starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 6

Kresy woj. pomorskie Gdynia Komunikacja miejska w Gdyni Trolejbusy w Gdyni

1959 , Trolejbusy na ulicy Morskiej w Gdyni. Żródło : ZKM Gdynia

Skomentuj zdjęcie
Zdjęcie zrobione na ul. Czerwonych Kosynierów (obecnie ul. Morska). Bydynki w tle po lewej stronie to Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych (Morska 77). Zdjęcie zostało zrobione w latach 1958-1960. Trolejbus z tyłu linii 22 to francuska Vetra VBR-4, który jeździł w Gdyni do 1960 roku, natomiast autobus z prawej strony to SAN H01 produkowany od 1958 roku.
2016-11-25 22:23:23 (9 lat temu)
Uzupełnienie. Na stronie ZKM Gdynia znalazłem to zdjęcie z opisem, że trolejbus po lewej nr inw. 201 to Henschel (pierwszy w gdyńskiej sieci trolejbusowej, eksploatowany od 1943 r.). Zdjęcie pochodzi z 1959 roku.
2016-11-25 22:40:39 (9 lat temu)
Gwoli ścisłości, to budynek Technikum Hotelarsko-Gastronomicznego jest zasłonięty przez jadący trolejbus. Widoczne skrzydło w latach 70-tych zajmowało Technikum Odzieżowe a wcześniej bodaj Technikum Ekonomiczne.
2016-12-08 21:55:39 (9 lat temu)
Desperado
Na stronie od 2015 lipiec
10 lat 11 miesięcy 6 dni
Dodane: 23 listopada 2016, godz. 20:45:17
Źródło: inne
Rozmiar: 1100px x 731px
30 pobrań
3876 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Desperado
Obiekty widoczne na zdjęciu
Trolejbusy w Gdyni
więcej zdjęć (8)

Komunikacja trolejbusowa w Gdyni została uruchomiona podczas II WŚ przez Niemców dnia 18 września 1943 - uruchomiono wówczas nienumerowaną linię od budynku Zarządu Miejskiego przy ul. Świętojańskiej do Dworca PKP - Gdynia Chylonia. Po zakończeniu wojny, w 1946 r. komunikacja trolejbusowa została reaktywowana z wykorzystaniem pojazdów pozostałych po okupantach, a następnie rozbudowana w nowych kierunkach; na Orłowo (i dalej do Sopotu od 1947 r.), Oksywie i Mały Kack w 1949 r. i Stocznię. W następnych latach sieć ulegała dalszej rozbudowie: wydłużono trakcję ze stacji Chylonia do Cisowej (1955 r.) i trakcję na Oksywiu do Portu Wojennego (1964 r.) a w 1966 r. utworzono odcinek do Stoczni Gdynia. Koniec lat 60-tych i lata 70-te to lata regresu - skasowano wówczas m.in. w 1972 r. (jak dotąd bezpowrotnie) linie na Oksywie i do Stoczni. W latach 1978-1979 zawieszono także linię do Sopotu.

Od końca lat 70-tych XX w. sieć trolejbusowa została stopniowo przywrócona na zlikwidowane wcześniej odcinki (z wyjątkiem Oksywia) a w kolejnych latach prowadzono jej rozbudowę na zupełnie nowych odcinkach: przedłużenie z Małego Kacka do Karwin (1989 r.) i następnie dalej rozgałęzienia od Karwin: do Dąbrowy (2005 r.) i Kaczych Buków (2006 r.). Z kolei w północnej części miasta poprowadzono nowe trakcje do stacji SKM (1995 r.) i do Pustek Cisowskich (1996 r.). Sukcesywnie przebudowywano również trakcję na Śródmieściu W 2007 r. oddano do użytku nową zajezdnię trolejbusów przy ul. Zakręt do Oksywia.


Henschel
więcej zdjęć (4)
Zbudowano: 1943
Zlikwidowano: 1960
ul. Morska
więcej zdjęć (462)
Dawniej: Albert Forster Strasse, Czerwonych Kosynierów