| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Kopalnia Węgla Kamiennego "Rozbark"
Najbliższe obiekty nieistniejące
Ślusarnia i kuźnia
246
m
Bytom
Katowicka 65
261
m
Bytom
Chorzowska 2 - Katowicka 70-72
262
m
Bytom
Chorzowska 9
287
m
Bytom
Chorzowska 11
290
m
Bytom

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kopalnia Węgla Kamiennego "Rozbark"

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1864-1877
Zlikwidowano: 2004
Dawniej: Heinitzgrube
Zabytek: A/213 z 8.10.2007
2 subskrypcje
Początek historii kopalni sięga 1856 roku, w którym to nadano pola górnicze Heinitz. Pierwsze prace ruszyły dopiero osiem lat później, kiedy właścicielem stał się Otto Friedlander. W 1870 roku w obrębie kopalni wydrążono już dwa szyby wydobywcze o nazwach Stalmach i Bończyk oraz wzniesiono budynek sortowni, jednak eksploatacja ruszyła dopiero w 1878 roku.

Na początku lat 80. XIX wieku przyłączono nowe tereny kopalniane: „Rossberg”, „Nanny” i „Mortiz”.

W 1883 roku zakład popadł w długi i wkrótce został zlicytowany. Nowym właścicielem stał się koncern Spadkobierców Georga Gieschego, który zarządził prace nad drążeniem nowych pokładów kopalnianych. W szybkim czasie uzyskano pierwsze rezultaty, uzyskując wysoką eksploatację węgla kamiennego
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
Przedział 1905-1911 (brak cechowni).
2021-03-29 13:43:18 (5 lat temu)
Bardzo dziwne, że nie mamy współczesnego zdjęcia tego pomnika.
2022-01-31 11:10:48 (4 lata temu)
Schomberg
 
+1 głosów:1
Jeśli się nie mylę, obiekt jest nieprawidłowo zaznaczony na mapie. Dziś mieści się tam Hotel „Przy Skarpie”.
2025-11-19 15:43:50 (7 miesięcy temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Lata 1905-1911 (brak cechowni).
2021-03-29 13:45:16 (5 lat temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
W środę 31 stycznia 1923 roku w kopalni węgla kamiennego „Heinitz” (po 1945 roku „Rozbark”) doszło do jednego z najtragiczniejszych wypadków górniczych na obecnych ziemiach polskich. Na poziomie 420 wybuchły gazy nagromadzone w nieczynnym wyrobisku oraz pył węglowy. Kopalnia „Heinitz” zaliczana była do niegazowych, górnicy posługiwali się lampami z otwartym płomieniem. Potężna fala wybuchu przeszła do szybu Römhild (późniejszy szyb Lompy), a stamtąd na poziom 660 oraz na powierzchnię, gdzie widać było z daleka unoszący się z szybu ogromny słup dymu. W bezpośrednim zasięgu znajdowało się 23 górników, którzy zginęli na skutek poparzenia lub zaczadzenia.
Na ratunek ruszyła drużyna złożona z 22 ratowników i 4 zastępowych. Dotarli na miejsce po 7 godzinach. „Katolik” z 3 lutego donosił o postępach akcji: podczas kolejnych godzin wydobyto zabitych: 15, 35, 52, 74, 112… Było kilkuset rannych, których umieszczano w bytomskich szpitalach. Ogółem tragiczny bilans po trwającej kilkanaście dni akcji ratunkowej zamknął się liczbą 145 zabitych, wśród nich 4 ratowników. Byli to głównie mieszkańcy okolicznych miejscowości. Jak obliczyli dziennikarze „Katolika”, osierocili łącznie 110 dzieci.
2022-01-31 11:06:31 (4 lata temu)
Desperado
 
+2 głosów:2
Dla zmotywowania Ślązaków zdjęcie z Wikipedii :)
2022-01-31 16:28:13 (4 lata temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
Na pierwszym planie "Stacja ratownictwa górniczego przemysłu węglowego w Bytomiu".
2024-03-14 09:48:36 (2 lata temu)
Proszę przypisywać zdjęcia do dzielnicy Rozbark a nie Łagiewniki dotyczy to też innych zdjęć.
2024-03-14 10:45:23 (2 lata temu)
fantom
 
+4 głosów:4
Niedawno w owym centrum wspinaczkowym miał miejsce wypadek. Wspinający się na 15m ścianie zapomniał się wpiąć do wiszącej obok liny urządzenia asekuracyjnego i po wejściu na górę chciał w sposób kontrolowany odpaść i zjechać na dół. I niestety poleciał.
Wcześniej ustawił sobie telefon na ziemi i sam sobie to nagrał. Ostrzegam że drastyczne:

Połamał się, ale przeżył min. dzięki amortyzującej konstrukcji podłogi.
2024-06-27 20:13:10 (2 lata temu)
do fantom: Co dziwne, nik niezareagowal na to źe niejest przypięty....
2024-06-27 20:22:20 (2 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do vetinari: Pewnie inni byli zajęci swoimi sprawami, albo zdarzały się tam wejścia bez asekuracji. Albo jedno i drugie.
2024-06-27 20:27:00 (2 lata temu)
do fantom: Mnie się wlaśnie wydaje źe tam mial kolegów, slychać jak mu pod sam koniec doradzają co i jak. Niestety, jak mluwil mój kolega w pracy, stereotypne dzialanie jest najwięksią przyczyną wypadków....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺☺☺
2024-06-27 20:44:50 (2 lata temu)
fantom
 
+2 głosów:2
do vetinari: Wg mnie inni mogli myśleć że on celowo nie ma liny, a on tymczasem przy maksymalnym skupieniu na wejściu zapomniał że jej nie ma.
2024-06-27 20:47:44 (2 lata temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do fantom: Poprostu situacjia na Nagrode Darwina ☺ Waźne źe przeźyl....
2024-06-27 20:52:11 (2 lata temu)
Można zaznaczyć Rozdzielnię Główną na zdjęciu.
2025-11-19 15:40:24 (7 miesięcy temu)
Mógłby ktoś zaznaczyć na mapie? Szyb stał w tym miejscu: 50°20'33.3"N 18°55'47.2"E
2026-01-18 04:18:33 (5 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
22 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
Bytom Rozbark - Kopalnia Węgla Kamiennego Rozbark / Roßberg - Heinitzgrube
Bytom Rozbark - Kopalnia Węgla Kamiennego Rozbark / Roßberg - Heinitzgrube
1
1900-1911
1895
-
1911
1895
-
1911
1907
-
1911
1908
-
1914
1913
-
1914
1910
-
1925
1910
-
1925
1910
-
1925
1915
-
1930
1915
-
1930
Kopalnia Węgla Kamiennego "Rozbark" - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet