starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. wielkopolskie Poznań Jeżyce ul. Gajowa Zajezdnia tramwajowa "Gajowa"

11 sierpnia 2015 , Ulica Zwierzyniecka i pozostałości po jednym z rozebranych budynków zajezdni tramwajowej.

Skomentuj zdjęcie
piotram
+1 głosów:1
Tia, i postawią pewnie jakiś "obiekt kultury" z jakimś owadem w logo z plastikową elewacją przypominającą czasy świetności i powiedzą że pięknie odrestaurowany zabytek...
2015-10-27 10:42:38 (10 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 13 dni
Dodane: 22 października 2015, godz. 23:03:50
Autor zdjęcia: Neo[EZN]
Rozmiar: 1800px x 1188px
Aparat: NIKON D800E
1 / 320sƒ / 8ISO 10020mm
4 pobrania
1260 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
zajezdnie tramwajowe
Zajezdnia tramwajowa "Gajowa"
więcej zdjęć (66)
Zbudowano: 1886
Zlikwidowano: 2012



Historia powstania zajezdni tramwajowej wiąże się z pierwszym poznańskim dworcem kolejowym, który miał tu swoje miejsce. W 1848 roku powstał w tym miejscu Dworzec Jeżycki oraz stacją. Powstał wraz z budową linii kolejowej ze Stargardu do Poznania , oddaną do użytku 10 sierpnia 1848.



Założone w 1880 roku Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej wykupiło teren po stacji i zbudowało na nich stajnię na 80 koni, wozownię na 20 wagonów, kuźnię oraz budynek mieszkalny dla inspektora zakładowego, latrynę oraz pompę. Początkowo zajezdnia zajmowała działkę na narożniku ul. Gajowej i ul. Sienkiewicza. W 1890 roku teren zajezdni został powiększony, a osiem lat później w 1898 roku, w związku z elektryfikacją poznańskich tramwajów, wzniesiono nowe hale zajezdniowe i warsztaty, w których remontowano tramwaje. Wtedy też postawiono szachulcowy budynek na rogu Gajowej i Sienkiewicza oraz zmieniono nazwę na Poznańską Kolej Elektryczną.



W 1903 roku przebudowano torowisko od ul. Gajowej, oraz dobudowano trzecia halę. Rok później oddano do użytku budynek dyrekcji oraz nowe warsztaty. W 1908 dodano baterię akumulatorów szczytowych, które zasilały trakcję. W 1913 zajezdnia znacznie się powiększyła. Połączono wszystkie istniejące hale, powstała nowa kuźnia, a stara została przerobiona na pomieszczenie w którym zorganizowano odlewnię. Cały kompleks został natomiast wyposażony w centralne ogrzewanie i doprowadzenie ciepłej wody. Powiększono również budynek administracji z 1903 roku.



W 1924 w związku z przejściem sieci miejskiej na prąd zmienny w zajezdni pojawił się rtęciowy prostownik. W 1925 dodano kolejne warsztaty rozbudowując do obecnej długości główną halę oraz dodano wyjazd z torami od ul. Zwierzynieckiej.



W 1927 w związku z uruchomieniem komunikacji samochodowej wybudowano garaże dla autobusów, który mógł pomieścić 16 maszyn. W latach 1928-1929 powstał nowy garaż dla autobusów na 36 maszyn, a stary został przeznaczony na garaż dla mniejszych samochodów.



Po zakupie kolejnej parceli w 1936 zajezdnia osiągnęła swoją dzisiejszą wielkość czyli kwartał między ulicami Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Sienkiewicza i Gajową, poza drobnym fragmentem na narożniku Zwierzynieckiej i Gajowej. W tym samym roku po kolejnej przebudowie hala główna osiągnęła ostateczne rozmiary, oraz dodano budynek z garażem i zapleczem socjalnym dla pracowników. Zmodernizowano również układ torowisk rozbierając ostatni budynek dworca kolejowego.



W czasie wojny zajezdnia nie uległa zniszczeniom. Była modernizowana i przebudowywana aż do 1962 roku, kiedy to Dyrekcja MPK przeniosła swoją siedzibę do budynku przy ul. Głogowskiej.



Obecnie pierwotne funkcje zajezdni zostały ograniczone na rzecz warsztatów i zaplecza służb technicznych MPK.



W 2008 roku zajezdnia została sprzedana portugalskiemu inwestorowi. Obecnie zajezdnia nie funkcjonuje, po 130 latach od jej uruchomienia. W dniu 28 grudnia 2010 o godzinie 6:47 wyjechał z niej ostatni liniowy wagon, Beijnes 3G o numerze taborowym 805.



/>


/>


/>
 


ul. Gajowa
więcej zdjęć (262)
Dawniej: Marienstrasse , Brehmstrasse
Nazwa ulicy wywodzi się od małej osady jeżyckiej Gaj, która dotrwała w tej okolicy do ubiegłego stulecia. W roku 1880 dwaj berlińczycy, Otto Reymer i Otto Masch, otrzymali koncesję na założenie w Poznaniu jednotorowej kolejki konnej. Siedziba konnej kolei mieściła się właśnie przy Gajowej.
ul. Zwierzyniecka
więcej zdjęć (379)
Dawniej: Bahnhofstrasse, Tiergartenstrasse
Przejęta w roku 1900 wraz z gminą jeżycką. Nosiła za czasów niemieckich nazwę "Tiergartenstrasse". Nazwę polską ustalono urzędowo 29.08.1919r. Nazwa wzięta od Ogrodu Zoologicznego (Zwierzyńca) przy ulicy tej położonego.
Na kilka lat przed wojną wschodni jej odcinek wszedł wraz z byłą Wjazdową i Kaponierą w skład alei Marszałka Piłsudskiego. Było tutaj piętnaście konsulatów, w tym dwa egzotyczne, Gwatemali i Peru (istnieje do dziś pod nr 13).