| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Cygański Las
Najbliższe atrakcje turystyczne
Schronisko górskie na Koziej Górze...
1127
m
Bielsko-Biała
Bystrzańska 52
1910
m
Bielsko-Biała
Krzyż Boża Męka
2929
m
Bielsko-Biała
Kościół św. Barbary
2973
m
Bielsko-Biała
Schronisko górskie PTTK na Szyndzi...
4711
m
Bielsko-Biała

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Cygański Las

Atrakcja turystyczna
Dawniej: Zigeunerwald, Las Miejski, Park Ludowy
1 subskrypcja
Cygański Las, znajdujący się na zboczach Kołowrotu, Koziej Góry i Równi, jest pozostałością dawnego lasu rozciągającego się od Mikuszowic po Kamienicę. Został wymieniony w dokumencie z 1312 r., w którym Mieszko cieszyński nadaje las we władanie mieszczanom bielskim. Dokument ten jest najstarszą pisemną wzmianką o mieście Bielsku. W 1548 r. Wacław III Adam zezwolił na użytkowanie wykarczowanej części lasu jako pastwiska miejskiego. W XVII w. las stał się przedmiotem sporu pomiędzy mieszczanami bielskimi a dzierżawcą dóbr łodygowickich, kasztelanem Stanisław Warszyckim, zakończony zbrojną interwencją wojsk austriackich w 1644 r. Nieprawidłowa eksploatacja tego terenu doprowadziła do zniszczenia pierwotnego drzewostanu, w znacznej mierze odtworzonego w XIX
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
mar
 
To zdjęcie już gdzieś jest....
2009-11-28 23:34:41 (16 lat temu)
mar
 
2009-11-28 23:47:23 (16 lat temu)
zuf
 
do mar: Powiększyłem i trochę podrasowałe zdjęcie dodane przez Stoika bo ciężko było wybrać gorszy dubel. Neo na pewno się nie obrazi że jego wyleciało. Ale oczywiście sprawa jest otwarta,
2009-11-29 01:11:43 (16 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do zuf: No nie wiem Zuf czy się nie obrażę. Będę myślał o tym do świtu i rano zdecyduję czy wychłostamy Cię za to przed poznańskim pręgierzem czy skażę na rok banicji i wygnanie na Górny Śląsk w celu udzielenia pomocy koledze Nemo, który coś nie może znaleźć kompana do sfocenia tych kilkuset tysięcy górnośląskich obiektów.
2009-11-29 01:18:00 (16 lat temu)
zuf
 
do Neo[EZN]: I jakiż to los mnie czeka?
2009-11-29 10:36:42 (16 lat temu)
do zuf: Oj marny los! Głód strawi Twe trzewia a dusza będzie szczeznąć w płomieniach piekielnych, gdzie do końca istnienia świata nie zazna spokoju.
2009-11-29 10:56:28 (16 lat temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Podmiana i drobna poprawa datowania
2024-05-06 15:31:32 (2 lata temu)
zuf
 
Nie kumam. Wejście wzbronione. To ja do tramwaju się dostać?
2010-03-02 19:34:08 (16 lat temu)
do zuf: Być może było wejście i wyjście z tego ogrodzonego terenu. Tak jak kiedyś w tramwajach były osobne drzwi do wchodzenia i osobne do wychodzenia.
2010-03-02 19:37:08 (16 lat temu)
Ja podejrzewam że to wyjście ;)
2010-03-02 19:37:25 (16 lat temu)
Dana
 
Dodatkowo można przypisć do Hotel EMMENHOF b30151
2018-09-24 17:48:12 (7 lat temu)
to jest kąpielisko w Cygańskim Lesie
2012-06-07 16:08:00 (14 lat temu)
pawulon
 
do donbizon: A dokładniej. Przy jakiej ulicy i jaka jest nazwa obiektu (oficjalna) jeśli jeszcze istnieje?
2012-06-07 16:16:00 (14 lat temu)
Dana
 
Fotopiesek;)
2019-10-16 14:23:07 (6 lat temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Podmiana i drobna poprawa datowania.
2021-08-12 15:40:53 (4 lata temu)
Dana
 
Należy przypisać rśwnież do hotel EMMENHOF b30151
2018-09-24 17:45:36 (7 lat temu)
Dana
 
Przy obiekcie "Hotel "Emmenhof" należałoby zaznaczyć, że nie istnieje.
2019-10-16 14:08:17 (6 lat temu)
Dana
 
