| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Fabryka mebli giętych Thonet - Mundus

Widoki z fabryki mebli giętych Thonet - Mundus

OBIEKTY - Fabryka mebli giętych Thonet - Mundus
Obiekty w okolicy
Frydecka 14
59
m
Cieszyn
Mexikoplatz
64
m
Cieszyn
Frydecka 10A
66
m
Cieszyn
Frydecka 13
68
m
Cieszyn
Jabłonkowska 14
71
m
Cieszyn

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Fabryka mebli giętych Thonet - Mundus

Obiekt istnieje częściowo
Zbudowano: 1870
Zlikwidowano: 2014
Dawniej: Möbelfabrik J. & J. Kohn
1 subskrypcja

Fabryka mebli giętkich, należąca do żydowskiej rodziny Jakoba i Josefa Kohnów, została wybudowana u zbiegu ulic Frydeckiej i Jabłonkowskiej w 1870 r. Wcześniej znajdowały się tu zabudowania koszarowe 48 kadetów w wieku 6-18 lat (Franz Waschek podaje wiek 8-12) - przyszłych oficerów armii austro-węgierskiej, którzy ćwiczyli m.in. na poligonie przy ul. Frydeckiej http://cieszyn.fotopolska.eu/Cieszyn/b94659,Poligon_-_Exercir_Platz.html . Chodziło o kompanię składającą się chłopców w mundurach wojskowej i kompletnym ekwipunkiem oraz bronią składającą się z darów Cieszyna. Oddział prowadzili i trenowali specjalnie wyszkoleni nauczyciele wojskowi. Właściwe koszary znajdowały się w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Teatr im. Adama Mickiewicza http://fotopolska.eu/Teatr_im._Adama_Mickiewicza_Koszary . Budynek koszarowy przy ul. Frydeckiej powstał w tym miejscu z racji, iż właściwe koszary nie można było rozbudować. Szkołę kadetów pułku hrabiego Wenzla Colloredow, która istniała od 1787 r. rozwiązano w 1856 r. (niektóre źródła podają rok 1852 r.). W 1808 r. Jan Szersznik podarował szkole kadetów zaprojektowany przez siebie w 1795 r. most pontonowy - pontonbrücke, który umożliwiał przekraczanie rzek o szerokości 13 metrów. W 1866 r. koszary zajęły wojska pruskie i ulokowały tu dwie armaty. W kwietniu 1869 r. w prasie lokalnej pojawiło się ogłoszenie o długotrwałym wynajmu jednopiętrowego budynku z numerem konskrypcyjnym 7, który należał do miasta. Chodziło o budynek, w którym do tej pory znajdowały się koszary, a które posiadają duże pomieszczenia. Sugerowano był obiekt ten został wynajęty przez duże przedsiębiorstwo przemysłowe. 1 kwietnia 1885 r. ulokowano tu przejściowo kadrę Landwehr-Cavalerie zanim wybudowano dla nich koszary przy ul. Błogockiej. Magazyny i konie zostały ulokowane w dużym obiekcie w Alejach. Drzwi wejściowe (brama) do dawnych koszar miały istnieć jeszcze w 1904 r. Fabryka była filią macierzystego zakładu z siedzibą we Wsecinie ( dziś Vsetin na Morawach ), a później w Wiedniu. W 1919 r. spółka akcyjna Mundus - Kohn A. G. przeniosła swą siedzibę z Wiednia do Cieszyna. W fabryce znajdowało zatrudnienie ponad 2000 osób, co klasowało ją na jedno z pierwszych miejsc w zatrudnieniu w okresie przedpodziałowym Cieszyna. W 1884 r. w fabryce popełnił samobójstwo przez powieszenie pracownik Jan Czudek z Mostów koło Jabłonkowa. Powodem miało być załamanie nerwowe. W 1891 r. zainstalowano dynamo do wytwarzania prądu. Od 1894 r. zakład posiadał własną Straż Pożarną, która do celów ćwiczebnych korzystała z tzw. Łąki Strażackiej (potocznie nazywana Feuerka). Obecnie na łące stoją dwa obiekty szkolne http://slaskie.fotopolska.eu/26645,obiekt.html i http://slaskie.fotopolska.eu/28513,obiekt.html . W miejscu, gdzie współcześnie znajduje się stacja paliw koncernu Schell, znajdowały się podziemne zbiorniki z wodą. W 1907 r. wybuchł pożar, który spalił połowę zabudowań fabrycznych. m. in. suszarnia, tokarnia oraz stolarnia. W 1908 r. wybudowano dla pracowników kolonię w pobliskiej miejscowości Sibica http://cieszyn.fotopolska.eu/Cieszyn/b96831,Kolonia_Kohna.html . Fabryka miała własnego lekarza zakładowego. Był nim Čakrt, na którego uskarżali się robotnicy. Po podziale miasta w 1920 r. była to jedyna Straż Pożarna w czeskiej części miasta zanim wybudowano remizę strażacką w Alejach Masaryka http://slaskie.fotopolska.eu/31032,obiekt.html . Bliskość dworca kolejowego ułatwiała fabryce eksport wyrobów na cały świat. W okresie międzywojennym, w 1923 r., fabryka stała się własnością firmy Thonet - Mundus z siedzibą w Brnie. Sortyment, jaki wyrabiano w fabryce był następujący: krzesła, stoły, wieszaki i łóżka. W okresie późniejszym skupiano się na produkcji mebli salonowych, czy też bardziej wytrawnych / luksusowych kompletów umeblowania. Kryzys gospodarczy lat 30 tych spowodował brak zamówień, co przekładało się na obniżeniu produkcji i redukcji liczby pracowników. Firma zalegała z wypłacaniem wynagrodzenia. To przyczyniło się do strajku robotników. Ostatecznie fabrykę zamknięto w 1933 r. Część budynków (przyziemne - mieszkaniowe) wyburzono w 1931 r. (w 1929 r. planowano wyburzyć pięć budynków na rogu ul. Frydeckiej i Jabłonkowskiej). W czerwcu 1931 r. zamknięto zakładową straż pożarną, co przyjęte został przez mieszkańców miasta z wielkim ubolewaniem. Należała do najbardziej prężnie działających straży z doskonale wyćwiczonymi strażakami. Sikawka spalinowa z 1909 r. została przekazana miejscowości Koryčany. Przestrzeń po wyburzonych obiektach wykorzystano za punkt złomu. W 1938 r. towarzystwo Thonet -Mundus planowało niezagospodarowaną przestrzeń przedzielić poprzecznymi ulicami, przy których zbudowano by ciąg nowych budynków mieszkaniowych. Podczas okupacji niemieckiej w 1939 r. urządzono w zabudowaniach fabryki tymczasowy obóz dla dwóch tysięcy mieszkańców miasta, skąd wywożono potem ofiary do obozów koncentracyjnych. Ofiary nazywały to miejsce ,,Przedsionek do piekła,,. Dla uczczenia pamięci tamtych wydarzeń 9 maja 1969 r. mieszkańcy obu części miasta odsłonili tablicę pamiątkową na budynku dawnej fabryki, która przypominała wydarzenia z tamtych lat. W 1948 r. postanowiono ogłosić przetarg na projekt budowy miejskiego ośrodka kulturalnego, który miał stanąć w miejscu dawnej fabryki (zamiary takie były już w 1938 r.). 28 września wmurowano kamień węgielny i rozpoczęto prace ziemne nad fundamentami przyszłego budynku. Ostatecznie projekt nie zrealizowano. W tym samym okresie wyburzono część obiektów. Od około 1952 wygospodarowaną przestrzeń przeznaczono pod budowę dworca autobusowego http://slaskie.fotopolska.eu/20665,obiekt.html . Resztki zabudowań wykorzystywano jako składnicę OSEV-y ( produkty rolne ), a także jako Poliklinikę Dziecięcą (od 1974 r.). Do czasów współczesnych ostały tylko trzy ( średniej wielkości ) obiekty (837/8, 11181/10A, 1890/8A) z co najmniej trzynastu. Ich los jest jednak przesądzony. Wyburzenie planowane jest od trzech lat i tylko brak funduszy przedłuża kres starodawnej fabryki. Na największym obiekcie zawalił się fragment dachu, w mniejszym znajduje się gospoda i stowarzyszenie Liberte, natomiast w ostatnim obiekcie działa nadal przychodnia lekarska - dziecięca. Tablica upamiętniająca wydarzenia z II wojny światowej została zdjęta i znajduje się w depozycie Urzędu Miejskiego w Cz. Cieszynie.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Stenek
 
