starsze
Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0
Skomentuj zdjęcie
Dürgoy Marcin
Na stronie od 2019 grudzień
6 lat 6 miesięcy 15 dni
Dodane: 6 stycznia 2022, godz. 20:34:04
Źródło: zbiory prywatne
Rozmiar: 1009px x 1410px
0 pobrań
264 odsłony
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Dürgoy Marcin
Obiekty widoczne na zdjęciu
zakłady przemysłowe
Zbudowano: 1889
Dawniej: Mechnische Papierwaren Fabrik, Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych
Zakłady wyrobów papierniczych Richarda Chutscha pod nazwą Mechnische Papierwaren Fabrik stanęły na Przedmieściu Oławskim w 1889 roku. W następnych latach powstają kolejne obiekty związane z fabryką: w 1903 roku przy ówczesnej ul. Tauentzienstraße budynek mieszkalny projektu Maksa Günthera, a w 1907 fabryczny magazyn. Po drugiej wojnie światowej przy tej samej ulicy, zmienionej na Kościuszki, rozpoczęły działalność Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych, produkowano tam m.in. popularne w całej Polsce zeszyty i bloki rysunkowe. 
Z rejestru przedsiębiorstw skreślono we wrześniu 2004 r.
Agonia fabryki trwała do 2012 r. tj. do czasu podjęcia decyzji o wyburzeniu części zabudowań, dobudowaniu nowych i adaptacji istniejących do celów mieszkalnych (lofty).
ul. Kościuszki Tadeusza, gen.
więcej zdjęć (3544)
Dawniej: Tauentzien Strasse, Neue Tauentzien Strasse
Ulica nabrała miejskiego charakteru po 1807 r., co związane było z wyburzeniem fortyfikacji miejskich. Jednak już wcześniej w tym miejscu biegła jedna z głównych dróg Przedmieścia Świdnickiego. W 1823 r. do ulicy przyłączono odcinek między ul. Dworcową i ul. Pułaskiego zwany Małym Wygonem. Wtedy też oficjalnie wprowadzono nazwę Tauentzienstr. Patronem został pruski generał Friedrich Bogislav von Tauentzien (1710-1791). W 1863 r. do ulicę ponownie przedłużono, tym razem do połączenia z ul. Traugutta i ul. Krakowską. Nowy odcinek dla odróżnienia od starszego nazwano Neue Tauentzien Strasse. Posiadał ona także odrębną numerację. Stan taki trwał do pierwszych lat XX wieku. Wtedy zdecydowano się na połączenie całej ulicy pod jedną nazwą i z jedną numeracją.

W 1945 roku zdecydowana większość zabudowy uległa zniszczeniu. Trochę mniej zniszczeń zanotowano we wschodnim odcinku ulicy. Ulica jako jedna z pierwszych po wojnie otrzymała nowego patrona. 25 lipca 1945 r. został nim generał, bojownik o niepodległość Polski Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko (1746-1817). W kolejnych latach w mijscu zniszczonych w czasie wojny kamienic wzniesiono bloki.