| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Dom Uphagena - Muzeum Gdańska
Najbliższe atrakcje turystyczne
Wielka Zbrojownia - Akademia Sztuk...
159
m
Gdańsk
Muzeum Gdańska – zespół przedbrami...
222
m
Gdańsk
Brama Wyżynna
295
m
Gdańsk
Kościół św. Trójcy
385
m
Gdańsk
Fontanna Neptuna
390
m
Gdańsk

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Dom Uphagena - Muzeum Gdańska

Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1775
Dawniej: Uphagenhaus
Zabytek: 298/24.02.1967

W 1775 r. posesję przy ul. Długiej 12 w Gdańsku nabył Johann Uphagen, zamożny i wykształcony przedstawiciel gdańskiej rodziny kupieckiej (bibliofil, historyk, miłośnik sztuki i rajca miejski). W tym samym roku zlecił wykonanie projektu przebudowy domu mistrzowi budowlanemu J. B. Dreyerowi. W 1789 r., wobec braku potomstwa, J. Uphagen określił zasady dziedziczenia kamienicy przy ul. Długiej, zobowiązując każdego kolejnego dziedzica do zachowania domu i jego wystroju w niezmienionej postaci.
Dom Uphagena usytuowany jest szczytowo w południowej pierzei ul. Długiej na wąskiej średniowiecznej działce. Wzniesiony został na planie prostokąta z wąskim skrzydłem bocznym i oficyną tylną. Budynek frontowy zajmuje całą szerokość działki, między skrzydłem bocznym, a oficyną tylną tworzy się prostokątny dziedziniec wewnętrzny, wydzielony od wschodu murem ogrodzenia. Kamienica posiada trójtraktowy układ wnętrza (w przyziemiu 2 trakty); w skrzydle bocznym znajdują się pomieszczenia w układzie amfiladowym.
Fasada kamienicy jest trzykondygnacyjna, trójosiowa. Portal główny ujęty jest po bokach pilastrami korynckimi, w nadprożu przerwany naczółek i supraporta z nadświetlem. Szczyt kamienicy z datą ukończenia budowy 1776, wydzielony jest u nasady profilowanym gzymsem, ujęty dwiema parami wolutowych spływów i zwieńczony trójkątnym naczółkiem.
Głównym elementem stałej dekoracji ściennej we wnętrzach są niskie boazerie, których malowane płyciny układają się cykle tematyczne: kwiaty i owoce, owady, antyczne ruiny, sceny militarne. Zachowane pochodzą z pomieszczeń, których nazwy często powstały od tematu malowanych dekoracji: Pokój owadów, Pokój kwiatów, Mała jadalnia, Duża jadalnia i Salon. Boazerie z Pokoju Muzycznego nie zachowały się i zostały zrekonstruowane. Stylistycznie reprezentują okres przejściowy miedzy rokokiem, a klasycyzmem.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Podmieniłem :)
2013-05-31 08:58:36 (13 lat temu)
Podmieniłem na dużo większe i zmieniłem datę wykonania.
2013-05-31 08:54:22 (13 lat temu)
do † Yanek: Podziękował :)
2013-06-07 18:30:33 (13 lat temu)
mar
 
+3 głosów:3
O! Cristoforo odnalazł się :)
2013-06-07 19:16:17 (13 lat temu)
Cristoforo
 
+4 głosów:4
do mar: Właśnie skończyłem nieplanowany sezon wyjazdowy - teraz już tylko Fotopolska :)
2013-06-07 20:08:22 (13 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-05-07 17:37:31 (13 lat temu)
† Yanek
 
+3 głosów:3
Działki podzielono w średniowieczu ale w XVI wieku i później, to pewnie większy wpływ miał zapewne podatek zależny od szerokości frontu budynku a ten pomysł zaciągnięto z Niderlandów, na których to Gdańsk wzorował się w owym czasie najbardziej.
2013-05-07 19:26:30 (13 lat temu)
WW
 
+5 głosów:5
do † Yanek: Nie jestem specjalistą w historii Gdańska, ale zaryzykowałbym tezę, że struktura działek w swoich zrębach powstała już w średniowieczu (XIII-XV) i czerpała przede wszystkim z wzorów północnoniemieckich, osobliwie lubeckich. Generalnie wąskie działki w średniowiecznych lokacjach nie są niczym wyjątkowym, ale raczej typowym, dopiero później ulegały one w wielu miastach wtórnemu scalaniu.
2013-05-07 21:32:15 (13 lat temu)
† Yanek
 
+3 głosów:3
do WW: Zacytuję Andrzeja Januszajtisa - "Typowa gdańska kamieniczka była wąska i długa. Szerokość parceli wynosiła od niecałych 4 do 9 m, długość (głębokość) od 22 do 50 m. Do wysokiego na trzy do pięciu, kondygnacji budynku frontowego przylegało wąskie skrzydło boczne, łączące go z oficyną w głębi działki, za którą zielenił się niewielki ogródek. Wąskość parcel miała przyczyny ekonomiczne. W dzielnicy na prawie lubeckim działki budowlane miały od 80 do 250 m². Po zajęciu miasta przez Krzyżaków wzrosły początkowo do ok. 500 m². Ograniczenie miejsca fortyfikacjami i napływ osiedleńców spowodowały wzrost cen gruntów. Bogaci kupcy nabywali niezabudowane działki przy bocznych ulicach i oddawali ściągającym do miasta przybyszom w zamian za rentę gruntową. Odsetki wynosiły z reguły 10%. Zaczął się proces spekulacyjnego dzielenia parcel, który przybrał takie rozmiary, że władze miasta musiały go zakazać: „Która działka ma 30 stóp (8,6 m) między słupami, można ją przegrodzić ścianką, a gdy jest szersza, można ją przegrodzić murem, jeśli wola; gdy jest węższa, dzielić jej nie wolno.” Ostatecznie ustalono minimalną dopuszczalną szerokość działki na 3,6 m. Od XV wieku działki w zasadzie nie ulegały zmianom. Domy rosły w górę, ale ich szerokość pozostawała ta sama."
2013-05-08 07:47:44 (13 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do † Yanek: Ciekawe informacje. A zatem do XV w. wyraźny był proces wtórnego rozdrobnienia działek. Co nie zmienia faktu, że w czasach nowożytnych zaczął funkcjonować proces odwrotny, co można dostrzec porównując ten świetny rysunek ze strukturą przed 1945 r. Wynikało to m.in. z takich czynników jak akumulacja kapitału, zmiany technologiczne, interwencje publiczne i względny spadek cen wskutek rozrostu przestrzennego miasta.
2013-05-08 08:44:59 (13 lat temu)
† Yanek
 
+2 głosów:2
do WW: Proces scalania parcel zaczął następować gdzieś dopiero po roku 1840 a więc kiedy władze pruskie zaczęły na serio myśleć o tym mieście, bo wcześniej od czasów rozbiorów to było tu raczej nieciekawie a i czasy napoleońskie choć krótkie, zrujnowały Gdańsk. Dużą rolę odgrywało także przejęcie gruntów na powrót przez miasto a spowodowane to było budową infrastruktury miejskiej oraz budową obiektów użyteczności publicznej, w znacznie szerszym niż do tej pory zakresie.
2013-05-08 09:14:17 (13 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do † Yanek: Zgoda, to przede wszystkim proces XIX-wieczny, ale rozpoczął się już wcześniej, na co przykładem są, jak sądzę, np. Wielka Zbrojownia czy kamienica przy Długim Targu 39. A pewnie i sam Dwór Artusa.
2013-05-08 12:05:16 (13 lat temu)
WW
 
+6 głosów:6
do WW: A propos, okazuje się, że i w Łodzi jest Dwór Artusa, śmiało może konkurować z gdańskim:
2013-05-08 12:21:45 (13 lat temu)
† Yanek
 
+2 głosów:2
do WW: Wielka Zbrojownia to przykład projektowania pod istniejącą zabudowę miejską. Fasada zamykająca ulicę Piwną miała być bogato zdobiono, tak jak zamykająca Długą, Brama Dlugouliczna. Z kolei fasada od Targu Węglowego pomyślana została jako ciąg 4 typowych gdańskich kamienic, po to by nie dominowała jedna duża bryła jakże odmienna od pozostałej zabudowy.
2013-05-08 21:22:23 (13 lat temu)
mamik
 
+3 głosów:3
do WW: Przepiękny! Czyli Łódź to miasto hanzeatyckie ;-)
2013-05-08 21:42:20 (13 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do † Yanek: Jasne, ale powstała wskutek scalenia odrębnych niegdyś działek.
2013-05-08 22:41:29 (13 lat temu)
Poprawiłem podpis, bo kamienica to niewłaściwe słowo ;)
2014-04-07 20:00:50 (12 lat temu)
lucy
 
Jeśli można dodam od siebie, że przed zakończeniem wojny wyposażenie wnętrz zostało zdemontowane i wywiezione, dzięki czemu znaczna jego część przetrwała. Dziś kamienica ta jest jedyną, w której możemy podziwiać wystrój i wyposażenie domu z końca XVIII w.
2014-04-07 20:54:00 (12 lat temu)
do lucy: Dom Uphagena ma coś więcej do zaoferowania oprócz świetnego wnętrza. Jest jedna z nielicznych pozostałości na Głównym (i nie tylko) Mieście, w zachowanym cyklu trzy-taktowym czyli fasada i dom od ulicy, łącznik i oficyna. Podobnie jest w przypadku d. restauracji "Gedania" czyli Izbie Skarbowej na Długiej (wcześniej kasyno i KFC) czy Ogarna 26 i 27/28 albo Szeroka 14.
2014-04-07 21:15:25 (12 lat temu)
grgrz
 
proponuję podmienić (lata też ) to zdjęcie ( samo ) za a mój post skasować
2015-02-15 11:13:49 (11 lat temu)
Troszkę zmieniłem opis
2023-08-04 10:35:03 (2 lata temu)
Dana
 
do Pomuchelskopp: Należne podziękowanie, bo wszystkie pozostałe zdjęcia tego fragmentu mają b. lapidarne, ogólnikowe opisy.
2023-08-04 11:33:33 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
6 Dyskusji (ostatnia 2 lata temu)
Dom Uphagena - Muzeum Gdańska - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet