| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Cmentarz żydowski
Najbliższe atrakcje turystyczne
Cmentarz Mater Dolorosa I
156
m
Bytom
Kamień Spyry
179
m
Bytom
Kościół św. Barbary
442
m
Bytom
Piekarska 6 - 12
491
m
Bytom
Willa nadburmistrza Georga Brüninga
493
m
Bytom

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Cmentarz żydowski

Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1866
Dawniej: Jüdischer Friedchof
Nowy cmentarz żydowski w Bytomiu przy ul. Piekarskiej 56 został założony w 1866 r. Około 1890 r. członkowie rodziny Friedlaenderów ufundowali zachowany do dziś neogotycki dom przedpogrzebowy.
W 1939 r. cmentarz przeszedł na własność Zrzeszenia Żydów w Niemczech (Reichsvereinigung der Juden in Deutschland - związek utworzony przymusowo przez władze nazistowskie w Niemczech). Podczas II wojny światowej nekropolia nie została zniszczona.

W latach 60-tych XX w., po oficjalnym zamknięciu starego cmentarza żydowskiego w Bytomiu, ocalałe macewy przeniesiono na nowy cmentarz i utworzono z nich lapidarium w formie "ściany pamięci", zaprojektowanej przez architekta Marka Miodońskiego i wybudowanej przez rzeźbiarza Stanisława Pietrusa.
W pobliżu umieszczono pomnik Żydów
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
Jak się tam wchodzi to trzeba mieć na sobie takiego typu czapkę?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2016-06-21 17:19:19 (10 lat temu)
do Dariusz Łukasik: To była wycieczka z a te czapeczki dawali dla tych chopów co nie mieli nic na łebie. Prosili żeby na przyszłość przynosić nakrycie na gowa tylko chopy.
2016-06-21 17:51:59 (10 lat temu)
do Dariusz Łukasik: W Krakowie zwiedzajac stary cmentarz zydowski przy ul.Szerokiej oprocz biletu otrzymuje sie papierowa czapeczke /jarmulke/. Przynajmniej kiedys tak bylo.
2016-06-21 17:57:35 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
do cracusiac: Często dają (albo sprzedają) jarmułki w synagogach.
2016-06-21 20:39:25 (10 lat temu)
Katafalk
2016-07-01 10:08:13 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
+3 głosów:3
Wątpliwa ozdoba z tych opon.
2016-07-01 21:08:02 (9 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Chyba im było szkoda pieniędzy na donice.
2016-07-01 22:05:20 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
Ekipa fotografów ?
2016-07-01 22:24:17 (9 lat temu)
Pokaż na mapie
4 Dyskusje (ostatnia 9 lat temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet