starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 5.86

Kresy woj. kujawsko-pomorskie Toruń Stare Miasto ul. Królowej Jadwigi Torowisko (ul. Królowej Jadwigi)

26 listopada 2016 , Fragment ulicy Królowej Jadwigi po remoncie. Na deptaku w pobliżu Rynku Nowomiejskiego ułożono fragment torów, które mają przypominać torunianom, że kilkadziesiąt lat temu po głównej ulicy Starego Miasta jeździł tramwaj.
Widok w kierunku Rynku Nowomiejskiego.

Skomentuj zdjęcie
To oryginalne, czy specjalnie ułożone na pamiątkę?
2016-11-27 18:33:14 (9 lat temu)
augiasz
 
do zygmunt_ra: Wydaje się że to drugie
2016-11-27 18:56:48 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: Nie jestem torunianinem i trudno mi coś w tej materii powiedzieć ale w/g mnie to oryginały. Nawet kostka na ulicy - na tym odcinku, gdzie pozostawiono torowisko - jest inna niż na pozostałej części ulicy. Jedno co pewne to to, że w tym miejscu do lat 70 -tych XX wieku przebiegała linia tramwajowa.
2016-11-27 19:16:33 (9 lat temu)
zygmunt_ra
+2 głosów:2
Dzięki za info. Toruń trochę znam, ale tych torów nie pamiętam. Odczucie miałem podobne, jak kolega augiasz. Pogrzebałem chwilę w sieci i wychodzi na to, że jednak są położone potem, w ramach realizacji projektu przebudowy ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi, vide: - cyt:" Na deptaku w pobliżu Rynku Nowomiejskiego ułożono fragment torów, które mają przypominać torunianom, że kilkadziesiąt lat temu po głównej ulicy Starego Miasta jeździł tramwaj". A więc, nie będzie to "zachowane" torowisko a jedynie położony fragment, w latach 2008-2009.
2016-11-27 23:39:14 (9 lat temu)
do zygmunt_ra: No to zagadkę mamy rozwiązaną :-) Opis pod zdjęciami z "torowiska" przy ulicy Królowej Jadwigi zmieniłem.
2016-11-28 06:14:40 (9 lat temu)
augiasz
 
do zygmunt_ra: Dzięki!
2016-11-28 08:09:13 (9 lat temu)
legion
Na stronie od 2013 listopad
12 lat 7 miesięcy 14 dni
Dodane: 27 listopada 2016, godz. 18:10:38
Autor zdjęcia: legion
Rozmiar: 1096px x 1500px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: Canon PowerShot SX510 HS
1 / 80sƒ / 4ISO 1605mm
1 pobranie
845 odsłon
5.86 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia legion
Obiekty widoczne na zdjęciu
nieużywane torowiska
Zbudowano: 2008-2009
ul. Królowej Jadwigi
więcej zdjęć (137)
Dawniej: Elisabeth Strasse
Ulica Królowej Jadwigi jest fragmentem najważniejszego traktu pieszego łączącego Rynek Nowomiejski ze Staromiejskim. Leży na Nowym Mieście, prowadzi od zbiegu Rynku Nowomiejskiego z ul. Prostą, krzyżuje się z ulicami Małe i Wielkie Garbary i dochodzi do zbiegu ulic Strumykowej oraz Przedzamcze, gdzie rozpoczyna swój bieg ul. Szeroka. Dawniej łączyła ona nieistniejącą dziś Bramę Wielką (Kotlarską) z północno-zachodnim narożnikiem Rynku Nowomiejskiego.
W średniowieczu nazywana była ul. Sadlarską (Smergasse, Smehergasse, Schmergasse, Schmier Gasse), co mogło odnosić się do smaru, mazidła (z niem. die Schmiere) jakiego to używali zamieszkujący ją od średniowiecza przedstawiciele cechów metalowych, przede wszystkim ślusarzy. W okresie zaborów jej nazwę zmieniono na ulicę Elżbiety (Elisabethstraße). Od 1926 r. nosi obecną nazwę, z przerwami w okresie okupacji (przywrócono wówczas jej niemiecką nazwę z okresu zaborów) oraz w latach 1950-1956 (przemianowano ją na ul. Stalingradzką).