starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. opolskie Opole Rzeka Odra (Opole) Młynówka Zielony Mostek - Most Groszowy

Lata 1966-1969 , Dla koneserów prawdziwy rarytas, widok z budynkiem przy Barlickiego 1 - 3, bardziej w lewo a tu już nie widoczny był ten przy Strzelców Bytomskich 2 Po przedwojennym lokalu o nazwie Zum Eiskeller powstał bielący się społemowski Albatros ( widok wewnątrz na ), Instytutu Śląskiego jeszcze nie ma ;-) Inne z tej serii na Źródło: slajd udostępniony dzięki uprzejmości pana Macieja Wysockiego.

Skomentuj zdjęcie
Jesteś pewny, że po "Albatrosie" nie ma śladu ? Według mnie ten jasny obiekt widoczny za przyczółkiem mostu to właśnie bar "Albatros".
2016-01-29 15:55:20 (10 lat temu)
do Gandalf: Masz rację, poprawiam opis
2016-01-29 16:30:14 (10 lat temu)
do foxi: Jeszcze zamiast "Po przedwojennym lokalu ... pozostał" napisz "W miejscu przedwojennego lokalu ... postawiono". "Albatros" który widzimy na tym zdjęciu to już nie restauracja mieszcząca się w przedwojennym budynku a postawiony po jego wyburzeniu prowizoryczny bar o tej samej nazwie.
2016-01-29 18:37:36 (10 lat temu)
foxi
+1 głosów:1
do Gandalf: Ciągle mam mieszane uczucia co do Albatrosa, pani Maria P. z Opola pisze tak: "w 1964 roku był to jeszcze bardzo znany lokal na wolnym powietrzu, ulubione miejsce potańcówek" - skoro tak, to musiały to być jeszcze pozostałości po Zum Eiskeller gdzie w lewym dolnym rogu widać jeszcze szyld Albatros. Ten biały kiosk to chyba tylko kontynuacja działalności pod ta nazwą ale w innym obiekcie już po wyburzonym Zum Eiskeller.
2016-01-30 11:40:49 (10 lat temu)
do foxi: "Albatrosa" w przedwojennym budynku nie pamiętam, znam tylko ten widoczny na tym zdjęciu. Biały kiosk czy raczej pawilon to tylko jego część mieszcząca bufet, zaplecze magazynowe i 2-4 stoliki. Większość stolików stała na wolnym powietrzu przykryta brezentowym dachem rozwieszonym na stalowej konstrukcji. Na zdjęciu widać samą stalową konstrukcję, widocznie na zimę dach zdjęto.
2016-01-30 12:31:40 (10 lat temu)
do Gandalf: Tak, to pokrywa się ze wspomnieniami pani Krystyny P. z Opola, a pisze tak: "Kiedy chodziłam tam z rodzicami przełom lat 58- 62 to tych ruin nie było,między drzewami stały stoliki, a sam lokal to był ten "kiosk", miał dobudowaną wiatę pokrytą żółtawym eternitem. Często we wewnątrz nie było miejsca Myślę, że największym wzięciem cieszył się letnią porą.Zimą działalność skupiała się w tej "kioskowej" niewielkiej przestrzeni.Tańce pamiętam jak przez mgłę ale odbywały się w tym ogródku między drzewami był plac taneczny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2016-01-30 12:52:27 (10 lat temu)
do foxi: Dopisuję więc do tego "ciachowego zdjęcia" obiekt - Albatros ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2016-01-30 13:02:54 (10 lat temu)
Pan Andrzej H. z Opola pisze tak: "Opowiadał mi pan Szpunar, prezes opolskiego Społem, że to on wymyślił nazwę "Albatros". Bo kiedy rozwijano plandekę (na korbkę!) to ona się wybrzuszała do góry, jak skrzydła albatrosa. AH" - widoczne doskonale na
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2016-01-31 22:33:10 (10 lat temu)
do foxi: Odnosi się to chyba do "starego" Albatrosa tego w przedwojennym budynku, lokal na tym zdjęciu przejął nazwę po poprzedniku.
2016-01-31 23:19:06 (10 lat temu)
AndrzejK
+1 głosów:1
Albatros otwierany był 1-go Maja i kończył działalność około 15 września. Po Zum Eiskeller pozostała tylko część od strony ul. Strzelców Bytomskich. Pozostałość była parterowa. Widoczna jest ona na zamieszczonej fotografii. W czasie działalność baru letniego Albatros /taką nosił nazwę/ w parterowej budowli od jej zaplecza czynna była toaleta. Na fotografii widoczne są okienka toalety. Od ulicy Strzelców Bytomskich były dwa wejścia. Pierwsze od Piastowskiej do zakładu fryzjerskiego pana Edwarda Kurzawy, a drugie do sklepu spożywczego MHD /Miejski Handel Detaliczny/. Za tym budynkiem znajdowała się przestrzeń ogrodzona płotem, a następnie budynek nr 2.
2016-01-31 23:58:29 (10 lat temu)
do AndrzejK: Tak coś mi się kojarzyło, że wracając ze szkoły wstępowałem w tym miejscu do małego sklepiku spożywczego, jednak minęło sporo czasu i nie byłem pewny czy było to na pewno to miejsce.
2016-02-01 17:35:47 (10 lat temu)
Tu po prawej: Mogę zrobić skan i wykadrować.
2016-02-01 18:18:24 (10 lat temu)
do Oderstr.: Tak to ten kiosk pawilon, o którym pisze Gandalf a był na tym miejscu przed budynkiem Strzelców Byt.2 a Albatrosem na rogu. Jest on tu też widoczny całkiem po lewej, fragmencik.
2016-02-01 18:27:45 (10 lat temu)
do Oderstr.: Zrób to stworzymy samodzielny nowy obiekt
2016-02-02 19:45:33 (10 lat temu)
2016-02-02 21:26:50 (10 lat temu)
foxi
Na stronie od 2011 luty
15 lat 4 miesiące 7 dni
Dodane: 28 stycznia 2016, godz. 23:21:19
Źródło: Zbiory prywatne
Autor: Maciej Wysocki ... więcej (28)
Rozmiar: 1200px x 935px
13 pobrań
2839 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia foxi
Obiekty widoczne na zdjęciu
mosty
Zielony Mostek - Most Groszowy
więcej zdjęć (130)
Zbudowano: 1902
Dawniej: Elephantenbrücke, Regierungsbrücke, Neue Mühlgrabenbrücke, Pfenningbrücke
Zabytek: 2313/92 z 23.12.1992
Stalowy, secesyjny mostek dla pieszych zbudowano na miejscu drewnianej przeprawy (tzw. Mostu Słoniowego) w 1902 roku. Budowę rozpoczęto 2. grudnia, a obiekt oddano do użytku już 24. dnia owego miesiąca. Przy budowie skorzystano z istniejących kamiennych przyczółków i filaru - pozostałości z poprzedniej przeprawy. Całość przedsięwzięcia wyniosła 12 000 marek.

W 1912 roku podczas wichury na na górny dźwigar mostu przewróciła się topola, co wymusiło wymianę uszkodzonych elementów. Most odnawiano m.in. w 1914 oraz 1921 roku. W latach 30' XX wieku jego południową stroną poprowadzono rurociąg, co odebrało mu część uroku. Obiekt nie ucierpiał podczas działań wojennych 1945 roku.

Przed 1945 rokiem nazywano go Mostem Fenigowym (Pfennigbrücke), Mostem Słoniowym (Elefantenbrücke), Mostem Rejencyjnym (Regierungsbrücke) bądź po prostu nowym mostem na Młynówce (Neue Mühlgrabenbrücke). Obecnie, obok najczęściej stosowanej nazwy (Most Groszowy) posiada także wiele nazw umownych (np: Zielony Mostek czy Most Westchnień). Zwany jest także Mostem Zakochanych z uwagi na praktykowane na jego barierkach zaczepianie kłódek z wyznaniem miłości.

I choć mówi się, że "stara miłość nie rdzewieje" to większość ze wspomnianych kłódek pordzewiała już dawno, co dodatkowo zaburza estetykę tego pięknego niegdyś mostu.

oprac. Adam Krzyształowicz
Młynówka
więcej zdjęć (378)
Dawniej: Mühlgraben
Kanał - to ciśnie się na usta każdemu, kto po raz pierwszy zobaczy Młynówkę. Tymczasem kanał to rzecz sztucznie stworzona, a Młynówka jest naturalną odnogą Odry.

Nie wiadomo kiedy słowo "kanał" powstało w naszej świadomości. Niewykluczone, że dopiero po 1945 r., gdy w Opolu nastała Polska. Co ważne, na niemieckich mapach np. z 1928 r. jest nazwa "Der Mühlgraben", czyli Młynówka.

Nazwa tego odcinka Odry, który płynie między prawobrzeżnym Opolem a wyspą Pasieką, wzięła się od pracujących tu przez wieki młynów. Na prawym brzegu, od strony ul. Szpitalnej stał młyn miejski. Po drugiej stronie Młynówki, przy jazie stał młyn zamkowy z XIII w.

Od 1860 roku Młynówka stała się portem przeładunkowym. Ruch barek i statków odbywał się tu do roku 1913, kiedy to został oddany w Zakrzowie nowy port.

Na Ostrówku, cyplu Pasieki, zamontowany został dźwig portowy, stojący w pobliżu budynek spedycji wybudowany na miesjcu dawnych magazynów w 1823 roku, był doskonałym punktem obrotu towarów. Dla usprawnienia ruchu barek i statków zbudowana została w 1886 roku śluza na Młynówce. Ulica Piastowska nazwana została wtedy ulicą Portową (Hafenstrasse).

Nowa Trybuna Opolska
Rzeka Odra (Opole)
więcej zdjęć (399)
Dawniej: Oder
Restauracja "Albatros"
więcej zdjęć (26)
Dawniej: Etablissement zum Eiskeller
ul. Piastowska
więcej zdjęć (1608)
Dawniej: Hafen Strasse