| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - ul. Gdańska
(129)
1
2
3
Więcej (182)
Obiekty w okolicy
Gdańska 82
30
m
Bydgoszcz
Gdańska 86
31
m
Bydgoszcz
Gdańska 80
45
m
Bydgoszcz
Gdańska 101
56
m
Bydgoszcz
Gdańska 99
56
m
Bydgoszcz

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Gdańska 84

Architekt: Karl Bergner (9 realizacji)
Zbudowano: 1898-1899
Zabytek: -
Willa Carla Grosse

Położenie

Budynek stoi nieco cofnięty we wschodniej pierzei ul. Gdańskiej, na rogu ul. Zamoyskiego.

Historia

Willa powstała w latach 1898-1899 według projektu architekta Karla Bergnera na zamówienie Carla Grosse. Prowadził on jedyną w Bydgoszczy fabrykę korka Ostdeutsche Kork-Fabrik, mającą tu swoją siedzibę. Jeden z kolejnych właścicieli - hurtownik drewna Otto Schmidt – w latach 1918-1920 wzbogacił willę o oryginalny, zachowany do dzisiaj wystrój wnętrza.

Budynek wielokrotnie przebudowywano w związku z potrzebami kolejnych użytkowników. W latach 20. XX w. willę kupiła polska, berlińska, a potem hollywoodzka aktorka Apolonia Chałupiec, bardziej znana jako Pola Negri.

Od Poli Negri posiadłość wykupił Jan Kłossowski, bydgoski
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
W czasie II WŚ soldatenheim mieściło się willi przy ul.Gdańskiej 84
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Poprawka
2016-01-16 21:49:03 (10 lat temu)
Dwa pozostałe zdjęcia wnętrza willi również można przypisać do Gdańskiej 84
2016-01-17 06:52:00 (10 lat temu)
labeo7
 
do Maciej W.: Jeśli nie było więcej, to lokalizacja ustalona. Okna bardzo podobne.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2016-01-16 23:22:03 (10 lat temu)
do labeo7: Stolarka okienna wyraźnie inna - szprosy na zdjęci układają się dwa pionowo i jeden poziomo, podczas gdy w willi tworzą krzyż.
2016-01-17 09:42:17 (10 lat temu)
do bydgoszczak: Szczebliny wg Twojego opisu również występują w tej willi.
2016-01-17 10:11:37 (10 lat temu)
do Maciej W.: W willi układ 1 poziomy i jeden pionowy
2016-01-17 10:12:25 (10 lat temu)
do bydgoszczak: Spójrz na okna z "balkonem"
2016-01-17 10:16:40 (10 lat temu)
do Maciej W.: Okno na zdjęciu nie jest balkonowe
2016-01-17 10:18:50 (10 lat temu)
do bydgoszczak: Piszę tylko, że okna z Twoim opisem występują w tej willi a które to okno to nie mam pojęcia. Ja na zdjęciu widzę szczebliny w układzie krzyża. Zdjęcie okna jest zrobione z ukośnej perspektywy tak więc być może to złudzenie optyczne i lewą stronę poziomej szczebliny przysłania framuga co znacznie skraca jej długość. Jedno czego jestem pewien, że w czasie II wojny w tej właśnie willi był Soldatnheim.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka
2016-01-17 10:33:23 (10 lat temu)
labeo7
 
do Maciej W.: Jeśli nie było innego soldatenheim to myślę, że można przypisać do willi, w przeciwnym razie zdjęcie raczej nie do zidentyfikowania na 100%
2016-01-18 22:31:03 (10 lat temu)
toon
 
„Willa Poli Negri” – bydgoska „urban legend”.
Willę zbudowano dla Carla Grosse w 1898-99. Następnymi właścicielami byli zamożni bydgoscy przemysłowcy.
W latach wojny – „dom żołnierza” (Soldatenheim).
Po wojnie – klub MO (milicji obywatelskiej)
Pola Negri była właścicielką kamienicy przy Zamoyskiego 8 (1920), w której zamieszkiwała jej rodzina i ona sama przy okazji pobytów w Bydgoszczy.
2016-10-07 14:48:19 (9 lat temu)
"Wintergarden " (Zimowy Ogród).

Poniżej pod linkami górny pokój "Schreibzimmer" (Pokój pisarski) (?) również należy do tej willy...


Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2016-10-08 11:22:42 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
To chyba bardziej sala jadalna.
2021-08-20 11:51:28 (4 lata temu)
labeo7
 
do ZPKSoft: Też się nad tym zastanawiałem, bo jest też taki pokój
2021-08-20 15:24:57 (4 lata temu)
vigo
 
+1 głosów:1
do labeo7: Może jedna dla żołnierzy, druga dla oficerów ?
2021-08-20 15:40:52 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do vigo: Najwyraźniej różnią się klasą.
2021-08-20 15:57:51 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
3 Dyskusje (ostatnia 4 lata temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet