| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Most drogowy (stary)

Plany i makiety mostu

OBIEKTY - Most drogowy (stary)
Najbliższe obiekty nieistniejące
Pomnik poległych przy forsowaniu W...
100
m
Dęblin
Luneta I "gen. Małachowskiego"
417
m
Dęblin
Brama Warszawska
499
m
Dęblin
Obelisk jeńców radzieckich
538
m
Dęblin
Brama Wiślana
611
m
Dęblin

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Brama mostowa

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1915-1916
Zlikwidowano: 1918-1939
Brama mostowa na moście drogowym została zbudowana przez austriackie wojska inżynieryjne. Jej podstawową funkcją była kontrola ruchu przez most, prawdopodobnie również pobór myta i komora celna. W tym rejonie, w czasie I WŚ, granica pomiędzy strefami okupacyjnymi (generałgubernatorstwami) niemiecką i austriacką przebiegała właśnie na Wiśle. Często mylona z bramą Puławską, która przetrwała do II WŚ i jest przez to bardziej znana i częściej fotografowana. Dąblińska brama nie miała jednak zegara i była w całości konstrukcją drewnianą. Nie wiadomo kiedy ją rozebrano, ale ze względu na mało zdjęć i praktycznie brak zdjęć po 1918, prawdopodobnie została rozebrana niedługo po odzyskaniu niepodległości.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Darek Pawlak
 
+1 głosów:1
Istnieje wiele zdjęć bramy mostowej w Puławach, natomiast mało kto wie, że w Dęblinie też Austriacy wybudowali taki obiekt. Pełnił on funkcję komory celnej na granicy pomiędzy Generalnym Gubernatorstwem Lubelskim a GG Warszawskim, czyli pomiędzy strefą okupacyjną austro-węgierską i niemiecką.
2020-01-02 18:42:36 (6 lat temu)
Darek Pawlak
 
+2 głosów:2
do Darek Pawlak: Podmieniłem na zdjęcie z lepszą rozdzielczością.
2020-01-16 10:41:59 (6 lat temu)
do Darek Pawlak: Źródło powinno być zmienione na Polonę, bo to z niej pochodzi aktualna wersja pocztówki.
2021-07-07 08:57:25 (4 lata temu)
do verbensis: Racja, zmieniłem.
2021-07-07 15:13:38 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 4 lata temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet