starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 32 głosy | średnia głosów: 6

Kresy Rzeki w Polsce Rzeka Wisła Ujęcie wody "Gruba Kaśka"

29 sierpnia 2015 , "Gruba Kaśka" i "Chudy Wojtek" z mostem Siekierkowskim i wschodzącym Księżycem w tle.

Skomentuj zdjęcie
Jarosław Budyta
+2 głosów:2
Nietypowo, ale regulaminowo :)
2016-04-02 21:33:50 (10 lat temu)
do Jarosław Budyta: Płaszczyzna ekliptyki nachylona pod kątem ok. 36 stopni co daje 90 - 36 = ok. 54 stopni szerokości geograficznej, to by się z grubsza zgadzało bo tak jest pod warunkiem, że zdjęcie jest dobrze wypoziomowane :)
2016-04-02 21:55:51 (10 lat temu)
do Neo[EZN]: Jest dobrze wypoziomowane :) Mam poziomicę w aparacie, a gdyby się coś bujnęło to prostuję.
2016-04-02 22:04:37 (10 lat temu)
Fotomontage?
2016-04-02 22:08:14 (10 lat temu)
Udane. Multiekspozycja chyba 10 ekspozycji.
2016-04-02 22:14:55 (10 lat temu)
do cracusiac: Aż tak dobry w PS nie jestem aby taki fotomontaż zrobić. Na dodatek z odbiciami księżyca w wodzie. Trzeba sprawdzić gdzie wschodzi, ustawić aparat na statywie, odpalić wyzwalanie migawki z interwałometrem np. tak jak tu co 3 min i czekać, aż księżyc wyjdzie z kadru. Potem do domu, odpalić taki programik Startrails i skleić wszystkie klatki w jedno zdjęcie.
2016-04-02 22:18:17 (10 lat temu)
Super ujecie!!!
2016-04-02 22:22:49 (10 lat temu)
do Jarosław Budyta: Wszystko mozliwe, tylko zastanawiam sie dlaczego w tym czasie nie zarejestrowano zadnego poruszenia, czy to holownika, czy to jakiegos "kajakarza", /prawo na dole/.
2016-04-02 22:23:57 (10 lat temu)
do Askofer: Ogólnie było ponad 20 zdjęć co 1,5 min. Robię tak profilaktycznie, a potem co drugą wywalam bo by się nałożyły księżyce. Tu jest 12 zdjęć. 10 z księżycem i jeszcze dwa odbicia w wodzie, gdy księżyc wyszedł już z kadru.
2016-04-02 22:24:42 (10 lat temu)
do cracusiac: "Chudy Wojtek" był dobrze zacumowany, a kajak wyrobił się w czasie na tym odcinku, więc go raz złapało w tej serii.
2016-04-02 22:27:44 (10 lat temu)
do cracusiac: "Chudy Wojtek" to nie holownik a statek-spulchniacz hydrauliczny
2016-04-02 22:35:11 (10 lat temu)
Jarosław Budyta
Na stronie od 2011 październik
14 lat 8 miesięcy 22 dni
Dodane: 2 kwietnia 2016, godz. 21:30:23
Autor zdjęcia: Jarosław Budyta
Rozmiar: 1680px x 1399px
1 pobranie
1732 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Jarosław Budyta
Obiekty widoczne na zdjęciu
Ujęcie wody "Gruba Kaśka"
więcej zdjęć (21)
Architekt: Hipolit Rutkowski
Zbudowano: 1964

Gruba Kaśka została wzniesiona w 1964 r. W 2002 r. została wyremontowana wizualnie i technicznie oraz zwiększono przepustowość. Oddano ją ponownie do użytku w styczniu 2003 r. Pobiera wodę z kilkunastu promieniście ułożonych drenów, które znajdują się ok. 6 metrów pod dnem i 300-metrowym rurociągiem pompuje ją na brzeg. Rurociąg ten znajduje się w podwodnym tunelu, którym obsługa może także dostać się do wnętrza budowli.

umiejscowienie wzdłużne – 509 km biegu Wisły

umiejscowienie poprzeczne – 186 m od zachodniego brzegu

układ drenów – promienisty

ilość drenów – 15

głębokość umiejscowienia drenów – 4–8 m.

łączna długość drenów – 1472 m.

data uruchomienia – 22 września 1964 r.

wydajność – 90–120- tys. m³ na dobę



Wikipedia


Rzeka Wisła
więcej zdjęć (6)
Wisła (łac. i ang. Vistula, niem. Weichsel) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.

Źródła rzeki znajdują się w południowej Polsce, na wysokości 1107 m n.p.m., na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Zasadniczy kierunek biegu Wisły jest południkowy. Wisła posiada deltę i uchodzi do Zatoki Gdańskiej.

Źródła rzeki znajdują się w południowej Polsce, na wysokości 1107 m n.p.m. (Czarna Wisełka) i 1080 m n.p.m. (Biała Wisełka), na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.

Wisła ma trzy potoki źródłowe: Białą Wisełkę, główny górny bieg Czarną Wisełkę oraz Malinkę. Biała i Czarna Wisełka uchodzą do Jeziora Czerniańskiego, od którego płyną pod wspólną nazwą jako Wisełka. Po złączeniu nurtu z potokiem Malinka płynie już jako Wisła.

W miejscowości Biała Góra koło Sztumu około 50 km od ujścia rozdzielając się na dwa ramiona Leniwka (lewe) i Nogat (prawe), tworzy szeroką deltę zwaną Żuławami. W miejscowości Gdańska Głowa od Leniwki oddziela się w kierunku wschodnim kolejne ramię zwane Szkarpawa w celu ochrony przeciwpowodziowej zamknięte śluzą. Kolejne ramię Martwa Wisła oddziela się w Przegalinie. Uchodzi do Zatoki Gdańskiej.

Do XIV wieku ujście Wisły dzieliło się na główne wschodnie ramię Wisłę Elbląską i mniejsze zachodnie ramię Wisłę Gdańską. Od roku 1371 głównym ramieniem stała się Wisła Gdańska. Po powodzi w 1840 roku tworzy się dodatkowe ramię Wisła Śmiała. W latach 1890-1895 wykonano przekop koło Świbna.

Dorzecze Wisły zajmuje powierzchnię 194 424 km² (w Polsce 168,7 tys. km²). Urzeźbienie dorzecza Wisły charakteryzuje średnie wzniesienie 270 m n.p.m., przy czym przeważająca część dorzecza (55%) położona jest na wysokościach 100-200 m n.p.m.; od 100-300 m zawiera się ponad 3/4 dorzecza. Najwyższy punkt dorzecza leży na wysokości 2655 m n.p.m. (szczyt Gerlach w Tatrach). Cechą dorzecza Wisły jest asymetria – w znacznej mierze konsekwencja kierunku nachylenia Niżu Środkowoeuropejskiego ku północnemu zachodowi i kierunku spływu wód lodowcowych, przy równocześnie znacznej predyspozycji w budowie starszego podłoża. Asymetria dorzecza (prawostronnego do lewostronnego): 73-27%.

Wisła jest połączona za pomocą kanałów z:

* Odrą – Kanałem Bydgoskim, Notecią i Wartą (droga wodna Wisła - Odra)
* Niemnem – Kanałem Augustowskim i Czarną Hańczą
* Dnieprem – Kanałem Dnieprzańsko-Bużańskim i Prypecią.

Źródło [ Wikipedia]