starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 15 głosów | średnia głosów: 5.97
Skomentuj zdjęcie
Stary Cmentarz ul. Karwacjanów .
2012-08-10 20:01:52 (13 lat temu)
do ZPKSoft: A od kogo jest taka nazwa ulicy?
2012-08-10 20:10:29 (13 lat temu)
do Dariusz Milka: Karwacjanie to założyciele Gorlic. W 1496 r. zmieniają nazwisko na Gorliccy.
2012-08-10 20:14:47 (13 lat temu)
do ZPKSoft: A w liczbie pojedynczej to był Karwacjan?
2012-08-11 10:14:22 (13 lat temu)
do Dariusz Milka: Tak, począwszy od Dersława I Karwacjana, który w 1354 r. założył Gorlice.
2012-08-11 13:02:15 (13 lat temu)
do ZPKSoft: Dzięki za info. Nietypowe to nazwisko. A może wiesz skąd się wywodzili?
2012-08-11 13:20:22 (13 lat temu)
do Dariusz Milka: Mnie to wygląda na imię a nie nazwisko, takie mam skojarzenie.
2012-08-11 13:27:03 (13 lat temu)
do Dariusz Milka: Tym bardziej że z tamtych latach nazwisk nie było, były przydomki, a imiona były ;)
2012-08-11 13:30:43 (13 lat temu)
do pawulon: No tak sensu stricte nie było. Ale wiele z nich z tego okresu traktujemy jak nazwiska; choćby Wincenty Kadłubek że nie wspomnę Gala Anonima.
2012-08-11 13:46:13 (13 lat temu)
do Dariusz Milka: Co nie zmienia faktu że to nie nazwiska tylko pseudonimy.
2012-08-11 13:53:27 (13 lat temu)
do pawulon: Nie bądź taki purysta bo prędzej czy później tobie też coś znajdziemy.
2012-08-11 14:07:08 (13 lat temu)
do Dariusz Milka: Takich wiadomości już nie mam, musisz sam poszukać.
2012-08-11 14:21:53 (13 lat temu)
do Dariusz Milka: Podobno z Cahros w południowej Francji
2012-08-11 14:31:22 (13 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do Dariusz Milka: Wczoraj kazałeś Zygmuntowi albo WW trzymać się faktów, więc sam się trzymaj. Nazwisk wtedy nie było więc nie ma tematu.
2012-08-11 14:43:39 (13 lat temu)
do pawulon: Co innego pisać coś WBREW faktom a co innego używać terminologii przybliżonej, w dodatku zrozumiałej dla pewnej grupy która się komunikuje.
2012-08-11 16:00:38 (13 lat temu)
do Cristoforo: A to dzięki.
2012-08-11 16:00:59 (13 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 13 dni
Dodane: 24 marca 2010, godz. 16:23:40
Rozmiar: 920px x 590px
10 pobrań
4070 odsłon
5.97 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki
Zbudowano: 1913

Pomnik wybudowano staraniem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w 1913 r. w 50-tą rocznicę wybuchu powstania. Projektantem był architekt Zygmunt Fedorski, który zbudował go za darmo. Podczas I wojny światowej pomnik został dotkliwie zniszczony. W 1963 r. odnowiony staraniem zarządu Gorlickiego Rzemiosła. Marmurowe tablice zawieszone na bokach cokołu pomnika, a zawierające nazwiska uczestników powstania pochodzących z Gorlic, ufundowała gorlicka Polonia w Stanach Zjednoczonych. W 2013 r. poddany kolejnej renowacji, podczas której dobudowano stalowy krzyż


Cmentarz parafialny
więcej zdjęć (16)
Zabytek: A-836 z 30.09.1997

Cmentarz rzym.-kat., który stał się terenem zaciętych walk w czasie I wojny światowej. Wpisany do rejestru zabytków 30.09.1997 r. Za szczególne obiekty objęte ochroną konserwatorską uważa się kaplice Potockich i Miłkowskich oraz ogrodzenie.


ul. Karwacjanów
więcej zdjęć (30)