| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - MS Batory

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

MS Batory

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1934-36
Zlikwidowano: 1969

MS Batory – polski statek pasażerski, transatlantyk (będący jednostką bliźniaczą MS Piłsudski) - wszedł do służby w roku 1936 i pływał do 1969. Po dwóch latach od zakończenia rejsów, w latach 1971–1972 został złomowany w Hongkongu. Miał przydomek „Lucky Ship”. Jego następcą był TSS Stefan Batory. 

Budowa:

29 listopada 1933 roku w Warszawie dyrektorzy PTTO i przedstawiciel stoczni z Monfalcone podpisali umowę na budowę dwóch bliźniaczych jednostek pasażersko-towarowych. Wartość kontraktu wraz z odsetkami wynosiła ok. 1,9 mln dolarów. 13 grudnia 1933 podpisano umowę o dostawie włoskim kolejom polskiego węgla. Dostawy miały mieć wartość 60 milionów lirów, co stanowiło większość kontraktu na statki warte 69 milionów lirów.

Pierwszy ze statków nazwano "Piłsudski". Imię dla drugiej jednostki stało się przedmiotem dłuższej dyskusji. Ze strony polonii amerykańskiej padła propozycja nadania imienia „Paderewski”. Armator preferował nazwanie statku „Kościuszko” po wycofywanej ze służby starszej jednostce. Ostatecznie wybrano nazwę „Batory”.

Położenie stępki pod budowę „Batorego” nastąpiło 1 maja 1934, statek otrzymał wówczas numer budowy 1127. Wodowanie kadłuba odbyło się 3 lipca 1935, a matką chrzestną była Jadwiga Barthel de Weydenthal. Pierwsze doświadczenia z eksploatacji „Piłsudskiego” pokazały jego nie najlepsze własności morskie, w związku z tym na budowanym „Batorym” należało wprowadzić drobne zmiany techniczne. 8 kwietnia 1936, dwa miesiące po terminie przewidzianym w kontrakcie, nastąpiło przejęcie statku ze stoczni.

Opis:

MS „Batory” był dwuśrubowym motorowym statkiem pasażerskim mogącym w momencie oddania do służby przewozić 760 pasażerów i 1200 t ładunku. W tym czasie jego pojemność wynosiła 14 287 BRT, nośność 5560 t. Statek miał 7 pokładów użytkowych, wśród których były: pokład słoneczny (sundeck), łodziowy (boat-deck), spacerowy (promenada-deck), a także pokłady A, B, C i D. Kadłub był podzielony dziewięcioma grodziami wodoszczelnymi. Nowością na jednostkach tego typu było posiadanie kabin tylko dwóch klas: III i turystycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było lepiej planować rejsy i zaoferować klientom korzystniejsze warunki podróży.

Wystrój i dekoracje:

Zarówno MS „Batory”, jak i MS „Piłsudski” miały stać się pływającymi salonami i ambasadami kultury polskiej. Nad wystrojem obu transatlantyków czuwała Podkomisja Artystyczna w składzie: Wojciech Jastrzębowski (przewodniczący), Lech Niemojewski (sekretarz), Tadeusz Pruszkowski i Stanisław Brukalski.  W efekcie doszło do współpracy licznego grona czołowych polskich artystów z grupy artystycznej "Bractwo św. Łukasza" (tzw. "łukaszkowcy"), którzy zaprojektowali nie tylko całe pomieszczenia (salony, palarnie, halle, kaplice etc.), ale również najdrobniejsze detale, jak np. zastawę stołową projektu Julii Keilowej i nawet karty dań.

Dane techniczne:

Liczebność załogi

 

  • do XII 1939: 313 osoby
  • od XII 1939: brak danych
  • od IV 1947: 343 osoby
Liczba pasażerów

 

  • do III 1940: 760 (kl. turystyczna – 355 i kl. III – 405)
  • od III 1940: 1650 żołnierzy
  • od II 1941: 2200 żołnierzy
  • od IV 1947: 832 (kl. I – 412, kl. turystyczna – 420)
  • od V 1957: 816 (kl. I – 76, kl. turystyczna – 740)
  • od VII 1969: 600 miejsc hotelowych
Długość całkowita (L)

początkowo: 160,4 m; od kwietnia 1947: 160,3 m

Szerokość (B)

21,6 m

Zanurzenie (D)

7,5 m

Pojemność

brutto 14 287 RT; netto do kwietnia 1947: 8102 RT, od kwietnia 1947: 7923 RT

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/MS_Batory

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
4elza
 
Przypisałam do obiektu.
2023-10-19 07:10:52 (2 lata temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do 4elza: Rok 1936. Wodowanie w lipcu 1935 roku. Odbiór ze stoczni kwiecień 1936. W Gdyni "Batory" po raz pierwszy pojawił się 11 maja 1936 roku.
2023-10-19 07:50:30 (2 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do Woj11: Thx, poprawiłam.
2023-10-19 07:53:50 (2 lata temu)
4elza
 
Tu również, korekta przypisania.
2023-10-19 07:11:40 (2 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
1951-56 w tym czasie "Batory" pływał w malowaniu tropikalnym ( stracił je po remoncie luty-maj 1957)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-08-27 17:37:05 (rok temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
Też dolna granica od 1947
2023-10-18 08:59:18 (2 lata temu)
grgrz
 
do Woj11: Ta gala flagowa widoczna na tych zdjęciach to kiedy była stawiana? Musiało to być jakieś święto.
2025-10-07 13:14:01 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
Borkowski "bał się Pana Boga troszeczkę, ale żony zawsze"
2023-10-18 08:44:41 (2 lata temu)
4elza
 
+2 głosów:2
do Woj11: Nie ma się co dziwić ;-)...
2023-10-18 08:47:52 (2 lata temu)
reden
 
+1 głosów:1
do 4elza: Dlatego bez przerwy wzmacniał się dla kurażu...
2023-10-18 11:54:43 (2 lata temu)
4elza
 
do reden: Jasne, bez tego ani rusz ;-)
2023-10-19 06:18:28 (2 lata temu)
reden
 
+1 głosów:1
do 4elza: O wielu ciekawostkach dot. kapitana Eustazego Borkowskiego można przeczytać w książce "Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku"

2023-10-19 07:59:01 (2 lata temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
"Batory" od lipca 1969 już nie pływał. Górna datacja to 1969.
2023-10-19 07:45:26 (2 lata temu)
4elza
 
do Woj11: Jasne (sama zakładałam obiekt i umieściłam opis), skopiowałam bezmyślnie :-(
2023-10-19 07:55:32 (2 lata temu)
grgrz
 
Mało wyraźny wózek dla Tereski
2025-10-07 14:56:09 (8 miesięcy temu)
Pomuchelskopp
 
+3 głosów:3
Na zdjęciu jest MS Batory. TSS Stefan Batory to zupełnie inny statek
2025-01-29 08:08:33 (rok temu)
grgrz
 
Wózek dla Tereski
2025-10-07 14:54:19 (8 miesięcy temu)
grgrz
 
Wózek dla Tereski.
2025-10-07 14:54:41 (8 miesięcy temu)
Datowanie nieznane.
2025-10-04 09:32:24 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
do da signa: Powojenne. 1957-69
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-10-04 10:04:33 (8 miesięcy temu)
do Woj11: Skorygowane.
2025-10-04 10:12:02 (8 miesięcy temu)
grgrz
 
do Woj11: Po czym poznajesz ,że to te lata a nie 47-49?
2025-10-07 13:10:08 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do grgrz: Wg. mnie tu są już nowe szalupy
2025-10-07 13:18:05 (8 miesięcy temu)
grgrz
 
do Woj11: Thx
2025-10-07 14:50:39 (8 miesięcy temu)
24 Dyskusji (ostatnia 8 miesięcy temu)
Batory w porcie /fortepan.hu - Gyöngyi/
Batory przy gdyńskim nabrzeżu
1936
-
1936
1936
-
1936
1936
-
1937
1937-1938
1937-1938
1936
-
1939
1936
-
1939
1937-1939
1937
-
1939
1937
-
1939
1938
-
1949
1945
-
1949
1945
-
1949
MS Batory - obiekty i wydarzenia
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet