| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat cieszyński
Obiekty w okolicy
Nastawnia dysponującą CHY
197
m
Chybie
Rampa
209
m
Chybie
Przejazd kolejowy
228
m
Chybie
Stacja paliw Intermarche
238
m
Chybie
Cieszyńska 8
257
m
Chybie

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Cukrownia i rafineria "Chybie"

Obiekt istnieje częściowo
Architekt: Albin Theodor Prokop (11 realizacji)
Zbudowano: 1884
Dawniej: Arcyksiążęca Fabryka Cukru

Cukrownia została uruchomiona w 1884 roku z inicjatywy Komory Cieszyńskiej.Została zlokalizowana niedaleko linii kolejowej z Czechowic do Zebrzydowic. Jej właścicielami byli m.in. książę Paweł Sapieha, hrabia Adam Tarnowski, książę Stefan Lubomirski.Początkowo produkowano w Chybiu tylko żółtą mączkę, ale wkrótce zainstalowano urządzenia służące procesowi rafinacji i umożliwiające wytwarzanie cukru. Po rozpadzie Austro-Węgier cukrownia została przekształcona w spółkę akcyjną i weszła w skład spółki akcyjnej Cukrownia Chybie. Całkowite zelektryfikowanie zakładu w 1937 r. pozwoliło na usprawnienie procesu technologicznego. Po wojnie ruszyła już w grudniu 1945 r. W późniejszym okresie zakład znacjonalizowano. W 2009 roku został zlikwidowany/źr.https://warszawa.naszemiasto.pl/cukrownia-w-chybiu-przechodzi-do-historii/ar/c3-7224153; https://pl.wikipedia.org/wiki/Cukrownia_w_Chybiu; https://wiadomosci.ox.pl/cukier-krzepi-55783,55783.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Nie oczyszczalnia ścieków a tylko osadnik ścieków. Oczyszczanie ścieków przez zatruwanie środowiska.
2015-01-12 09:23:08 (11 lat temu)
do Karol Kaczmarek: Poprawione.
2015-01-12 10:59:39 (11 lat temu)
czesil
 
+1 głosów:1
Niesamowita seria :-)
2014-11-24 21:21:03 (11 lat temu)
Stenek
 
To Chybie nadal produkują cukier? To już chyba nie jest polska fabryka? obym sie mylił
2014-11-24 22:32:09 (11 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do czesil: Polecam wszystkie serie "Almy" :) Dużo fantastycznych zdjęć z cukrowni - wielu już nieistniejących...
2014-11-24 22:49:41 (11 lat temu)
Alma
 
do Stenek: Przykro mi, ale ta cukrownia została zlikwidowana przed 5-ciu laty.
2014-11-25 13:36:13 (11 lat temu)
pawulon
 
do Alma: I czym my będziemy teraz słodzić?
2014-11-25 16:06:04 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do pawulon: Jak to czym - słodzikami i syropem z Cargilla ;)
2014-11-25 16:49:55 (11 lat temu)
pawulon
 
do ZPKSoft: Protestuję !!!
2014-11-25 16:52:00 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do pawulon: To posiej na działce buraki cukrowe, domowa produkcja nie jest taka trudna, a cukier zdrowszy, bo nierafinowany.
2014-11-25 16:53:54 (11 lat temu)
pawulon
 
do ZPKSoft: Ale działki nie mam, a w doniczce za wiele nie urośnie ;-(
2014-11-25 17:00:31 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do pawulon: To Ci wydzierżawię z 0,5 ha.
2014-11-25 17:22:59 (11 lat temu)
pawulon
 
do ZPKSoft: To za płotem, gdzie grzyby zbieracie? ;-)
2014-11-25 18:25:19 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do pawulon: Wedle ochoty, oprócz Gęsińca mamy kawałek i gdzie indziej
2014-11-25 18:43:46 (11 lat temu)
pawulon
 
do ZPKSoft: A między burakami marychę posadzę ;-))
2014-11-25 19:19:46 (11 lat temu)
skrzypa
 
+1 głosów:1
do pawulon: Paweł ja słodzę miodem i nie wiem co to przeziębienie :-)
2014-11-25 19:26:20 (11 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: I załapiesz się na KRUS ;)
2014-11-26 10:41:52 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
Przypomina mi magazyn wysłodków strzelińskiej cukrowni .
2016-09-21 12:47:22 (9 lat temu)
do ZPKSoft: Większość magazynów tego typu z tamtych czasów były budowane według jednego projektu
2016-09-21 13:05:55 (9 lat temu)
Pokaż na mapie
3 Dyskusje (ostatnia 9 lat temu)
Arcyksiążęca Fabryka Cukru.
Górne zdjęcie - dworzec w Chybiu, dolne cukrownia. Spółka Südzucker Polska zamknęła cukrownię w Chybiu, której początki sięgają końca XIX wieku. Pracę strac...
1899
-
1930
1899
-
1951
1928
-
2003
2002
-
2003
2003
-
2003
2005
-
2005
2005
-
2006
2005
-
2006
2006
-
2007
2006
-
2007
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet