pedicura (oferujący obuwie oraz usługi związane z pielęgnacją nóg). Pod numerem 2 istniał skład win i wódek B. Hartmanna i firmy Klonowski i Ska oraz biuro wynajmu filmu "Espefilm", a do 1910 − fabryka likierów Ewalda Puschkewitza. Pod numerem 6 w 1862 założono Dom Obuwia, prowadzony przez F. Kochmana, a pod numerem 5 swoją hurtownię towarów kolonialnych posiadał L. Broński. W budynku nr 31 istniał do 1939 Katowicki Dom Licytacyjny B. Cubera[11], a pod nr 32 − sklep Moritza Nebla. Do 1939 przy ulicy istniały konsulaty; francuski i włoski pod numerem 23, a brytyjski pod numerem 33.
Ulica 3 Maja została wspomniana w książce Kazimierza Gołby "Wieża spadochronowa", opowiadającej o bohaterskiej obronie Katowic w czasie kampanii wrześniowej przez harcerzy.