starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 6

Kresy woj. dolnośląskie Wrocław Architektura Niezrealizowane projekty

Lata 1970-1975 , Projektowany układ komunikacyjny Centrum Wrocławia (PU m. Wrocławia pod kier. K Bieńkowskiego -- opr. arch. Andrzej Gretschel). Z metrem (dwie linie plus „metro nadziemne” czyli SKM), ruchomymi chodnikami (po co?), monstrualnymi parkingami i bogatą siecią arterii komunikacyjnych. Główne drogi są tu dwóch kategorii, „PI” to te bardziej główne, przelotowe, „NII” mają bardziej lokalny charakter.

Skomentuj zdjęcie
Wizjonerzy projektujący u nas metro tradycyjnie nie rozumieją podstawowych założeń tego typu komunikacji. Raz, że w wrocławskich warunkach linia północ-południe jest całkowicie pozbawiona racji bytu. A dwa, popatrzcie na odległości między stacjami -- stacja na wysokości Piłsudskiego, a następna na wysokości Podwala...
2015-03-10 10:36:01 (11 lat temu)
Na planie widoczna jest niezrealizowana koncepcja poprowadzenia „trasy W-Z” w tunelu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2015-03-10 10:37:45 (11 lat temu)
Licho
+1 głosów:1
Naprawdę malowniczy jest węzeł drogowy przy skrzyżowaniu Hubskiej, Suchej i Dyrekcyjnej. Wyjaśnia to też, dlaczego w okolicach tego skrzyżowania nic a nic nie zostało zbudowane (poza jakimiś prowizorkami w rodzaju garaży). No ale jeśli w jednym miejscu mają się krzyżować dwie z trzech głównych tras przelotowych przez miasto (trasa północ-południe, umownie nazwijmy ją 98 -- Krzywoustego-Wyszyńskiego-Pułaskiego-Hubska-Bardzka i trasa wschód-zachód, umownie nazwijmy ją 94 -- Krakowska-Swobodna-Żernicka-Batorego) i obwodnica staromiejska.
2015-03-10 10:44:51 (11 lat temu)
Chodniki ruchome ?! w latach 70-tych , kiedy oni nie potrafili nawet zbudować chodnika stałego o żywotności dłuższej niż 1 rok
2015-03-10 11:40:49 (11 lat temu)
do czarek: Tak! Zbudować chodnika nie potrafili, ale mieli WIZJE :-)
2015-03-10 11:42:49 (11 lat temu)
do Licho: Tak to Ci młodzi po studiach , ale i tak nie przepchnęli się dalej bez "wicie rozumicie"
2015-03-10 11:49:46 (11 lat temu)
do czarek: Akurat ten plan robili wieczni specjaliści od planowania zagospodarowania Wrocławia, kolejne wersje różnych planów produkujący przez kilkadziesiąt lat. I już bardzo dawno nie byli „młodymi po studiach”.
2015-03-10 12:02:21 (11 lat temu)
Licho
Na stronie od 2014 marzec
12 lat 3 miesiące 25 dni
33 pobrań
3573 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Licho
Obiekty widoczne na zdjęciu
Niezrealizowane projekty
więcej zdjęć (160)
Wrocławskie metro
więcej zdjęć (5)
Podobno już przed II wojną światową powstały plany budowy metra we Wrocławiu. Także po wojnie opracowano plan metra we Wrocławiu, został on zamieszczony w publikacji „Szybka Komunikacja Miejska” opracowanej przez Jerzego Ostaszewicza i Mariana Rataja. Wstępnie zaproponowano 2 linie poprowadzone w tunelu:
linia I: Dworzec Nadodrze – Rynek – Piłsudskiego – Powstańców Śl. – Hallera
linia II: Pilczyce – Plac Jana Pawła II – Rynek – Plac Dominikański – Plac Grunwaldzki
W późniejszym czasie zaproponowano przedłużenie powyższych linii: w tunelu lub w wariancie naziemnym. Przez długie lata we Wrocławiu panowało stwierdzenie, że w warunkach hydrologiczno-geologicznych, w których położone jest miasto nie jest możliwa budowa metra. Jednak przy obecnym zaawansowaniu technologii nie byłby to duży problem. Na przełomie czerwca i lipca 2011 roku w prasie pojawiła się informacja, że Urząd Miejski we Wrocławiu zlecił Polskiej Akademii Nauk wykonanie koncepcji budowy metra we Wrocławiu. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zamiast klasycznego metra proponują dwa tunele tramwajowe pod ścisłym centrum miasta, co jest wariantem kilkukrotnie tańszym.

Źródło: Autorzy: Licencja: CC-BY-SA 3.0 -