|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 6
Lata 1970-1975 , Projektowany układ komunikacyjny Centrum Wrocławia (PU m. Wrocławia pod kier. K Bieńkowskiego -- opr. arch. Andrzej Gretschel). Z metrem (dwie linie plus „metro nadziemne” czyli SKM), ruchomymi chodnikami (po co?), monstrualnymi parkingami i bogatą siecią arterii komunikacyjnych. Główne drogi są tu dwóch kategorii, „PI” to te bardziej główne, przelotowe, „NII” mają bardziej lokalny charakter.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 9 marca 2015, godz. 22:57:21 Rozmiar: 1700px x 1315px
33 pobrań 3573 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Licho Obiekty widoczne na zdjęciu Niezrealizowane projekty więcej zdjęć (160) Wrocławskie metro więcej zdjęć (5) Podobno już przed II wojną światową powstały plany budowy metra we Wrocławiu. Także po wojnie opracowano plan metra we Wrocławiu, został on zamieszczony w publikacji „Szybka Komunikacja Miejska” opracowanej przez Jerzego Ostaszewicza i Mariana Rataja. Wstępnie zaproponowano 2 linie poprowadzone w tunelu: linia I: Dworzec Nadodrze – Rynek – Piłsudskiego – Powstańców Śl. – Hallera linia II: Pilczyce – Plac Jana Pawła II – Rynek – Plac Dominikański – Plac Grunwaldzki W późniejszym czasie zaproponowano przedłużenie powyższych linii: w tunelu lub w wariancie naziemnym. Przez długie lata we Wrocławiu panowało stwierdzenie, że w warunkach hydrologiczno-geologicznych, w których położone jest miasto nie jest możliwa budowa metra. Jednak przy obecnym zaawansowaniu technologii nie byłby to duży problem. Na przełomie czerwca i lipca 2011 roku w prasie pojawiła się informacja, że Urząd Miejski we Wrocławiu zlecił Polskiej Akademii Nauk wykonanie koncepcji budowy metra we Wrocławiu. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zamiast klasycznego metra proponują dwa tunele tramwajowe pod ścisłym centrum miasta, co jest wariantem kilkukrotnie tańszym. Źródło: Autorzy: Licencja: CC-BY-SA 3.0 - |