Dobrze, że mamy tutaj to zdjęcie
Krzesło też by się przydało, ale cóż, nie można mieć wszystkiego ;-)
2013-12-16 01:53:58 (12 lat temu)
esski
 
do Stenek: No to zrób to krzesło, wklej, i ciesz się sukcesem posiadania wszystkiego.
2013-12-16 01:55:48 (12 lat temu)
2015-04-11 18:29:34 (11 lat temu)
do cracusiac: Troche wieksi wybor lat-mojim zdaniem to sa lata50- 60te-sadze wdluk frizury
2015-04-11 22:10:19 (11 lat temu)
Stenek
 
do cracusiac: Czy to nie jest miejsce, gdzie potem w latach 90-tych była hurtownia alkoholu?
2015-04-11 22:17:13 (11 lat temu)
do Stenek: Ja wrzucilem jedynie informacje kto to byl ten Thonet.
2015-04-11 22:22:37 (11 lat temu)
do Stenek: Tak-to jest to miejsce....
2015-04-11 23:00:37 (11 lat temu)
Stenek
 
do cracusiac: OK, może ktoś inny skojarzy?
2015-04-11 22:30:26 (11 lat temu)
czesil
 
+2 głosów:2
Same cenne zdjęcia!
2019-05-03 09:27:19 (7 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do czesil: Najwieksze skarby leźa w szufladach, tylko mieć do nich dostep...Dziekuje ta droga panu Niemczykowi za udostepnienie zwojich zbiorów i zdjieć swojego autorstwa.
2019-05-03 09:31:06 (7 lat temu)
4elza
 
do vetinari: Świetna fotka:-)
2019-05-05 08:03:49 (7 lat temu)
Stenek
 
Czy to zdjęcie było wykonane z myślą o jego publikacji tu na FP?
2019-11-22 18:47:30 (6 lat temu)
Pokaż na mapie
4 Dyskusje (ostatnia 6 lat temu)
Przedmioty związane z Fabryka mebli giętych Thonet - Mundus
Fabryka mebli giętych Thonet - Mundus - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet