| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Park "Szaniec Zachodni" - nazwa robocza

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Park "Szaniec Zachodni" - nazwa robocza

Obiekt jest w trakcie budowy
Dawniej: Baza paliw CPN, Westschanze (Fort Montebello)
2 subskrypcje

W 1627 Rada Miasta Gdańska zdecydowała o wybudowaniu Szańca Zachodniego na miejscu rozebranej Karczmy Zachodniej w Nowym Porcie (przy lewym brzegu Wisły). W 1639 roku szaniec uzupełniono o dwa półbastiony. Umocnienie to było częścią i przyczółkiem leżącej po drugiej stronie rzeki twierdzy Wisłoujście. Szaniec przylegał bezpośrednio do Wisły i był długości 250 m na 160 m. W 1648 stan załogi wynosił 150 osób w czasie pokoju, a 300 osób w razie wojny. W ciągu następnych dwóch wieków umocnienia rozbudowywano i przebudowywano. W czasach napoleońskich szaniec ten był nazywany Fortem Montebello. W XX wieku na terenie zlikwidowanego szańca wybudowano bazę paliwową, która została zamknięta ok. 1985. Zaplanowana jest rewitalizacja tego obszaru i utworzenie parku miejskiego oraz terenu rekreacyjnego

http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Wis%C5%82ouj%C5%9Bcie

Kapitan Hieronim Ferrero, włoski fortyfikator, który w 1603 roku przybył do Gdańska, na zlecenie jego władz sporządził raport o stanie miejskich budowli obronnych. Za niedostatecznie umocnioną uznał Twierdzę Wisłoujście, wskazując na konieczność zbudowania wokół Fortu Carre bastionów ziemnych typu staroholenderskiego, w postaci 5 bastionów i fosy. Zaprojektowane przez kpt. Ferrero nowe umocnienia, chroniące fort przed bezpośrednim szturmem, usypano w latach 1624–1626. W roku 1627, naprzeciwko twierdzy, na drugim, lewym brzegu Wisły zbudowano Szaniec Zachodni. Jednak w drugiej połowie XVII wieku rozebrano go i zastąpiono nowym, przesuniętym bardziej w kierunku północnym. Oba szańce sukcesywnie rozbudowywano i modernizowano w wiekach XVIII i XIX. W okresie napoleońskim Szaniec Zachodni przebudowano, nadając mu nazwę Fort Montebello.

http://warszawa.naszemiasto.pl/archiwum/1909582,park-szaniec-zachodni-w-nowym-porcie,id,t.html

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
To Nowy Port a widoczny zarośnięty teren to miejsce dawnego Szańca Zachodniego, wówczas także służący jako baza paliw. Z prawej widoczny charakterystyczny budynek Władysława IV 12.
2015-07-11 07:57:42 (10 lat temu)
† KC
 
do † Yanek: ....ta tez ma opis: w glebi budynki u zbiegu ulic Wyzwolenia i Wladyslawa IV w NP
2015-07-11 08:58:20 (10 lat temu)
do † KC: Dodałem do obiektu który jest na pierwszym planie, oprócz samego statku oczywiście. Dołożyłem też znacznik.
2015-07-11 09:08:35 (10 lat temu)
do † KC: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2015-07-11 09:08:35 (10 lat temu)
grgrz
 
do † Yanek: dokładniej to teren na nabrzeżu na wysokości Weichsel Strasse 6 , tam był teren Artus AG
2015-07-11 11:40:33 (10 lat temu)
† KC
 
do † Yanek: Yanku, wrzucilem wieksze i znacznik sie przemiescil, zreperujesz? Dzieki
2016-07-08 20:52:17 (9 lat temu)
do † KC: Przesunąłem.
2016-07-09 06:03:57 (9 lat temu)
do † Yanek: A potrafiłbyś dać znacznik do zajezdni tramwajowej? widać ją między drzewami, powyżej napisu "Artus"
2016-12-06 14:43:10 (9 lat temu)
do Pomuchelskopp: Zrobione ;)
2016-12-06 19:43:21 (9 lat temu)
do † Yanek: Good job!
2016-12-06 20:36:01 (9 lat temu)
BocieK
 
Autopodmiana na lepszy skan z innego źródła. A jeszcze: Muzeum HMG zmieniło nazwę na Muzeum Gdańska.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2018-03-01 01:49:31 (8 lat temu)
To chyba to samo miejsce czyli baza paliwowa na byłym Szańcu Zachodnim w Nowym Porcie
2018-02-16 12:50:57 (8 lat temu)
Widoczne hasło "propagandowe" które można w swobodny sposób przetłumaczyć w stylu "Artyleria Schleswiga-Holsteina dała popalić Polaczkom"
2018-02-16 13:08:36 (8 lat temu)
Nieistniejący już skład paliwowy CPN nr1 w Nowym Porcie oraz baza autocystern tego przedsiębiorstwa w latach 60tych i 70tych .
2018-02-18 11:44:53 (8 lat temu)
grgrz
 
do Pomuchelskopp: Ja bym swobodniej ...Schleswig-Holstein Polaczków zostawił w skarpetkach (puścił z torbami).
2018-02-16 19:47:38 (8 lat temu)
Komentarz został usunięty przez administratora - powód: podmiana
2018-02-24 18:29:20 (8 lat temu)
Ani półwysep, ani Nabrzeże Oliwskie
2018-02-24 20:55:55 (8 lat temu)
Podobno Gdańsk.
2020-02-11 15:18:12 (6 lat temu)
lestat
 
+2 głosów:2
2020-02-11 18:57:54 (6 lat temu)
Pomuchelskopp
 
+2 głosów:2
Tu większość zdjęcia zajmuje miejsce po dawnym Szańcu Zachodnim. Dodam przypisanie
2025-10-28 08:56:38 (7 miesięcy temu)
do Pomuchelskopp: Ok, dziękuję, niebylem pewny ☺ Swoją drogą, ten wysoky budynek na horizoncie, to jest Gdynia ?
2025-10-28 09:01:06 (7 miesięcy temu)
mamik
 
+3 głosów:3
2025-10-28 09:22:28 (7 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do mamik: Dzięky ☺
2025-10-28 09:27:47 (7 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
6 Dyskusji (ostatnia 7 miesięcy temu)
Park "Szaniec Zachodni" - nazwa robocza - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet