starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. łódzkie Łódź Zdrowie ul. Karolewska Krańcówka tramwajowa Dworzec Kaliski

1944 , Krańcówka (weksel) tramwajowa przy dworcu kolejowym Łódź Kaliska ;)

Skomentuj zdjęcie
Skrót LES na wagonach oznacza ich przynależność do firmy Litzmannstädter Elektrische Strassenbahn, której tramwaje kursowały na ulicach L-stadt. Tramwaje podmiejskie należały do LEZ - Litzmannstädter Elektrische Zufuhrbahnen. Przed wojną tramwaje miejskie KEL nie zapuszczały się poza Łódź. Tramwaje podmiejskie ŁWEKD za przejazd przez Łódź, np. z Chocianowic do Helenówka musiały płacić. Jak wyglądała organizacja przewozów podczas wojny, tego nie wiem. Dwójka w L-stadt jeździła początkowo sprzed szpitala Biera do Łagiewnickiej/Biegańskiego. Może LES jeździł także poza L-stadt. A może to nie są Pabianice?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2016-03-26 20:54:09 (10 lat temu)
do zeto: Jedno ze zdjęć Pabianic okazało się być ujęciem wykonanym w Zdunach.. Zatem wrzuce do Łódź NN
2016-03-26 21:57:03 (10 lat temu)
Krańcówka (weksel) tramwajowa przy dworcu kolejowym Łódź Kaliska ;)
2016-04-02 20:45:18 (10 lat temu)
esski
Na stronie od 2009 październik
16 lat 8 miesięcy 7 dni
Dodane: 24 marca 2016, godz. 1:41:19
Rozmiar: 1282px x 838px
28 pobrań
2596 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia esski
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1913
Zlikwidowano: 1986
W 1913 r. przez teren ogrodów Milscha przebito do ul. Towarowej dalszy ciąg ul. Kopernika. Umożliwiło to przedłużenie linii tramwajowej do Dworca Kaliskiego. Na ul. Kopernika linia była jednotorowa, ale jej odcinek od wylotu tej ulicy poprowadzony ulicami Towarową i Karolewską był już dwutorowy. Krańcówka mijankowa została usytuowana na ul. Karolewskiej przed wschodnim wiaduktem. W 1924 r. zarząd KEŁ podjął decyzje o przeniesieniu krańcówki na plac przed dworcem. Nastąpiło to prawdopodobnie w końcu lat 20. Nową krańcówkę mijankową zlokalizowano po wschodniej stronie placu. W 1934 r. wybudowano skrót od ul. Kopernika wprost pod wiadukt na ul. Karolewskiej i przy tym dodano ślepy tor manewrowy prowadzący do zachodniego wiaduktu połączony z torem wyjazdowym z krańcówki w kierunku centrum miasta. W 1947 r. krańcówkę przebudowano - uzyskała ona formę pętli lewostronnej, której pojedynczy tor obiegał plac. Po zachodniej stronie placu przy przystanku dla wsiadających wybudowano mijankę. Po przedłużeniu w 1955 r. linii tramwajowej w kierunku Retkinii pętla stała się pętlą pośrednią jednostronną. Pętla była wykorzystywana w ruchu liniowym do 1978 r. Najdłużej, bo od początku do 1971 r., na krańcówce kończyły bieg pociagi linii nr 8. Od 1969 r. przez pewien czas przystanek tramwajowy z charakterystycznym zadaszeniem zinetgrowany był z przystankiem początkowym linii autobusowych nr 78 i linii pospiesznej G. W latach późniejszych z kolei korzystały z niego jako przystanku przesiadkowego autobusowe linie nocne. W 1986 r. w związku z rozpoczęciem przebudowy dworca i układu komunikacyjnego w jego sąsiedztwie pętla tramwajowa została zlikwidowana.
ul. Karolewska
więcej zdjęć (354)