starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 16 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. pomorskie Gdynia Redłowo al. Zwycięstwa Zajezdnia autobusowo-trolejbusowa WPK

Lata 1949-1951 , Trolejbus m-ki Henschel w zajezdni w Gdyni - Redłowo.

Skomentuj zdjęcie
Krzyś_
+1 głosów:1
Na stronie ZKM jest to zdjęcie w lepszej jakości, z opisem:
"gdyński trolejbus Henschel, nr inw. 206 z przyczepą na terenie zajezdni w Redłowie"

2021-08-11 16:14:17 (4 lata temu)
Desperado
+1 głosów:1
do Krzyś_: Dzięki. Podmieniłem i dopisałem do Redłowa. Nie mam pojęcia gdzie była zajezdnia.
2021-08-11 16:22:08 (4 lata temu)
Aleja Zwycięstwa 96-98
2021-08-11 16:24:37 (4 lata temu)
Desperado
Na stronie od 2015 lipiec
10 lat 11 miesięcy 6 dni
Dodane: 23 listopada 2016, godz. 20:41:03
Aktualizacja: 11 sierpnia 2021, godz. 16:19:21
Rozmiar: 1430px x 1075px
26 pobrań
3727 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Desperado
Obiekty widoczne na zdjęciu
Dawniej: Międzykomunalne Zakłady Komunikacyjne Gdańsk-Gdynia

Obsługiwała ruch od koćca lat trzydziestych. W latach 1939 - 1945 okupant przystosował ją do napraw samolotów, a po wojnie zajmowały ją Państwowe Zakłady Samochodowe nr 6.

We wrześniu 1947 r. dla potrzeb komunikacji miejskiej przekazano zajezdnię, gdzie przeniósł się cały tabor oraz warsztaty trolejbusowe. W okresie 1956-1966 rozpoczęto i kontynuowano budowę zajezdni trolejbusowej na terenie przyległym do istniejącej zajezdni autobusowo-trolejbusowej.


Henschel
więcej zdjęć (4)
Zbudowano: 1943
Zlikwidowano: 1960
Trolejbusy w Gdyni
więcej zdjęć (8)

Komunikacja trolejbusowa w Gdyni została uruchomiona podczas II WŚ przez Niemców dnia 18 września 1943 - uruchomiono wówczas nienumerowaną linię od budynku Zarządu Miejskiego przy ul. Świętojańskiej do Dworca PKP - Gdynia Chylonia. Po zakończeniu wojny, w 1946 r. komunikacja trolejbusowa została reaktywowana z wykorzystaniem pojazdów pozostałych po okupantach, a następnie rozbudowana w nowych kierunkach; na Orłowo (i dalej do Sopotu od 1947 r.), Oksywie i Mały Kack w 1949 r. i Stocznię. W następnych latach sieć ulegała dalszej rozbudowie: wydłużono trakcję ze stacji Chylonia do Cisowej (1955 r.) i trakcję na Oksywiu do Portu Wojennego (1964 r.) a w 1966 r. utworzono odcinek do Stoczni Gdynia. Koniec lat 60-tych i lata 70-te to lata regresu - skasowano wówczas m.in. w 1972 r. (jak dotąd bezpowrotnie) linie na Oksywie i do Stoczni. W latach 1978-1979 zawieszono także linię do Sopotu.

Od końca lat 70-tych XX w. sieć trolejbusowa została stopniowo przywrócona na zlikwidowane wcześniej odcinki (z wyjątkiem Oksywia) a w kolejnych latach prowadzono jej rozbudowę na zupełnie nowych odcinkach: przedłużenie z Małego Kacka do Karwin (1989 r.) i następnie dalej rozgałęzienia od Karwin: do Dąbrowy (2005 r.) i Kaczych Buków (2006 r.). Z kolei w północnej części miasta poprowadzono nowe trakcje do stacji SKM (1995 r.) i do Pustek Cisowskich (1996 r.). Sukcesywnie przebudowywano również trakcję na Śródmieściu W 2007 r. oddano do użytku nową zajezdnię trolejbusów przy ul. Zakręt do Oksywia.


al. Zwycięstwa
więcej zdjęć (124)