starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
To zdjęcie jest zdublowane - .
2016-01-03 20:03:34 (10 lat temu)
Mam wyrzucić?
2016-01-03 20:05:28 (10 lat temu)
do StaSta: Trudno mi ocenić które lepsze.
2016-01-03 20:54:36 (10 lat temu)
do StaSta: Czy Ty skanowałeś to? Zdjęcie wydaje się dodatkowo podostrzone. Gdyby było bardziej wygładzone, to jako jaśniejsze byłoby lepsze od tamtego.
2016-01-03 22:27:42 (10 lat temu)
do blaggio.: Nie, nie skanowałem. Sfotografowałem z albumu. Model aparatu, parametry widoczne.
2016-01-03 22:46:01 (10 lat temu)
do StaSta: Ale jeżeli coś nie pasuje, to mogę wyrzucić i będzie spokój.
2016-01-03 22:59:30 (10 lat temu)
do StaSta: Nie chciałbym niczego przesądzać. Dla mnie jedynym mankamentem może być tylko, używając określenia typowego dla fotografii niecyfrowej, większa ziarnistość zdjęcia przy tym powiększeniu. Ale jeśli ta cecha wynika z jakości oryginalnej fotografii, jakości druku, a nie z dodatkowej obróbki wykonanej reprodukcji, to jedynie można jeszcze spróbować użyć jakiegoś zaawansowanego programu graficznego z opcją wygładzania lub łagodzenia rastra i zobaczyć efekt. W sumie z różnych względów byłbym za pozostawieniem obu zdjęć.
2016-01-04 12:48:27 (10 lat temu)
mar
do blaggio.: Wyrzuciłam swoje do kubełka.
2016-01-04 13:07:46 (10 lat temu)
do mar: Uważam, że niepotrzebnie. Twoje zdjęcie to skan z negatywu, czyli bliższy oryginałowi, i to stanowi jego wartość, i mimo, że jest dość ciemne, powinno pozostać. Reprodukcja reprodukcji Kolegi StaSta jest przetworzona i przez to paradoksalnie może bardziej czytelna w szczegółach, czyli jej wartością jest dokładniejsza informacja o tym, co przedstawia zdjęcie, a co jest przecież ważne. Ale przyznam, że Twoje zdjęcie robi większe wrażenie.
2016-01-04 20:42:42 (10 lat temu)
StaSta
Na stronie od 2015 maj
11 lat 1 miesiąc 8 dni
Dodane: 3 stycznia 2016, godz. 19:34:20
Autor: Zdzisław Marcinkowski ... więcej (323)
Rozmiar: 1700px x 1074px
Aparat: NIKON D90
1 / 6sƒ / 5.6ISO 20050mm
40 pobrań
3527 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia StaSta
Obiekty widoczne na zdjęciu
rzeki
Rzeka Jasień
więcej zdjęć (22)
Jasień – rzeka przepływająca przez niemal centrum Łodzi, której cały bieg (wynoszący 12,6 km) mieści się w obecnych granicach administracyjnych miasta.

Rzeka miała duże znaczenie w rozwoju gospodarczym Łodzi. Wynikało to z dwóch faktów: głębokość w górnym biegu dochodziła do 1 m, spadek na długości 2,1 km wynosił 17 metrów, tj. ok. 8%. Szczególnie dużo wody dostarczał rejon dzisiejszego Placu Zwycięstwa (dawne nazwy: Wodny Rynek, park Źródliska, wcześniej należące do młyna wodnego Lamus – do dzisiaj funkcjonujące w obiegu potocznym, a nawet oficjalnym – świadczą o powyższym fakcie).

Na rzece znajdują się stawy w: Parku Widzewskim, Parku nad Jasieniem, przy rezydencji Edwarda Herbsta, Parku im. Władysława Reymonta.

Nazwa rzeki jest rodzaju męskiego (ten Jasień), o czym świadczy m.in. istniejący Park nad Jasieniem u zbiegu ulic Śmigłego-Rydza i Tymienieckiego oraz ulica o tej samej nazwie na Nowym Rokiciu.

W końcu lat 20. XIX wieku zaczęły powstawać wzdłuż Jasienia pierwsze łódzkie fabryki: bielnik, krochmalnia, folusz i magiel Tytusa Kopischa w 1828 roku, w rejonie ulic Piotrkowskiej, Emilii (dziś Tymienieckiego) i Widzewskiej (dziś Kilińskiego) Lamus, Wójtowski Młyn, Księży Młyn i Araszt, gdzie w 1824 roku prawie 2 km² otrzymał Krystian Fryderyk Wendisch. Po drugiej stronie rzeki rozpoczęli działalność A. W. Potempa – drukarnia tkanin bawełnianych, J. T. Lange – farbiarnia czerwieni tureckiej oraz zakłady bawełniane Ludwika Geyera. Potempa zajął północną stronę nowo spiętrzonego stawu, Geyer południową a Lange w rejonie ulicy Czerwonej. Z czasem wszystko to odkupił L. Geyer i stworzył jedno z większych przedsięwzięć gospodarczych w Łodzi. Młyn Lamus w rejonie ulicy Targowej w 1842 roku otrzymał Traugott Grohmann, który jako drugi po Geyerze zastosował maszynę parową w przemyśle bawełnianym. W 1853 roku przybył do Łodzi Karol Scheibler. Otrzymał bezpłatnie od miasta teren dzisiejszego Parku Źródliska. Wkrótce wchłonął wiele małych firm. W końcu XIX wieku była to jedna z największych firm bawełnianych na świecie.

Dopływy Jasienia to dzisiejsze Karolewka i Olechówka. Dawniej były jeszcze (dziś wyschnięte) rzeki Lamus i Dąbrówka.

Źródło: Autorzy:
Rzeki w Łodzi
więcej zdjęć (2)
Przez Łódź przepływa 18 większych lub mniejszych rzek i strumieni, które otrzymały swoje nazwy. Są to jednak niewielkie cieki, i w centrum miasta w większości płyną ukryte w podziemnych kanałach.

Rzeki przepływające przez Łódź.

W zlewni Wisły:
Bzura
Łagiewniczanka (dopływ Bzury)
Sokołówka (dopływ Bzury)
Brzoza (dopływ Sokołówki)
Wrząca (dopływ Sokołówki)
Aniołówka (dopływ Sokołówki) [według innych źródeł - dopływ Zimnej Wody, patrz niżej]
Zimna Woda (dopływ Aniołówki) [według innych źródeł dopływ Sokołówki, ponieważ Aniołówka do miejsca spotkania z Zimną Wodą pierwotnie pokonywała odległość ok. 3 km, a Zimna Woda 4,8 km]
Miazga (dopływ Wolbórki)

W zlewni Odry:
Ner
Gadka (dopływ Neru)
Dobrzynka (dopływ Neru)
Jasieniec (dopływ Neru)
Jasień (dopływ Neru)
Karolewka (dopływ Jasienia)
Lubczyna (dopływ Neru)
Olechówka (dopływ Jasienia)
Augustówka (dopływ Olechówki)
Łódka (dawniej nazywała się Ostroga, dopływ Neru)
Bałutka (dopływ Łódki). Uwaga: w GoogleMaps rzeka ta ma nazwę Bahitka.

Autorzy: Źródło:
Panoramy Łodzi
więcej zdjęć (230)
ul. Piękna
więcej zdjęć (52)