| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Obóz pracy "Lager I" Łabędy

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1940
Zlikwidowano: 1945
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Tą serię zdjęć wykonano w jakimś mieście, w Łambinowicach nie ma takiej zabudowy... zresztą, w podpisie zdjęcia stoi "British POWs playing rugby at the town of Laband, the base for working parties E1 and E708 from the Stalag VIIIB.", czyli seria pochodzi z Łabęd.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopis
2016-04-15 18:20:36 (10 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
To są faktycznie Łabędy - widok na skrzyżowanie obecnych ulic Narutowicza (na lewo) i Zielińskiego (na prawo). Dom pośrodku ma adres Narutowicza 11, po lewej ówczesna gazownia (adres Narutowicza 9). Jeńcy grają na łące, która istnieje do dzisiaj niezabudowana.
2016-04-15 20:21:09 (10 lat temu)
do ritterswalder: Poszperałem w archiwaliach i rzeczywiście w Łabędach znajdował się Stalag E 1który był oddziałem Stalagu VIII B w Łambinowicach. Właściwie trudno tu mówić o stalagu, był to raczej obóz pracy podlegający Łambinowicom. Drugi w Gliwicach istniał podobno w Sośnicy. Nie ma niestety zbyt wielu informacji na ten temat.
2016-04-15 20:29:14 (10 lat temu)
do Desperado: .. natomiast źródło z którego wrzucałeś ma znakomitą serię zdjęć z Łambinowic, szczęka opada...
2016-04-15 20:48:04 (10 lat temu)
do krzysztal: Już je mam :) Zaraz wstawię :)
2016-04-15 20:50:00 (10 lat temu)
do Desperado: I jeszcze taki detal - warto może stworzyć obiekt "Obóz Pracy Łabędy". Natomiast E1 oraz E708 to nie stalag, a komanda robocze - w jednym obozie mogło równocześnie przebywać kilka komand, a bywało i tak, że poszczególne komanda nie miałby swojego obozu (np. tak było z częścią komand w Opolu).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopis
2016-04-15 20:58:18 (10 lat temu)
do krzysztal: Podnoszę jeszcze raz - E1, czy E708 to nazwa komanda, nie nazwa obozu, którą był "Lager I"... tutaj ( ) nawet tak o tym piszą: "22 VI 1940 r. stworzono duży oddział roboczy brytyjskich jeńców "E1-Laband I". Pracowali oni w zakładach "Siemens-Bau-Union", a później w tłoczni huty "Hermina". Umieszczono ich w obozie "Lager I", w pobliżu dworca kolejowego w Łabędach. Początkowo było tam około 500 jeńców, a w styczniu 1945 r., w chwili jego likwidacji, 221 jeńców. Drugi, mniejszy oddział brytyjskich jeńców w Łabędach, pod nazwą "E 708", powstał w 1941 roku. W samych Gliwicach było 5 lub 6 takich oddziałów roboczych. Brytyjczycy jako pierwsi pracowali w hucie "Hermina". Kierowani byli także do budowy pobliskiego dużego osiedla mieszkaniowego, o którym będzie jeszcze mowa."
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopis
2016-04-17 18:14:04 (10 lat temu)
do krzysztal: Od razu lepiej :-)
2016-04-17 18:46:58 (10 lat temu)
1 Dyskusja (ostatnia 10 lat temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet