Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2210%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22pomorskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22194%22%3Bi%3A1%3Bs%3A7%3A%22Gda%C5%84sk%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2233188%22%3Bi%3A1%3Bs%3A7%3A%22Gda%C5%84sk%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Za zgodą gdańskiego biskupa Edwarda O'Rourke, 28 marca 1928 roku, założono Towarzystwo Budowy Kościoła Chrystusa Króla które poprowadził ks. Franciszek Rogaczewski. Kościół ten miał powstać dla polskich katolików zamieszkałych w Gdańsku, którzy dobrowolnie opodatkowali się na rzecz budowy własnej świątyni na ul. Piaskownia (Sandgrube), terenie po d. Bastionie Piaskowym. Podstawowa składka wynosiła 50 fenigów miesięcznie lub 5 guldenów rocznie. 31 stycznia 1930 biskup O'Rourke mianował ks. Rogaczewskiego rektorem i proboszczem kościoła w budowie i przygotowania ruszyły pełna parą. Mimo trudności administracyjnych ze strony niemieckich urzędników w magistracie, prace szły nad wyraz szybko przy których pomagała młodzież z polskich stowarzyszeń przykościelnych. Pierwszym etapem realizacji zadania miało być wybudowanie dużej sali (35 x 15 x 6 m) jako kościół tymczasowy oraz plebanii.Opracowanie projektu wykonał inż. Czesław Świałkowski i z początkiem 1931 przystapiono do budowy, którą zakończono uroczystym poświęceniem w dn. 30 października 1932 r. z udziałem Komisarza Generalnego RP, Kazimierza Papee. Od 1936 r. kościół miał 4 dzwony wygrywające pierwsze takty "Bogurodzicy". Po zakończeniu I etapu budowy, nie przerwano działalności Komitetu Budowy i czyniono starania nad realizacją II etapu. Pozyskano m.in. sporej wielkości głaz narzutowy który miał stanowić kamień węgielny pod nowym kościołem. Głaz ten skradziono a następnie wykorzystano w tym samym celu ale już na Biskupiej Górce pod budynek młodzieżowego schroniska im. Pawła Benecke, mającym być chwała nazizmu w Gdańsku. Gdy wybuchła II WŚ ks. Rogaczewskiego wraz z wikarym Alfonsem Muzalewskim, aresztowano, wywieziono do obozu w Sztutowie i tam w styczniu 1940 stracono. Z początku hitlerowskie władze w swym antypolskim zaślepieniu, planowały zamknąć i wyburzyć ten tymczasowy obiekt, jednakże przekazano go OO Pallotynom z Wrzeszcza, wcześniej usuniętym z własnej siedziby.
Kościół szczęśliwie przetrwał wojnę i dalej służy posłudze bożej, mając m.in. na terytorium swojej parafii 3 szpitale Wojewódzki, MSW i Kolejowy.
więcej 
|
proszę czekać...
|