Założyłam wstępnie obiekt, ale nie jestem całkiem pewna, czy to jest to właśnie miejsce, które bielszczanie nazywają "Studzienkami". Nie potrafię też zaznaczyć na mapce.
2024-01-17 13:51:15 (2 lata temu)
do Dana : Na mapie OSM na prawo od miejsca na biwak jest zaznaczone źródło blisko potoku (kółko z kropką), jedyne jakie jest na mapie Cygańskiego Lasu. Być może to jest to źródło. Innych nie znalazłem też na innych mapach. Może jeszcze ktoś będzie bardziej dociekliwy i to wyjaśni.
2024-01-17 21:43:57 (2 lata temu)
Dana
 
do blaggio.: Chwilowo nie zaznaczam, bo chyba nie jesteś całkiem przekonany, czy o to źródło chodzi, a ja kompletnie nie mogę się w tym terenie połapać. Podobno w najbliższym sąsiedztwie wybudowano tam po II wojnie skocznię narciarską, która jednak się nie sprawdziła i została rozebrana. Do opisu tego obiektu wsadziłam na razie informację, jaką znalazłam w internecie.
2024-01-18 12:49:16 (2 lata temu)
do Dana : Tak się składa, że ślad po skoczni (a właściwie chyba dwóch równoległych, 100 m i 50 m) jest po południowej stronie potoku, przy którym jest wskazane przeze mnie źródło, na wprost widocznego na mapie znacznika szałasu/namiotu na polanie biwakowej. Dobieg skoczni był już na tej polanie. Odległość źródła od skoczni to ok. 70 m.
Jedno tu mi jednak nie pasuje: źródło na mapie jest po południowej stronie potoku, a na podstawie zdjęć z kierunku oświetlenia słonecznego wynikałoby, że studzienki były raczej po północnej stronie. Chyba że ktoś błędnie zaznaczył na mapie - potok, albo źródło.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-01-18 19:20:07 (2 lata temu)
do Dana : Może ten widok spod skoczni (po prawej) > jest odpowiednikiem widoku z , bo tylko po południowej stronie potoku i tylko przy skoczni stok jest w kierunku potoku. Gdzie indziej po obu stronach stoki opadają wzdłuż potoku.
2024-01-18 19:46:44 (2 lata temu)
Dana
 
do blaggio.: To chyba musi być to miejsce, które wskazujesz, ale i tak nie potrafię tego zaznaczyć. 49°47'00.3"N 19°02'59.6"E - to są współrzędne wskazujące na mostek znajdujący się na zbiegu dwóch głównych potoków Cygańskiego Lasu: z lewej to potok Zimna Woda, z prawej to potok Studzienny. Trzeba iść w górę potoku Studziennego, cały czas trzymając się głównego "nurtu", w pewnym momencie zobaczy się obydwa żródełka Studzienek (to z opisu dla szukających kesza). A tak na marginesie: czy nie ma u nas ani jednego bielszczanina?
2024-01-19 14:10:21 (2 lata temu)
do Dana : Chyba jest: Kolega PiotrW, choć może nie rodowity, no i jest Kolega JureK z CZ-DZ, ale zdaje się mocno obeznany z B-B.
2024-01-19 18:13:09 (2 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do blaggio.: No to jest nadzieja, że ktoś się odezwie.
2024-01-19 18:26:22 (2 lata temu)
JureK
 
do Dana : N 49° 47.005' E 19° 02.994'

2024-01-19 22:23:41 (2 lata temu)
Dana
 
+2 głosów:2
do JureK: Podane przez Ciebie współrzędne wskazują na współczesny mostek, o czym napisałam wyraźnie w jednym z powyższych komentarzy, opierając się zresztą na tym samym źródle, które Ty podajesz. Poszukiwane jest natomiast miejsce, gdzie znajdują się te dwa źródełka, miejsce nazywane "Studzienkami"
2024-01-20 09:05:27 (2 lata temu)
Woj11
 
2026-06-19 21:02:57 (8 dni temu)
Dana
 
do Woj11: Na odwrocie tej konkretnej pocztówki wydrukowano:."Wyd. i Foto Jerzy Walla, Gliwice, Zabrska 24", a wszystkie źrodła zgodnie podają, że Walla przeniósł się tam w 1945 r.. Jednak na stronie Historii Zabrza piszą, że: " Wydawał pocztówki datowane najczęściej na 1945-46, ale korzystał też z klisz wykonanych w latach 30-stych" . Znalazłam też inne zdjęcie obiektu podobno z 1937 roku (autor nie jest podany) Na zalinkowanym można na frontowej ścianie dojrzeć szyld, którego na powyższym już nie ma.
2026-06-20 09:36:21 (8 dni temu)
Pokaż na mapie
9 Dyskusji (ostatnia 8 dni temu)
Bielsko - Cygański Las.
Fragment parku w najniższej części Cygańskiego Lasu i widziana za ogrodzeniem końcowa stacja tramwaju w 1948 r. Dlaczego wejście do niej jest "wzbronione" - ...
1897
-
1904
1897
-
1915
1900
-
1915
1908
-
1913
1908
-
1913
1910-1915
1910
-
1915
1910
-
1917
1915
-
1930
1920
-
1939
1920
-
1939
Cygański Las - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet