starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 10 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Fotografia z archiwum Pana Jerzego Sz. Wieczorka.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2016-02-13 14:42:42 (10 lat temu)
do Piotr Maj: Datowanie trzeba uściślić.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2016-02-13 14:48:28 (10 lat temu)
do mamik: Będę zaciągać pasa, poszperam popytam.
2016-02-13 14:51:11 (10 lat temu)
do mamik: Udało się :)
2016-02-14 04:48:04 (10 lat temu)
do Piotr Maj: Czy to co tu widać jest skanem z odbitki wyjętej z szuflady? czy też kopia skanu sprzed kiilkunastu lat?
2016-02-14 09:17:43 (10 lat temu)
do esski : Nie wiem.
2016-02-14 09:29:08 (10 lat temu)
do Piotr Maj: No to może sie uda wyrwać więcej... 800 pixeli to w obecnych czasach zdecydowanie za mało.
2016-02-14 11:32:55 (10 lat temu)
Piotr Maj
Na stronie od 2015 grudzień
10 lat 6 miesięcy 3 dni
Dodane: 13 lutego 2016, godz. 14:41:11
Źródło: Zbiory prywatne
Autor: Wiktor Kwietniewski ... więcej (3)
Rozmiar: 1200px x 815px
29 pobrań
3964 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Piotr Maj
Obiekty widoczne na zdjęciu
zakłady przemysłowe
Cementownia "Grodziec"
więcej zdjęć (133)
Zbudowano: 1857
Zlikwidowano: 1979
Cementownia Grodziec – cementownia mieszcząca się w Grodźcu (dzielnicy Będzina). Została uruchomiona w 1857 roku i była pierwszą w Polsce (wówczas pod zaborem rosyjskim), a zarazem piątą cementownią na świecie.
Była to fabryka cementu portlandzkiego. Właścicielem był Jan Ciechanowski, a pierwszym dyrektorem był inż. Emil Konarzewski, który prowadził zakład przez 20 lat.
Stanisław Ciechanowski, syn Jana, wydzierżawił, a w 1925 roku sprzedał Cementownię koncernowi belgijskiemu Solvay. Koncern Solvay prowadził rozbudowę zakładu aż do 1939 roku. Równolegle z rozwojem Cementowni nastąpiła ogólna poprawa sytuacji materialnej załogi, wybudowano mieszkania i inne obiekty socjalne.
Cement produkowany w tej fabryce był używany między innymi przy budowie Obszaru Warownego Śląsk.
Przez długi czas pod Cementownią utrzymywano filar oporowy w zalegającym pod tym obiektem pokładzie węgla o grubości 1,8 m. Na skutek wyeksploatowania go przez Kopalnię "Grodziec", nastąpiły nieodwracalne szkody w obiekcie Cementowni i 31 lipca 1979 roku wstrzymana została działalność produkcyjna zakładu.
ul. Barlickiego Norberta
więcej zdjęć (251)
Dawniej: Piłsudskiego, Kościuszki (1945-1975)