|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6
Lata 1966-1969 , Dla koneserów prawdziwy rarytas, widok z budynkiem przy Barlickiego 1 - 3, bardziej w lewo a tu już nie widoczny był ten przy Strzelców Bytomskich 2 Po przedwojennym lokalu o nazwie Zum Eiskeller powstał bielący się społemowski Albatros ( widok wewnątrz na ), Instytutu Śląskiego jeszcze nie ma ;-) Inne z tej serii na Źródło: slajd udostępniony dzięki uprzejmości pana Macieja Wysockiego. |
Jesteś pewny, że po "Albatrosie" nie ma śladu ? Według mnie ten jasny obiekt widoczny za przyczółkiem mostu to właśnie bar "Albatros". 2016-01-29 15:55:20 (10 lat temu)
do Gandalf: Masz rację, poprawiam opis 2016-01-29 16:30:14 (10 lat temu)
do foxi: Jeszcze zamiast "Po przedwojennym lokalu ... pozostał" napisz "W miejscu przedwojennego lokalu ... postawiono". "Albatros" który widzimy na tym zdjęciu to już nie restauracja mieszcząca się w przedwojennym budynku a postawiony po jego wyburzeniu prowizoryczny bar o tej samej nazwie. 2016-01-29 18:37:36 (10 lat temu)
do Gandalf: Ciągle mam mieszane uczucia co do Albatrosa, pani Maria P. z Opola pisze tak: "w 1964 roku był to jeszcze bardzo znany lokal na wolnym powietrzu, ulubione miejsce potańcówek" - skoro tak, to musiały to być jeszcze pozostałości po Zum Eiskeller gdzie w lewym dolnym rogu widać jeszcze szyld Albatros. Ten biały kiosk to chyba tylko kontynuacja działalności pod ta nazwą ale w innym obiekcie już po wyburzonym Zum Eiskeller. 2016-01-30 11:40:49 (10 lat temu)
do foxi: "Albatrosa" w przedwojennym budynku nie pamiętam, znam tylko ten widoczny na tym zdjęciu. Biały kiosk czy raczej pawilon to tylko jego część mieszcząca bufet, zaplecze magazynowe i 2-4 stoliki. Większość stolików stała na wolnym powietrzu przykryta brezentowym dachem rozwieszonym na stalowej konstrukcji. Na zdjęciu widać samą stalową konstrukcję, widocznie na zimę dach zdjęto. 2016-01-30 12:31:40 (10 lat temu)
do Gandalf: Tak, to pokrywa się ze wspomnieniami pani Krystyny P. z Opola, a pisze tak: "Kiedy chodziłam tam z rodzicami przełom lat 58- 62 to tych ruin nie było,między drzewami stały stoliki, a sam lokal to był ten "kiosk", miał dobudowaną wiatę pokrytą żółtawym eternitem. Często we wewnątrz nie było miejsca Myślę, że największym wzięciem cieszył się letnią porą.Zimą działalność skupiała się w tej "kioskowej" niewielkiej przestrzeni.Tańce pamiętam jak przez mgłę ale odbywały się w tym ogródku między drzewami był plac taneczny. Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka 2016-01-30 12:52:27 (10 lat temu)
do foxi: Dopisuję więc do tego "ciachowego zdjęcia" obiekt - Albatros ;-) Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka 2016-01-30 13:02:54 (10 lat temu)
Pan Andrzej H. z Opola pisze tak: "Opowiadał mi pan Szpunar, prezes opolskiego Społem, że to on wymyślił nazwę "Albatros". Bo kiedy rozwijano plandekę (na korbkę!) to ona się wybrzuszała do góry, jak skrzydła albatrosa. AH" - widoczne doskonale na Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link 2016-01-31 22:33:10 (10 lat temu)
do foxi: Odnosi się to chyba do "starego" Albatrosa tego w przedwojennym budynku, lokal na tym zdjęciu przejął nazwę po poprzedniku. 2016-01-31 23:19:06 (10 lat temu)
Albatros otwierany był 1-go Maja i kończył działalność około 15 września. Po Zum Eiskeller pozostała tylko część od strony ul. Strzelców Bytomskich. Pozostałość była parterowa. Widoczna jest ona na zamieszczonej fotografii. W czasie działalność baru letniego Albatros /taką nosił nazwę/ w parterowej budowli od jej zaplecza czynna była toaleta. Na fotografii widoczne są okienka toalety. Od ulicy Strzelców Bytomskich były dwa wejścia. Pierwsze od Piastowskiej do zakładu fryzjerskiego pana Edwarda Kurzawy, a drugie do sklepu spożywczego MHD /Miejski Handel Detaliczny/. Za tym budynkiem znajdowała się przestrzeń ogrodzona płotem, a następnie budynek nr 2. 2016-01-31 23:58:29 (10 lat temu)
do AndrzejK: Tak coś mi się kojarzyło, że wracając ze szkoły wstępowałem w tym miejscu do małego sklepiku spożywczego, jednak minęło sporo czasu i nie byłem pewny czy było to na pewno to miejsce. 2016-02-01 17:35:47 (10 lat temu)
Tu po prawej: Mogę zrobić skan i wykadrować. 2016-02-01 18:18:24 (10 lat temu)
do Oderstr.: Tak to ten kiosk pawilon, o którym pisze Gandalf a był na tym miejscu przed budynkiem Strzelców Byt.2 a Albatrosem na rogu. Jest on tu też widoczny całkiem po lewej, fragmencik. 2016-02-01 18:27:45 (10 lat temu)
do Oderstr.: Zrób to stworzymy samodzielny nowy obiekt 2016-02-02 19:45:33 (10 lat temu)
do foxi: Bardziej nie potrafię: 2016-02-02 21:26:50 (10 lat temu)
|
|
Na stronie od 2011 luty
15 lat 4 miesiące 7 dni |
![]() |
mosty
|